Водещите нововъзникващи страни са изгорили над 240 милиарда долара валутни резерви през последните два месеца, казаха анализатори на Bank of America в понеделник, докато централните банки гледат да подкрепят валутите и икономиките си в лицето на COVID-19.
Изтичането на резерви, вероятно ще продължи, макар и с по-бавни темпове, добавиха от Bank of America в бележка, цитирайки данни за резервите за 31 страни.
Китай, Хонконг, Саудитска Арабия, Бразилия и Турция видяха най-големия общ спад на резервите, съобщи банката.
Турция и Египет отбелязаха особено голям процент на спад, добави тя. Турция и Румъния също се откроиха, тъй като официалните им резерви не покриха напълно краткосрочния външен дълг за 12 месеца, се казва в бележката.
"Изтичането на резервите вероятно ще продължи, макар и по-бавно, по време на това, което изглежда разочароващо възстановяване на глобалния им растеж", пише в бележката Дейвид Хаунер от BofA.
"След първоначален скок на активността след отварянето на блокирането, няколко фактора вероятно ще ограничат възстановяването: висок дълг, корпоративни неизпълнения, неефективни пазари на труда, деглобализация и напрежение между Китай и САЩ.", се казва в публикувания анализ.
Банката заяви, че е забележително колко малко някои други нововъзникващи страни, включително Русия, са изразходвали резервите си в процентно изражение.
Вместо това, добави той, те изградиха доверие, като позволиха на валутите си да се коригират без особена намеса и се съсредоточиха върху намаляване на лихвите и в много случаи закупуване на държавни облигации.
Управителят на централната банка на Русия Елвира Набиулина заяви в петък, че през юни ще разгледа възможността да намали основния си процент със 100 базисни пункта, отваряйки вратата за по-голямо намаление, отколкото пазарът очакваше.
Още по темата:
Валутните резерви на Китай намаляват през ноември
Няколко знаменити цитати от Уорън Бъфет