Индустриалното производството в рамките на еврозоната се понижи с 11.3% през март спрямо февруари, когато се понижи с 0.1 на сто, показват данни на Евростат.
Това е най-големият производствен спад в региона от 1991 година насам.
Спад от 26.3% отбеляза производството на дълготрайни потребителски стоки като автомобили, перални машини и телевизори, докато средствата за производство се понижиха с 15.9%, на междинни производствени стоки с 11%, а на стоки с недълготрайна употреба - с 1.6%. Енергийното производство в рамките на еврозоната се понижи през март с 4 на сто.
Спрямо година по-рано производството в еврозоната се понижи през март с 12.9%, след понижение с 2.2% през февруари.
Индустриалното производство в Германия през март се понижи с 11.2% на месечна и с 14.2% на годишна база. В Италия промишленото производство се срина на месечна база с 28,4%, а на годишна база се понижи с 29.3 на сто, след като през март страната беше най-силно засегната от коронавирусната пандемия.
Производството в ЕС се понижи през март с 10.4% след стагнация през февруари, докато на годишна база индустриалното производство спадна с 11.8%, след понижение с 1.6% месец по-рано.
Междувременно индустриалното производство в България се понижи през март с 5.1% спрямо февруари, когато нарасна с 0.8%.
На годишна база промишленото производство в България се понижи през март с 6.9% след стагнация през февруари. Така производството в нашата страна не успява да отчете растеж за пети пореден месец, след като за последно нарасна през октомври 2019 година.
Още по темата:
Никога не е имало по-лошо време за инвеститорите в стойност
Как да се подготвите за мечи пазар?