Американската икономика се сви с 4.8% на годишна база през първото тримесечие на годината, в първите данни за ръста, включващ частично пагубното въздействие на коронавируса. Потребителското доверие се е свило със 7.6% на годишна база.
Пазарните участници се подготвяха, че докладът за брутния вътрешен продукт за първото тримесечие, ще покаже първото си свиване от над шест години насам и най-много от 2009-та година насам, като ранно отражение на огнището върху икономическия растеж.
Средните очаквания на анализаторите бяха за спад от 4% на тримесечна база през първото тримесечие, при ръст от 2.1% през последното тримесечие на миналата година. Личното потребление се очакваше да се свие с 3.6%, при ръст от т1.8% в края на миналата година.
Икономистите на JPMorgan Chase понижиха прогнозата си под нивото на Уолстрийт до 11.2% понижение, спрямо сезонно сезонно коригираната на годишна база прогноза от -9,9% спад, който те очакваха по-рано, за да отчетат нови данни, показващи по-слаб нетен износ през март.
„Очакваме, че март е началото на рецесията в САЩ, която ще е последвана от много по-тежко свиване през второто тримесечие“, пише в бележка в неделя Сам Булард, старши икономист от Wells Fargo. „Сериозният спад в потреблението и бизнес инвестициите трябва да бъде частично компенсиран от печалбите от жилищни инвестиции и правителствени разходи. Освен това търговията и материалните запаси се очаква да продължат да бъдат нестабилни.“
До момента 26 милиона американци са подали нови искания за помощи за безработица през последните пет седмици, като изглежда, че новите искове са достигнали своя най-голям връх в края на март.
Продажбите на дребно спаднаха с рекордните 8.7% през март, и предполагат рязко понижение на потребителските разходи, отражение на мерките за социално дистанциране.
Производственият сектор е показал подобни признаци на бедствие, като производството е намаляло най-много от 1946-та година през март. Поръчките за дълготрайни стоки се понижиха с най-много от август 2014 г., след като поръчките за търговски самолети се свиха сериозно.
Мнозина очакват икономическите щети да се задълбочат и през второто тримесечие, потвърждавайки, че САЩ са в разгара на спад. Рецесията се определя като две последователни тримесечия на отрицателния растеж на БВП.
„За съжаление, данните от ранното проучване за април показват още по-лошо състояние през второто тримесечие, като Markit композитният PMI да падне до рекордно ниското ниво от 27.4. При предишна форма това би било в съответствие с падането на БВП с около 10% на годишна база “, пише в бележка в понеделник Андрю Хънтър, старши анализатор.
„Но се опасяваме, че проучванията не покриват пълния размер на щетите, тъй като най-засегнатите фирми просто ще спрат да реагират. Смятаме, че спадът през второто тримесечие ще бъде по-близо до 40%.“
Още по темата:
Тръмп: Американската икономика е в най-добрата си форма
Колко дълбок ще е вторичният спад на щатските индекси?