Централните банкери са готови да запазят лихвените проценти на сегашните почти нулеви нива, докато икономиката не се възстанови от срива, причинен от коронавирусната пандемия. Това заяви пред телевизия CBS председателят на Федералния резерв Джером Пауъл.
"През март намалихме лихвения процент почти до нулата и очакваме да запазим лихвите на това ниво докато не сме сигурни, че икономиката е издържала на последните събития и е на път да постигнем целите си за максимална заетост и стабилност на цените", посочи Пауъл.
"Имахме здрава икономика преди два месеца. Финансовата ни система е солидна. Това сега трябва да бъде много по-кратък спад, отколкото през 30-те години на миналия век, когато Голямата депресия продължи 10 години", отбеляза Пауъл.
Председателят на Фед подчерта, че централната банка не е изчерпала наличните си инструменти, чрез които да помогне на икономиката да премине през пандемията от коронавирус.
Той отбеляза, че "няма ограничения" за това, което Фед може да направи, за да предостави заеми на финансовите пазари. "Можем да направим много повече, за да подкрепим икономиката, като ние се ангажираме да правим всичко възможно, колкото дълго е необходимо", посочи Пауъл.
Председателят на Фед каза, че Фед може да разшири съществуващите програми за кредитиране или да започне нови. Междувременно стана ясно, че счетоводният баланс на централната банка вече наближи 7 трлн. долара.
Централната банка би могла да се опита да понижи лихвените проценти, за да поеме ангажименти за бъдещият път на паричната и лихвена политика - стратегия, известна като "насоки в бъдеще" - или също така да "променим нашата стратегия за закупуване на активи", посочи Пауъл, визирайки политиката на Фед за покупки на държавни облигации и на ипотечно-гарантирани ценни книжа за стотици милиарди долари.
Той повтори, че Конгресът на САЩ вероятно също ще трябва да предостави повече средства, за да предотврати изпадането на бизнеса и на домакинствата в неплатежоспособност.
Според него сега не е моментът за тревоги относно дългосрочните последици от натрупването на този дълг.
"Последицата от спиране на разходите сега рискува по-дългосрочни щети върху производствения капацитет на икономиката и за живота на хората", подчерта Пауъл.
Още по темата:
Какво да очакваме от Фед?
Колко дълбок ще е вторичния спад на щатските индекси?