Бил Гейтс, съосновател и съпредседател на Фондация Гейтс, сподели своите мисли за пандемията на коронавируса в есе от 11 страници, публикувано от Сиатъл Таймс.
Добрата новина, каза той, е, че можем да очакваме един „нормален“ свят през следващите два месеца.
„Хората ще могат да излизат навън, но не толкова често и не на многолюдни места, пише Гейтс, ресторантите, които работят, ще настаняват хора на отделни маси, а в самолетите всяко средно място ще е празно".
Гейтс заяви, че вярва, че училищата ще се отворят отново, но стадионите няма.
„Основната цел трябва да бъде да се позволят дейности, които имат голяма полза за икономиката или човешкото благосъстояние, но представляват малък риск от заразяване“, каза Гейтс.
В отделна статия, написана за списанието „Economist“, технологичният милиардер каза, че когато историците напишат книгата за пандемията, това, което преживяхме досега, ще заеме само първата една трета.
„Основната част от историята ще бъде това, което се случва след това, пише той, дори и правителствата да отменят карантината и предприятията да отворят отново вратите си, хората имат естествена неприязън към излагане на болести. Летищата няма да имат големи тълпи. Спортът ще се играе при предимно празни стадиони. И световната икономика ще бъде депресирана, защото търсенето ще остане ниско."
Гейтс допълни още, че животът ще се нормализира едва когато по-голямата част от населението е ваксинирана и това може да отнеме известно време, въпреки че се надява, че може да се случи до втората половина на 2021 г.
„Ако бъде разработена ваксина дотогава, това ще бъде изключително постижение в историята: най-бързото разработване и производство на ваксина от появата на една болест", пише Гейтс.
Защо мнението на Гейтс е важно?
Един от най-богатите хора в света - Бил Гейтс - предрече избухването на пандемия, подобна на COVID-19, още през 2015 година. Дори тогава той посочи, че светът не е подготвен за подобна ситуация. И ето ни днес тук...
Съоснователят на Microsoft през последното десетилетие многократно говори за ужасяващите ефекти на вирусите. А към момента новият коронавирус се е разпространил сред над 386 000, като жертвите му са над 16 700. Особено страшно е именно това бързо разпространение, като за последните седем дни броят на заразените и на жертвите е нараснал над два пъти.
Речта на Гейтс по време на TED Talk от 2015 година се споделя широко през последните седмици предвид пандемията. Самата тема на форума е: "Следващото огнище? Не сме готови".
Гейтс разказва, че когато той е бил подрастващ, най-големият страх сред обществата е бил евентуална ядрена война. Днес ситуацията е по-различна - такъв страх се създава именно от модерните вируси.
"Ако нещо убие над 10 милиона души през следващите няколко десетилетия, вероятно ще става въпрос за силно заразен вирус, а не за война", посочва Гейтс и допълни, че е учудващо колко много държавите са инвестирали в защита от война, а колко малко е инвестирано в защита от потенциален суепрзаразен вирус.
Две години по-късно, през 2017, той каза същото на събитие в Давос. "Доста е изненадващо колко малко сме подготвени за това".
В речта си по време на годишната среща на Американската асоциация за научен напредък (American Association for the Advancement of Science - AAAS) в Сиатъл миналия месец милиардерът заяви, че въздействието на COVID-19 може да бъде "много, много драматично", особено ако се разпространи в области като Африка, на юг от Сахара, и Южна Азия.
Гейтс даже предупреди, че може да се окаже "патогенът на века, за който сме се притеснявали".
"Надявам се ситуацията да не е толкова лоша, но трябва да приемем и че може да бъде, докато не се уверим в противното."
"Това е огромно предизвикателство ... Винаги сме знаели, че потенциалът за естествено причинена или нарочно причинена пандемия е едно от малкото неща, които могат да нарушат здравните системи, икономиките и да причинят повече от 10 милиона смъртни случая", коментира тогава Гейтс.
Според него напредъкът в инструментите за молекулярна диагностика е една обещаваща предпазна мярка срещу подобни огнища. "Ние сме в крак с науката, за да можем да направим добри инструменти за диагностициране, да осигурим ваксини и антивирусни медикаменти", каза той.
Още по темата:
Ето кой прогнозира пандемията още преди години
СЗО: Пандемията се задълбочава