Европейската централна банка е решена повече от всякога да помогне на икономиката на еврозоната да се справи с рецесията. Това заяви вицепрезидентът на ЕЦБ Луис де Гиндос, цитиран от "Ройтерс".
Изявлението е по повод на решението на Конституционния съд на Германия да постави под въпроса част от правомощията на ЕЦБ при осъществяването на нейната програма за покупки на облигации, известна като "количествени облекчения".
Конституционният съд на Германия постанови във вторник, че ЕЦБ е превишила правомощията си при програмата за над 2 трлн. евро за покупки на държавни облигации, която е в сила от 2015 г., и даде на банката три месеца, за да докаже, че нейните действия са необходими и пропорционални. В противен случай Бундесбанк ще трябва да напусне схемата за "количествени облечения", реши висшият немски съд.
"Ние оставаме по-решителни от всякога да гарантираме подкрепящи финансови условия във всички сектори и държави, за да позволим на този безпрецедентен шок да бъде абсорбиран", заяви де Гиндос пред евродепутати от Комисията по икономически и парични въпроси на Европейския парламент.
"Продължаваме да сме готови да направим допълнителни корекции в мерките на паричната ни политика, ако видим, че мащабът на стимулите е по-малък от необходимото“, подчерта де Гиндос.
В отговор на въпроси на евродепутати относно случая с германски съд, Луис де Гиндос каза, че ЕЦБ попада под юрисдикцията на Съда на Европейските общности. Това негово изявление предполага, че ЕЦБ може би изобщо няма да се ангажира с постановлението на немския съд.
"Европейската централна банка оценява страничните ефекти и пропорционалността преди всяко едно нейно решение", подчерта де Гиндос.
Де Гиндос също така призова за по-голяма роля на фискалната политика в борбата с рецесията, предизвикана от коронавирусната пандемия, подчертавайки, че политиката на ЕЦБ трябва да бъде подкрепена и на държавно ниво.
"От жизненоважно значение е фискалният отговор на тази криза да бъде достатъчно силен във всички части на еврозоната. Сега трябва да има политическо споразумение, за да се създадат подходящи инструменти за този общ отговор", посочи де Гиндос.
Вицепрезидентът на ЕЦБ отбеляза, че единният пазар на Европейския съюз е от ключово значение за възстановяването на блока от коронавирусната криза.
"Ускоряващият се напредък по създаване на общ европейски капиталов пазар следва да се използва заедно с нови инициативи за укрепване и създаване на пазарен интегриран и устойчив пазар", посочи де Гиндос.
Още по темата:
Кристин Лагард: Паричната и лихвена политика на ЕЦБ не е на автопилот
Какво да очакваме от ЕЦБ, АЦБ и ЯЦБ
Евро-долар - приключи ли спадът?