Глобалната икономическа активност, която е силно засегната от коронавирусната пандемия, може да не се възстанови напълно до края на 2021 г. Това заяви главният икономист на Международния валутен фонд (МВФ) Гита Гопинат, цитирана от CNBC.
"Предвиждаме икономическо възстановяване с 5,8% за 2021 г., което представлява частично възстановяване", посочи Гопинат.
"Така че дори до края на 2021 г. очакваме нивото на икономическа активност да бъде под това, което бяхме прогнозирали преди вирусната пандемия", допълни Гопинат.
Бързо разпространяващият се коронавирус, който зарази повече от 2 милиона души в световен мащаб, застави властите в редица държави да наложат строги ограничителни мерки, което доведе до спиране на голяма част от световната икономическа активност. Правителствата и централните банки по света предприеха мерки за подпомагане на бизнеса и домакинствата да преживеят кризата.
"Ако сравните това със световната финансова криза, настоящият отговор беше много по-бърз и мащабите му бяха много по-големи. Икономиките по света обявиха фискални стимули на обща стойност около 8 трилиона долара", коментира Гопинат.
Главният икономист на МВФ също така каза, че размерът на стимулите не е "еднакво разпределен" между отделните икономики, тъй като фискални стимули за около 7 трилиона долара идват от страните от Г-20.
"Загрижеността, която имаме, е по-голяма за развиващите се и нововъзникващи икономики, които разполагат с по-малко фискално пространство", посочи още Гопинат.
Наскоро Международният валутен фонд прогнозира, че глобалната икономика ще се свие с 3% през 2020 г., тъй като негативното въздействие на Covid-19 ще бъде по-значимо, отколкото световната финансова криза през 2008-2009 г.
В същото време МВФ разчита на отскок на глобалната икономика с 5.8% през 2021 г., но подчерта, че тази прогноза е "извънредно несигурна" и че икономическият спад през настоящата година може да се окаже далеч по-лош в зависимост от развитието на вирусната пандемия.
"Възстановяването през 2021 г. ще бъде само частично, тъй като се очаква нивото на икономическа активност да остане под това, което ние прогнозирахме за следващата година преди вирусът да удари", посочи главният икономист на МВФ Гита Гопинат.
"Световната икономика ще загуби общо около 9 трлн. долара през тази и следващата година, което би било повече, отколкото комбинирания БВП на Германия и Япония", добави Гопинат.
Според новите прогнози на МВФ, силно развитите икономики, които сега преживяват и най-големите огнища на Covid-19, ще понесат основната тежест от рязко свиващата се икономическа активност.
С оглед на това МВФ прогнозира, че БВП на САЩ ще се свие с 5.9% през 2020 г., преди да се повиши с 4.7% през 2021 г., според най-добрия сценарий на фонда.
Още по темата:
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Никога не е имало по-лошо време за инвеститорите в стойност
Как да се подготвите за мечи пазар?