Българското правителство предприе решителни мерки за защита на здравето на хората и за защита на икономиката. Това каза управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, цитирана от "Ройтерс".
"България взе едно много добро решение – да ускори влизането си в еврозоната. България е сред страните със силна фискална позиция и отговорно отношение към дълга“, коментира Кристалина Георгиева на специален видеоконферентен брифинг.
МВФ очаква българската икономика да отчете свиване на растежа с 4% през тази година и възстановяване до плюс 6% през 2021 г.
Кристалина Георгиева заяви, че до момента, България е пощадена от най-тежките последствия на здравната криза.
“България понася сериозни поражения от кризата. Икономиките в целия Европейски съюз, тоест голяма част от търговските партньори на България, драстично забавят ход, и веригите за доставки, в които страната ни участва, може да бъдат прекъснати. Това показва, че кризата е глобална и засяга всички“, обясни Георгиева.
Тя каза още, че доброто управление на публични финанси в страната създава фискално пространство за предприемане на така необходимите действия за защита на здравето на хората и свеждане на икономическите щети до минимум, посредством запазване на работните места и подкрепа за работещите и компаниите.
„В тези трудни условия МВФ има готовност да подкрепи усилията на България в борбата й с пандемията и нейните икономически последици. Преодоляването на дългосрочните щети за икономиката в периода след отшумяването на здравната криза, ще изисква огромен паричен ресурс. МВФ има готовност да подкрепи усилията на страните и в тази област, основно чрез съгласуване на действията им в глобален план за максимално ускоряване на икономическото възстановяване. Засега България не се е обръщала към МВФ с искане за финансова подкрепа“, посочи Кристалина Георгиева.
Според Кристалина Георгиева сме свидетели на безпрецедентна криза, тъй като никога досега не се е налагало да спре цялата икономика, за да се съхрани здравето на хората.
Кристалина Георгиева обясни, че само допреди няколко месеца МВФ е прогнозирал, че 160 страни ще имат положителен растеж на дохода на глава от населението, а сега очакванията са 170 страни да имат отрицателен растеж на дохода на глава от населението.
„Сега всички сме в ситуацията на рецесия на фона на високо ниво на неизвестност и то неизвестност, свързана с вируса, а не с икономическа неизвестност. За първи път в историята на МВФ медици предоставят математически модели на фонда, а не икономисти“, заяви Георгиева.
Наскоро МВФ посочи, че очаква глобалната икономика да се свие с 3% през 2020 г. поради пандемията от коронавирус, като отбелязва, че въздействието на вируса ще бъде по-лошо от това по време на финансовата криза през 2008-2009 г.
В същото време МВФ разчита на отскок на глобалната икономика с 5.8% през 2021 г., но подчерта, че тази прогноза е "извънредно несигурна" и че икономическият спад през настоящата година може да се окаже далеч по-лош в зависимост от развитието на вирусната пандемия.
"Възстановяването през 2021 г. ще бъде само частично, тъй като се очаква нивото на икономическа активност да остане под това, което ние прогнозирахме за следващата година преди вирусът да удари", посочи главният икономист на МВФ Гита Гопинат.
"Световната икономика ще загуби общо около 9 трлн. долара през тази и следващата година, което би било повече, отколкото комбинирания БВП на Германия и Япония", добави Гопинат.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?