Федералният резерв запази основните лихвени проценти близо до нулата, като заяви, че ще продължат покупките на облигации, тъй като коронавирусната пандемия крие значителни рискове за икономическата перспектива в средносрочен план, съобщава CNBC.
Федералният комитет за отворения пазар заяви в изявление в сряда, че “ще използва инструментите си както е подходящо, за да подкрепи икономиката”.
Централните банкери заявиха, че ще запазят непроменена текущата си целева лихва между 0% и 0.25%, „докато не е сигурно, че икономиката е издържала на последните събития и е напът да постигне максималните си цели за заетост и стабилност на цените“.
Фед премина към безпрецедентни мерки, за да ограничи икономическите щети от коронавирусната пандемия, която тласна глобалната икономика към рецесия.
Припомняме, че централните банкери намалиха основните лихви миналия месец и обявиха мащабна програма за изкупуване на облигации.
Фед отговори на кризата и с въвеждането на девет извънредни програми за кредитиране, насочени към банките, фондовете на паричните пазари, компаниите и отделните щати, използвайки извънредните си правомощия.
Вчера данните за първото тримесечие на 2020 г. поставиха края на дългогодишната икономическа експанзия в САЩ със спад на БВП от 4.8% на тримесечна база. Това е най-големият спад на БВП от 2008 г. насам.
До момента 26 милиона американци са подали нови искания за помощи за безработица през последните пет седмици, като изглежда, че новите искове са достигнали своя най-голям връх в края на март.
Продажбите на дребно спаднаха с рекордните 8.7% през март, и предполагат рязко понижение на потребителските разходи, отражение на мерките за социално дистанциране.
Производственият сектор е показал подобни признаци на бедствие, като производството е намаляло най-много от 1946-та година през март. Поръчките за дълготрайни стоки се понижиха с най-много от август 2014 г., след като поръчките за търговски самолети се свиха сериозно.
Някои анализатори очакват икономическите щети да се задълбочат и през второто тримесечие, потвърждавайки, че САЩ са в разгара на сериозен икономически спад.
Още по темата:
Сезонът на печалбите, Фед и БВП в центъра на вниманието на инвеститорите
Колко дълбок ще е вторичният спад на щатските индекси?