Представители на Европейската централна банка са провели разговори на високо ниво със свои колеги от ЕС в Брюксел за създаването на т.нар. "лоша банка" в еврозоната, чрез която да бъде изчистен токсичен дълг за милиарди евро от балансите на европейските кредитни институции, съобщава "Файненшъл таймс".
За този план за справяне с дълговете, останали в сила от финансовата криза през 2008 г., настояват висши представители служители на ЕЦБ, които се опасяват, че пандемията от коронавирус ще предизвика нов ръст в необслужваните заеми.
На този етап идеята се е сблъскала с противопоставяне от Европейската комисия, като нейните служители не са склонни да изоставят правилата на ЕС, изискващи държавна помощ за банките, само след процес на тяхното оздравяване, който налага да бъдат понесени загуби от страна на техните акционери и притежатели на облигации.
Общият размер на необслужваните заеми в 121-те най-големи банки в еврозоната почти се намали наполовина за последните четири години и достигна 506 милиарда евро, или 3.2% от техните кредитни портфейли в края на миналата година. При гръцките, кипърските, португалските и италианските банки този процент е все още над 6 на сто.
Наскоро ЕЦБ прие безпрецедентен набор от обезпечителни мерки за смекчаване на затягането на финансовите условия в еврозоната.
Европейската централна банка ще улесни банките да заемат пари в брой в най-ниските лихвени нива по време на коронавирусната криза, като облекчава изискванията за обезпечение дори с цената на поемането на по-голям риск.
Управителният съвет на ЕЦБ прие пакет от временни мерки за облекчаване на обезпечението, за да се улесни наличието на допустимо обезпечение за контрагентите от Евросистемата при участието им в операции по предоставяне на ликвидност, като целевите операции за дългосрочно рефинансиране (TLTRO-III ).
Пакетът се допълва с други мерки, обявени наскоро от ЕЦБ, включително допълнителни операции за дългосрочно рефинансиране (LTROs) и Пандемичната програма за извънредни покупки (PEPP, позната и като пандемична програма за "количествени улеснения") като отговор на коронавирусната епидемия.
ЕЦБ посочва, че мерките колективно подкрепят предоставянето на банково кредитиране, особено чрез облекчаване на условията, при които кредитните вземания се приемат като обезпечение.
Като част от мерките ЕЦБ ще приеме държавногарантираните заеми като обезпечение дори с по-ниско кредитно качество и ще позволи на банките да залагат по-необезпечен дълг като обезпечение.
Още по темата:
Кристин Лагард: Паричната и лихвена политика на ЕЦБ не е на автопилот
Какво да очакваме от ЕЦБ, АЦБ и ЯЦБ
Евро-долар - приключи ли спадът?