Световната икономика ще се свие с 3.2% през 2020 година заради пандемията от Covid-19, като това ще бъде най-тежката рецесия след Голямата депресия през 30-те години на миналия век. Това прогнозира Организацията на обединените нации (ООН), цитирана от Financial Express.
"Очаква се въздействието на коронавирусната криза да намали световната икономическа продукция с близо 8.5 трлн. долара през следващите две години, заличавайки почти всички печалби от последните четири години", се посочва в доклада "Световна икономическа ситуация и перспективи" на ООН.
През януари, преди Covid-19 да се превърне в пандемия, ООН прогнозира скромно ускорение на глобалния икономически растеж с 2,5% през 2020 година.
"Глобалната икономическа перспектива се е променила драстично от януари насам, след като смъртността в резултат на пандемията се повиши към 300 000", заяви главният икономист на ООН Елиът Харис.
"С мащабните ограничения на икономическите дейности и засилената несигурност, световната икономика достигна до виртуален застой през второто тримесечие на 2020 г. Сега сме изправени пред мрачната реалност на тежка рецесия, каквато не е наблюдавана след Голямата депресия".
Според доклада на ООН, близо 90 на сто от световната икономика е била под някаква форма на блокиране и карантина, прекъсвайки веригите за доставки, потискайки потребителското търсене и оставяйки милиони хора без работа.
Свиването с 3.2% в прогнозата за глобалната икономика от ООН - спад с 5% при развитите държави и с 0.7% при развиващите се страни - е малко по-силно от очакваният от МВФ световен икономически спад с 3%. При най-лошият сценарий, глобалната икономика може да се свие с до 4.9% през 2020 година, според доклада на ООН.
ООН отбеляза, че при най-лошият сценарий, глобалната икономика може да се свие с до 4.9% през 2020 година, ако избухне втора вълна на коронавирусна инфекция и това наложи запазване на въведените ограничителни мерки и през третото тримесечие на годината.
За следващата година ООН прогнозира умерен икономически растеж от 3.4% при развитите икономики и растеж от 5.3% при развиващите се държави.
Още по темата:
Кристин Лагард: Паричната и лихвена политика на ЕЦБ не е на автопилот
Какво да очакваме от ЕЦБ, АЦБ и ЯЦБ
Евро-долар - приключи ли спадът?