Около 30 милиона работни места бяха спасени благодарение на първата финансова Програма за защита на заплатите (PPP) по време на коронавирусната криза. Това заяви американският президент Доналд Тръмп, цитиран от Fox News.
"Общо 1.6 милиона предприятия са получили заеми в размер на 349 милиарда долара. За 14 дни Администрацията за малкия бизнес (SBA) свърши повече работа и предостави повече заеми, отколкото през предходните 14 години“, посочи Тръмп.
"Новите заявления за получаването на заеми са били с 30% по-високи през последните 24 часа в сравнение с всеки предишен ден. Ние изградихме най-голямата икономика в света и ще я изградим отново", подчерта Тръмп.
Доналд Тръмп също така заяви, че правителството може да предостави допълнителни намаления на данъци върху заплатите като форма на икономическо облекчение, твърдейки, че намалението на данъците ще действа като стимул за хората да се върнат на работа.
Очаква се нивото на безработица да достигне близо 14% през второто тримесечие на годината, докато доходността на краткосрочните тримесечни американски ценни книжа и на 10-годишните облигации се очаква да бъдат на нива съответно от 0.1% и 0.6%.
Бюджетната служба към Конгреса очаква икономическата активност да се засили през третото тримесечие, тъй като щатските и местните власти вероятно ще облекчат изискването "останете си вкъщи", забраните за публични събирания и други мерки, ограничаващи икономическата активност.
Бюджетна служба към Конгреса обаче добави, че вероятно ще останат в сила предизвикателствата пред пазара на труда, въпреки че Бюджетната комисия прогнозира икономическо съживяване през втората половина на годината и заяви, че безработицата ще остане на двуцифрени нива през 2021 г.
С оглед на одобрените мащабни пакети от мерки в подкрепа на икономиката по време на коронавирусната пандемия, агенцията прогнозира, че федералният дефицит на САЩ ще достигне приблизително 3.7 трилиона долара през фискалната 2020 г. и 2.1 трилиона долара през следващата година. Това е почти четири пъти повече, отколкото прогнозата на Бюджетната служба към Конгреса през март за федерален дефицит от малко над 1 трлн. долара.
Федералният дълг ще се равнява на 101% от БВП на САЩ към 30 септември, когато приключва фискалната 2020 година, като ще нарасне до 108% от БВП през фискалната 2021 година.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?