Очаква се Федералният резерв в сряда да вдигне лихвените проценти, които влияят върху целта на неговите фондове, технически ход, който би могъл да поддържа плавното функциониране на междубанковите кредити и да помогне за предотвратяване на нарушения на финансовия пазар, ако референтната ставка падне под нулата.
Ефективната ставка на Фед се понижи до едва 0.04% два пъти през изминалата седмица. Това съответства на нивото, определено през декември 2011 г., две години след излизането на икономиката от последната рецесия. Тези лихвени нива засилват опасенията на някои инвеститори, че може да преминем към отрицателна територия на лихвените ставки на Фед, следствие на агресивните действия на резерва за овладяване на последствията от пандемията.
"Пазарите са изнервени от факта, че ефективният процент на федералните средства става отрицателен. Не мисля, че това ще се случи", казва Генадий Голдбърг, старши стратег в TD Securities в Ню Йорк.
„Като се има предвид всичко, което се случва, това е последното, върху което Фед иска да се съсредоточи. Те не искат да изглеждат така, че са загубили контрол над целевия си процент.“, допълва още Голдбърг.
Отрицателната ефективна ставка по овърнайт депозитите ще означава, че банките са готови да плащат за отпускане на заеми за една нощ, и показва, че пазарът очаква Фед да отведе лихвите под нулата.
Служители на Фед вече заявиха, че се противопоставят на отрицателните ставки за САЩ. Те са имали смесени резултати в чужбина и се смята, че са подходящи само за икономики с хронично ниска инфлация като Европа и Япония.
Инвеститорите не очакват по-нататъшно облекчаване на лихвите, когато в сряда приключи заседанието на комисията по паричната политика на Фед
Те обаче очакват Фед да повиши процента на обратно обратно изкупуване за една нощ (RRP) до 0.05% от 0%, което служи за преценка на ефективната ставка на федералните лихви, в момента в целеви диапазон от 0% до 0.25%.
RRP е също така процентът, който Фед плаща на небанкови институции, които оставят парични средства във Фед, обезпечени с книжа от Министерството на финансите.
В съчетание с RRP Фед вероятно ще вдигне лихвения процент, който плаща на банките за надвишени резерви (IOER), паркирани в централната банка, с 0.05% до 0.15%, запазвайки спреда с репо лихвения процент на 10 базисни пункта.
Повишаването на IOER има тенденция да насърчава банките да изискват по-високи лихвени проценти, когато заемат пари на пазара на федерални фондове.
Последният път, когато Фед вдигна IOER по време на срещата през януари, тази ставка стана на 1.6% от 1.55%.
"Кривата на индексирания суап (OIS) за овърнайт, представляваща пазарните очаквания за дневната цел на ФЕД за лихвения процент по овърнайт кредитите, предполага ефективна ставка на федералните средства между 8 и 9 базисни точки след срещата на FOMC", казаха анализаторите.
"Многобройните програми за ликвидност на Фед разшириха баланса си до рекордните 6.6 трилиона долара, или повече от 30% от брутния вътрешен продукт на САЩ. Това означава, че излишните банкови резерви също са се увеличили до над 3 трилиона долара", допълниха те.
"Това разширяване би издърпало процента на захранваните средства до дъното на целевия диапазон на FOMC, ако отчита увеличение на процента на RRP", казва Джоузеф Абате, управляващ директор и стратег по тарифите, в Barclays в Ню Йорк.
Още по темата:
Сезонът на печалбите, Фед и БВП в центъра на вниманието на инвеститорите
Колко дълбок ще е вторичният спад на щатските индекси?