Преждевременното рестартиране на икономиката на Съединените щати може да доведе до големи икономически сривове в бъдеще, които могат да засегнат тежко икономиката на страната през 2021 година. Това заяви президентът на Федералния резерв на Филаделфия Патрик Харкър, цитиран от "Уолстриит Джърнъл".
Очаква се второто тримесечие да бъде трудно поради коронавирусната пандемия и последвалото спиране на икономиката, подчерта Харкър.
Той също така предупреди, че възстановяването на икономиката от коронавирусната криза може да изложи на уязвимост финансовата система в САЩ, като добави, че банките могат да се сблъскат с дългосрочни рискове в областта на недвижимите имоти, след като страната изглежда ще започне да се възстановява от слабата първа половина на годината.
"В дългосрочен план, разбира се, ще има възстановяване. Има една стара поговорка, че нарастващият прилив повдига всички лодки. Но в нашият случай това не може да се приложи", отбеляза Харкър.
Междувременно президентът на Федералният резерв на Далас Робърт Каплан заяви, че централната банка ще настоява за повече фискални стимули в подкрепа на икономиката на САЩ на фона на коронавирусната криза.
Въпреки това Каплан няма да подкрепи идеята за въвеждане на отрицателни лихвени ставки, тъй като това ще се отрази на посредниците и на фондовете на паричния пазар.
Според него потребителските разходи в САЩ могат да бъдат засегнати негативно, ако равнището на безработица в страната се покачи между 8% и 10% в края на 2020 година.
На последното си заседание Федералният резерв запази основните лихвени проценти близо до нулата, като заяви, че ще продължат покупките на облигации, тъй като коронавирусната пандемия крие значителни рискове за икономическата перспектива в средносрочен план.
Централните банкери заявиха, че ще запазят непроменена текущата си целева лихва между 0% и 0.25%, „докато не е сигурно, че икономиката е издържала на последните събития и е напът да постигне максималните си цели за заетост и стабилност на цените“.
Фед премина към безпрецедентни мерки, за да ограничи икономическите щети от коронавирусната пандемия, която тласна глобалната икономика към рецесия.
Още по темата:
Сезонът на печалбите, Фед и БВП в центъра на вниманието на инвеститорите
Колко дълбок ще е вторичният спад на щатските индекси?