Няма основателна причина пазарите да залагат на сваляне на лихвите на Федералния резерв на САЩ до отрицателна територия. Това заяви Дейвид Кели от JPMorgan Asset Management, цитиран от CNBC.
"Няма никакъв смисъл от отрицателните лихви. Отрицателните лихви не са помогнали нито на японската икономика, нито на европейската. Единственото, което правят, е да създават проблеми за банковата система и да усложняват нещата за всички“, коментира Кели.
Според Кели те са безполезни във време, в което правителството на практика дава възможност за неограничено фискално разширяване.
"Това е голяма парична експанзия, няма нужда от отрицателни лихви. Ако искате да стимулирате икономиката директно, предоставете повече пари в ръцете на потребителите и бизнеса. Изглежда, че Конгресът няма проблем с този подход“, коментира Кели.
"Очаква се да бъдат обявени допълнителни икономически стимули в размер на 2. трилиона долара, преди края на кризата. Тези стимули ще допълнят вече одобрения спасителен пакет от 2 трилиона долара", добави Кели.
На последното си заседание Федералният резерв запази основните лихвени проценти близо до нулата, като заяви, че ще продължат покупките на облигации, тъй като коронавирусната пандемия крие значителни рискове за икономическата перспектива в средносрочен план.
Федералният комитет за отворения пазар заяви в изявление, че “ще използва инструментите си както е подходящо, за да подкрепи икономиката”.
Централните банкери заявиха, че ще запазят непроменена текущата си целева лихва между 0% и 0.25%, „докато не е сигурно, че икономиката е издържала на последните събития и е напът да постигне максималните си цели за заетост и стабилност на цените“.
Фед премина към безпрецедентни мерки, за да ограничи икономическите щети от коронавирусната пандемия, която тласна глобалната икономика към рецесия.
Фед отговори на кризата и с въвеждането на девет извънредни програми за кредитиране, насочени към банките, фондовете на паричните пазари, компаниите и отделните щати, използвайки извънредните си правомощия.
Още по темата:
Сезонът на печалбите, Фед и БВП в центъра на вниманието на инвеститорите
Колко дълбок ще е вторичният спад на щатските индекси?