Икономиката на еврозоната отбеляза най-дълбокото си свиване през първите три месеца на годината спрямо предходното тримесечие, в новата история.
Статистическото бюро на Европейския съюз Евростат каза при първоначалните си прогнози, че брутният вътрешен продукт на 19-те страни, които споделят еврото, се е свил с 3.8% на тримесечна база и 3.2% на годишна база, което отговори на средните очаквания на анализаторите.
Евростат заяви, че това е най-резкият спад на тримесечието от времето, през което започна събирането на данни през 1995 г. На годишна база спадът беше най-рязък от третото тримесечие на 2009 г., когато продукцията в еврозоната се сви с 4.5%.
Франция регистрира най-дълбоко тримесечно свиване от 5.8%, следван от Словакия с 5.4% и Испания с 5.2%. Италианската икономика се е свила с 4,7% на тримесечие, което официално е в рецесия след свиване с 0.1% през последното тримесечие на 2019 г.
Най-голямата икономика на еврозоната Германия се държи по-добре в среда на блокиране, като понижението й е било 2.2%, докато Финландия е единствената страна в еврозоната, която все още успя да отбележи ръст на икономиката си от 0.1%.
Евростат заяви, че износът от еврозоната е намалял с 6.2% през март в резултат на пандемията, но вносът е спаднал още повече - 10.1% на годишна база. Това е повишило търговския излишък на еврозоната до 28.2 милиарда евро от 22.7 милиарда година по-рано.
Все пак търговията между страните от еврозоната се е понижила с 12.1% през март в сравнение с година по-рано до 153.3 милиарда евро в резултат на блокирането, въведено срещу COVID-19.
Заетостта в еврозоната намалява с 0.2% на тримесечие през периода януари-март, което е първото тримесечно понижение, след като Евростат стартира позитивната си серия през второто тримесечие на 2013 г.
Още по темата:
ЕЦБ - икономиката на еврозоната ще се свие по-малко от очакванията
Евро-долар - приключи ли спадът?