Централните банки може да изоставят целите си за инфлацията заради кризата, причинена заради пандемията от коронавируса, смятат икономисти, цитирани от CNBC.
Мерките за спиране разпространението на вируса вече доведоха до негативен рекорд на пазара на труда в САЩ. Общо 26.4 милиона души подадоха молби за обезщетение при безработица в рамките на пет седмици до 18-и април. Подобни данни идват и от други безспорно силни икономики като Великобритания.
Много системи за централно банкиране, включително Европейската централна банка, Федералният резерв на САЩ, Централната банка на Австралия и Централната банка на Великобритания и Северна Ирландия, развиват своята парична политика около целите за инфлацията, като се стремят да поддържат потребителските цени на стабилно ниво.
"За Фед заетостта винаги е била наравно с инфлацията, така че това няма да се промени. Мисля, че може да се промени другаде, където заетостта не е имала същия статут. И трябва да се промени, честно казано, защото смятам, че те всъщност са еднакво важни цели за централните банки", заявява Джоузеф Ганьон, старши сътрудник в Института за международна икономика „Питърсън“.
"Коронавирусът определено ще окаже голямо влияние върху инфлацията и възгледите към политиката - мисля, че това може да събори досегашните парични стратегии от скалата“, казва Габриел Стърн от Oxford Economics.
Според него, през последното десетилетие паричната политика до голяма степен не успява да осигури целевите инфлационни нива на много пазари.
"Имате парична политика, която се опитва да задържи инфлацията на 2%, а виждаме, че централните банки просто не успяват да направят това", казва Стърн.
"Ако приемем, че инфлацията е била средно 4% и лихвените проценти средно са 4% - това би означавало, че когато се стигне до шок, можете да намалите лихвите и няма да стигнете до нула и да си мислите, че вече не можете да понижавате лихвените проценти, както правят всички централни банки сега", добавя Стърн.
"Въпросът е, че инфлацията просто не е подходяща за цел в момента. Финансовите пазари са много по-добри при прогнозирането на инфлацията, отколкото централните банки“, казва още Стърн.
Още по темата:
Кристин Лагард: Паричната и лихвена политика на ЕЦБ не е на автопилот
Какво да очакваме от ЕЦБ, АЦБ и ЯЦБ
Евро-долар - приключи ли спадът?