При оптимистични очаквания както за пандемията от коронавирус, така и за възстановяването на световната икономика от заразата се очаква цената на загубената икономическа продукция да е за повече от 6 трлн. долара. Това посочват в доклада на Bloomberg Economics Том Орлик и Джейми Ръш.
При такъв сценарий, в който загубената продукция е в размер на 6 трлн. долара, световната икономика ще се свие с 4% през 2020 г., брутният вътрешен продукт на САЩ ще се свие с 6.4%, докато БВП на еврозоната ще се свие 8.1%.
В същото време икономиката на Япония ще се свие с 4%, докато Китай ще отбележи ръст, но с най-бавното си темпо.
"Възстановяването на световната икономика се очаква да започне през втората половина на 2020 година. Рискът от втора вълна от инфекции може да задълбочи свиването до 5.6%. Понеже правителствата се насочват към облекчаване на блокирането в страните, ако държавните стимули не са достатъчни, продукцията може да спадне със 7.2%", коментират Орлик и Ръш.
За разлика от азиатската криза през 1997 г. и глобалната рецесия през 2009 г., настоящият шок не е причинен от основни икономически и финансови дисбаланси. Това означава, че държавите, които са мобилизирали достатъчно стимули за компенсиране на загубения доход, биха могли да стартират бързо възстановяване.
"Правителствата не трябва да се заблуждават, че дават твърде много стимули. В крайна сметка цената за предоставяне на твърде малко стимули ще бъде по-висока“, коментират още Орлик и Ръш.
Междувременно над 3 милиона души по света са вече заразени с коронавирус, а над 209 000 са починалите пациенти. Очаква се днес Франция и Испания да представят стратегиите си за излизане от карантината.
Италия, първата европейска държава, която наложи карантина преди 7 седмици, облекчава някои от мерките. От 4 май се разрешават строителните работи и работата на фабриките. А от 18 май италианците ще могат да тренират групово на открито, да посетят роднините си, но само ако носят маски и не се ръкуват и прегръщат.
Испания вече започна облекчаване на мерките като пусна децата за 1 час навън, а Франция обяви, че ще започне отмяна на някои ограничения от 11 май.
В Германия, която започна облекчаване на мерките миналата седмица, има малки, но редовни протести срещу ограничаването на личните свободи. От вчера маските са задължителни в обществения транспорт в страната.
Във Великобритания премиерът Борис Джонсън, който се завърна на Даунинг стрийт 10 след битка с Covid-19, призова британците за търпение, за да не се рискува втора вълна от зарази.
Още по темата:
Никога не е имало по-лошо време за инвеститорите в стойност
Как да се подготвите за мечи пазар?