Сенатът на САЩ одобри 484 милиарда долара за подпомагане на американската икономика и болниците, които са засегнати от коронавирусната пандемия, пише "Блумбърг".
Законопроектът ще бъде изпратен до Камарата на представителите (Долната камара на Конгреса на САЩ) за окончателното му одобрение по-късно през тази седмица.
Новият пакет от мерки включва 321 милиарда долара за програма за кредитиране на малкия и среден бизнес, 60 милиарда долара за отделна заемна програма за извънредни бедствия, която също е насочен към малките предприятия, както и 75 милиарда долара за болници и 25 милиарда долара за национално тестване за коронавирус.
Лидерът на републиканското мнозинство в Сената на Съединените щати Мич Макконъл изрази задоволство от одобреното отпускане на допълнителни над 320 милиарда долара в подкрепа на малкия и среден бизнес.
В края на март Вашингтон предостави близо 350 милиарда долара заеми за малки предприятия, засегнати от икономическия спад в следствие на коронавируса, които могат да се превърнат в безвъзмездни средства, ако бъдат изпълнени определени изисквания. Това финансиране обаче се изчерпа доста бързо.
Очаква се Камарата на представителите да гласува в четвъртък какъв точно ще бъде четвъртият законопроект за реагиране на коронавирусната пандемия. Четирите пакета от мерки възлизат на около 3 трилиона долара помощ, която е в сила от миналия месец насам за справяне с вирусната криза.
Президентът Доналд Тръмп призова Камарата на представителите да одобри бързо одобрената от Сената мярка. На фона на случващото се на петролните пазари Доналд Тръмп обеща да осигури средства за петролните и газовите компании.
"Никога няма да изоставим страхотната нефтена и газова индустрия на САЩ. Възложих на министъра на енергетиката и на министъра на финансите да формулира план, чрез който да се предоставят средства, така че тези много важни компании и работни места в тях да бъдат осигурени задълго в бъдещето!", написа Тръмп в Туитър.
Коронавирусът доведе до срив на търсенето, а ценовата война между Русия и Саудитска Арабия изпрати цените на лекия суров петрол до историческо дъно.
Доналд Тръмп заяви, че администрацията му обмисля възможността да спре доставките на суров петрол от Саудитска Арабия, за да подсили страдащата местна петролна промишленост.
"Ние със сигурност разполагаме с много петрол, така че ще разгледам и този вариант", посочи Тръмп, след като беше попитан за коментар относно исканията от някои републикански представители да блокира вносните пратки.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?