През следващата седмица Европейската комисия планира да представи план за възстановяване от коронавирусната криза на стойност над 1 трилион евро, който ще бъде съставен от комбинация от предоставяне на субсидии и на заеми. Това заяви изпълнителният вицепрезидент на ЕК Валдис Домбровскис, цитиран от "Ройтерс".
Изказвайки се пред финансовите министри от Европейския съюз, Домбровскис похвали плана, предложен от Франция и Германия, относно пакета за безвъзмездна помощ в размер на 500 милиарда евро за регионите и секторите, които са най-засегнати от пандемията Covid-19.
Той обаче добави, че "амбицията не е да се увеличи капацитетът за финансиране в рамките на стотици милиарди, а по-скоро чрез сума от над трилион евро. Разбира се, в случая говорим както за заеми, така и за безвъзмездни средства. Това е амбициозното ниво, което обсъждаме в контекста на нашето предложение за инструмент за възстановяване".
Говорителят на ЕК Ерик Мамер потвърди, че през следващата седмица Комисията ще представи свой план за възстановяване на ЕС от коронавирусната криза, като и той посочи, че финансовият пакет ще включи комбинация от безвъзмездни средства и заеми, а не само грантове.
Междувременно ръководителят на Европейската централна банка Кристин Лагард приветства предложения от Ангела Меркел и Еманюел Макрон план за възстановяване на ЕС от коронавирусната криза на стойност 500 милиарда евро.
"Френско-германските предложения са амбициозни, целенасочени и навременни", посочи Кристин Лагард в съвместно интервю за четири европейски всекидневници.
Според председателят на ЕЦБ този план предостави толкова необходимата помощ за най-засегнатите от коронавируса страни от ЕС.
"Предложенията отварят пътя за дългосрочни заеми от Европейската комисия и преди всичко позволяват значителна пряка бюджетна помощ на най-тежко засегнатите от кризата държави членки“, посочи Кристин Лагард.
Планираният фонд ще бъде финансиран чрез съвместни заеми от ЕС, което досега беше червена линия за Германия и нейните съюзници в блока, изповядващи твърда фискална политика, но те бяха притиснати от Италия и Испания - най-силно засегнатите от Covid-19 страни членки на съюза.
Още по темата:
Кристин Лагард: Паричната и лихвена политика на ЕЦБ не е на автопилот
Какво да очакваме от ЕЦБ, АЦБ и ЯЦБ
Евро-долар - приключи ли спадът?