Най-големият производител на шйстов петрол в Северна Дакота, спря по-голямата част от производството си в щата и уведоми някои клиенти, че няма да достави суров продукт, след като цените се потопиха до отрицателна територия тази седмица, заявиха запознати с въпроса.
Continental Resources Inc, компанията, контролирана от милиардера Харолд Хам, спря всички сондажи и затвори повечето си кладенци в щатското шйстово поле в Северна Дакота, съобщиха в четвъртък трима души, запознати с производството в щата.
Цените на петрола в световен мащаб се понижиха заради излишните доставки и спадащото търсене поради коронавирусната криза.
Цените на суровината в САЩ паднаха на отрицателна територия тази седмица - което означава, че доставчиците трябваше да плащат на хората да вземат петрола им - поради липса на място за съхранение, което подтикна операторите да спрат производството.
Производителите бяха особено бързи в Северна Дакота, която през 2019 г. произвеждаше повече от 1.4 милиона барела на ден (bpd), факт правещ щата втория по големина в САЩ, след Тексас.
Държавните служители казват, че производството вече е спаднало с около 300 000 барела на ден. Този месец конкурентният оператор в Северна Дакота Whiting Petroleum стана първият голям производител на шйстов петрол, подал заявление за фалит.
Хам, ранен привърженик и неофициален съветник на президента Доналд Тръмп, се застъпи за тежка държавна намеса на петролните пазари в отговор на решението на Саудитска Арабия да наводни пазарите с доставка миналия месец. Той призова за разследвания за "незаконно изхвърляне на суров нефт" от Саудитска Арабия и Русия.
Хам каза още, че енергийните регулатори в Тексас трябва да обмислят налагане на 25% намаление на производството, за да повишат цените, и призова сондите да спрат да произвеждат в понеделник.
Continental намали производството си през май с 30% преди последния срив на цените и спря дивидента си.
Според конкурент на Continental, призива за разваляне на договори за доставка, следствие на форсмажорни обстоятелства, не може да се приеме за валиден, без липса на държавни указания за намаляване на производството, само защото ситуацията е била неблагоприятна известен период от време.
Тази седмица държавните регулатори решиха да поискат намаляване на производството.
Continental е изложен на рискове от ниските цени на петрола, тъй като не предпазва бъдещото производство, залагайки, че икономическият растеж ще вдигне цените. Много големи производители на шйстов петрол използват производни като вид застрахователна полица, за да заключат цена за бъдещата си продукция.
Петролът Bakken, както се нарича обикновено шйстовия петрол добиван в Северна Дакота, се продаваше на регионално ниво през тази седмица за около 3 долара за барел, много под американската база, заяви Рон Нес, президент на петролния съвет в щата. Референтната стойност на щатския суров петрол се установи в четвъртък на 16.50 долара за барел.
Акциите на Continental в четвъртък се повишиха с 6% до 13.23 долара, следствие на възстановяването в цената на петрола. Те са загубили 61% през годината до момента.
Още по темата:
Опасността от нови отрицателни цени при петрола не е премината
150-годишната графика на петрола достигна своята кулминация