Франция е предложила на Европейската комисия да емитира облигации за финансиране на фонд за възстановяване на Европейския съюз на стойност 1-2% от брутния национален доход (БНД) годишно, или в размер на около 150 - 300 милиарда евро през периода 2021 - 2023 година, съобщава "Ройтерс", визирайки документ на френското правителство.
Предложението идва в момент, когато ЕС обсъжда как да се даде старт на икономическия растеж след очакваната рекордна рецесия през настоящата година заради коронавирусната криза.
Европейската комисия трябва да направи официално предложение през седмицата, започваща на 18-и май, относно новата съвместна бюджетната рамка на всички 27 държави членки на ЕС за следващия програмен период 2021 - 2027 година. По същото време Комисията ще трябва да представи и предложението си за Фонд за възстановяване от коронавирусната пандемия.
"Размерът на този фонд трябва да бъде най-малко от 1% до 2% от БНД на ЕС годишно през следващите три години, което би осигурило на бюджета на ЕС увеличение от 150 до 300 милиарда евро всяка една година между 2021 и 2023 г.", се посочва в предложеният от Франция документ.
"Заемите за държавите членки могат да помогнат за преодоляване на съществуващите между тях разлики, но трябва да останат и допълващи безвъзмездни средства. За да се осигури максимална добавена стойност, тези заеми трябва да имат гратисен период, много дълъг падеж и ниска лихва. Важно е също така този фонд да бъде създаден възможно най-скоро, ако е възможно преди влизането в сила на следващата средносрочна бюджетна рамка на Съюза", се казва в предложението на Франция.
Лидерите на ЕС се съгласиха през миналия месец да бъде създаден подобен възстановителен фонд, но повечето детайли останаха неразрешени.
Френското предложение е Европейската комисия да извърши бързо еднократно пускане на пазара на облигации с падеж между 2 и 8 години, за да се наберат допълнителни средства за Средносрочната бюджетна рамка на ЕС, като ценните книжа бъдат гарантирани от националните правителства.
Тези облигации биха могли да бъдат предоговорени за по-дълъг период, преди в крайна сметка да бъдат изплатени от бюджета на ЕС.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?