Японската икономика изпадна в рецесия за пръв от четири години и половина, вследствие на пандемията от коронавируса, предаде "Си Ен Ен".
Брутният вътрешен продукт на Япония се сви през първото тримесечие с 0.9% спрямо последните три месеца на 2019г., когато се понижи с 1,8%, което е ясен знак, че японската икономика навлезе в техническа рецесия.
Спрямо година по-рано БВП се понижи с 3.4%, след спад със 7.3% през последното тримесечие на 2019 г.
Влошаването на японската икономика е в резултат на спад на капиталовите разходи, на износа и частното потребление. Капиталовите разходи се понижиха с 0.5%, след спад с 4.8% в края на миналата година.
Японският износ спадна през първото тримесечие с 6%, като това е негово най-голямо понижение от април - юни 2011 г. Частното потребление, което формира над 50% от японската икономика за 5 трлн. долара, се понижи през периода януари - март с 0.7%.
Наскоро премиерът на Япония Шиндзо Абе заяви, че правителството ще обмисли допълнителни мерки като финансова помощ за компаниите, които не могат да си плащат наема, подкрепа за студенти, които са загубили своята работа и повече субсидии за компании, засегнати от спада при продажбите.
„Ако преценим, че са необходими допълнителни мерки, ще предприемем смели и навременни действия", посочи Шиндзо Абе пред парламента, след като беше попитан от депутат от опозицията дали правителството ще състави допълнителен бюджет, за да финансира още мерки.
"Ще направим всичко възможно, за да помогнем на компаниите да поддържат бизнеса си и да защитят работните места. Правителството ще действа бързо, като има предвид предложенията на управляващите“, подчерта Абе.
В края на април Японската централна банка (ЯЦБ) увеличи обхвата си за закупуване на корпоративни облигации и търговски книжа до 20 трлн. йени. ЯЦБ също така разшири достъпа до своята програма за спешни кредити до по-широк кръг от банки. Според прогнозата на ЯЦБ нивото на инфлацията в страната ще бъде на ниво от минус 0.7% за 12-те месеца до март 2021 г.
Допълнителните мерки, обявени от гуверньора на ЯЦБ Харухико Курода, показват по-добрата координация на фискално-паричната политика, след като премиерът Шиндзо Абе представи стимули за над 1 трлн. долара по-рано през април и съпътстващ план за емитиране на повече облигации.
В своя тримесечен доклад относно икономическите прогнози ЯЦБ значително намали перспективите до март 2023 г., посочвайки, че очаква свиване до 5% през настоящата фискална година. ЯЦБ прогнозира, че инфлацията ще бъде на ниво от едва 0.4%.
Още по темата:
ЯЦБ промени политиката си относно доходността по държавните облигации
Инфлацията в Япония се забавя през април