Банките от еврозоната най-вероятно ще посрещнат търсенето на спешни бизнес кредити с по-облекчени кредитни стандарти, тъй като се очаква търсенето на кредити да нарасне рязко през второто тримесечие на годината, показа проучване на Европейската централна банка (ЕЦБ), цитирано от "Ройтерс".
Тъй като голяма част от стария континент е под карантина, за да се ограничи разпространението на пандемията от коронавирус, икономиката на еврозоната може да се свие с 10 процента през тази година, като европейските фирми фирмите се втурнаха да търсят свежо финансиране, за да оцелеят, докато европейската икономиката не се рестартира.
Кредитните стандарти, или вътрешните банкови критерии за одобрение на корпоративни заеми, се затегнаха през първото тримесечие, но влошаването беше слабо в сравнение с последната глобална финансова криза и последвалата дългова криза в еврозоната. Това се дължи отчасти на предприетите държавни мерки в отговор на коронавирусната криза, отбеляза ЕЦБ.
Според последното проучване на ЕЦБ сред 144 водещи европейски кредитори, мерките за ликвидност на централната банка и предприетите държавни гаранции ще стартират напълно през второто тримесечие, така че банките очакват техните кредитни стандарти значително да се облекчат през трите месеца до края на юни.
Сред най-големите държави от еврозоната, корпоративните кредитни стандарти бяха затегнати най-много през първото тримесечие в Германия и Италия, докато във Франция те не бяха променени.
"Фирменото търсене на заеми или използването на кредитни линии нараснаха силно през първото тримесечие на 2020 г. поради спешните нужди за подобряване на тяхната ликвидност", посочи ЕЦБ.
"През второто тримесечие се очаква търсенето на заеми от фирми да се увеличи още повече, достигайки най-високият нетен баланс от началото на проучването през 2003 година", добави още ЕЦБ.
В проучването на ЕЦБ се отбелязва, че домакинските кредитополучатели са се сблъскали с по-трудни условия, като банковите стандарти по отношение на тяхното кредитиране са били затегнати през първото тримесечие и е възможно по-нататъшно влошаване през второто тримесечие.
Още по темата:
Кристин Лагард: Паричната и лихвена политика на ЕЦБ не е на автопилот
Какво да очакваме от ЕЦБ, АЦБ и ЯЦБ
Евро-долар - приключи ли спадът?