Бъдещето за офис търговското пространство изглежда все по-несигурно, тъй като все повече хора работят от дома, а някои работодатели смятат да го направят постоянна практика - дори след пандемията.
Сделките за лизинг на офис площи или продажби вече са значително по-ниски през тази година в сравнение със същия период през 2019 г., сочат данните на компаниите за недвижими имоти.
Пандемията може да повлияе значително на инвестиционните тръстове в офис недвижими имоти или REITs, поне в краткосрочен и средносрочен план, според анализаторите. Някои обаче все още са донякъде позитивно настроени по отношение на дългосрочните перспективи.
REITs са компании, които управляват портфейли от имоти като офиси, молове или хотели. Приходите от тези активи след отчитане на такси се разпределят като дивиденти на акционерите.
Рискът за недвижимите имоти е по-висок, когато се вземе предвид експозицията на работните пространства, като офис АДСИЦ-те в някои азиатски финансови центрове. Особено изложени към тези рискове е Сингапур.
Обикновено инвеститорите намират АДСИЦ-те за привлекателни заради изплащането на дивидент и потенциала за увеличаване на капитала и като диверсификация в портфейлите си от акции, облигации и парични средства.
За сега ето какво трябва да знаят инвеститорите.
Нарастващият брой на компаниите би могъл да позволи на служителите си да работят от дома за продължителен период от време, прогнозират анализаторите.
"Компаниите дори биха могли да разгледат по-дългосрочните гъвкави условия на работа, което създава опасения за по-малък отпечатък на недвижимите имоти напред", заяви Дерек Тан, ръководител на проучването на собствеността в сингапурската банка DBS.
Наемите могат да бъдат засегнати в резултат.
Естер Лиу, директор на S&P Global Ratings, казва: „Очакваме, че условията на рецесия ще смекчат търсенето на лизинг в основните централни бизнес райони в Азиатско-Тихоокеанския регион.
Вярваме също, че мерките „работещи от дома“ могат да доведат до промяна в търсенето в по-дългосрочен план, тъй като те предоставят на компаниите възможността да намалят нуждите от място.“
Въпреки това, тази смяна ще отнеме време и няма да има „значителен спад“ на заетостта в близко бъдеще, особено в основните централни места, добави експертът.
Съвместната работа (гъвкав офис) като цяло е основен разрушител за офисния сектор през последните години и допринася значително за заемането на офис площи. COVID-19 обаче затруднява този бизнес модел...
Като цяло транзакциите намаляха през първото тримесечие на тази година, показват отчетите в бранша. Сделките за продажба на офиси в Азиатско-Тихоокеанския регион са паднали с 36% на годишна база, съобщи JLL.
Според фирмата за недвижими имоти Knight Frank, 73% от нейните пазари в Азиатско-Тихоокеанския регион са регистрирали спад в търсенето на лизинг за офиси от 1 април до 14 април.
Като цяло през първото тримесечие обемът на търговските транзакции в Азия и Тихоокеанския басейн е паднал с 51% на годишна база до 21.6 милиарда долара, показват данни на фирмата. Хонконг е сред най-големите спадове и се понижи с 80%, докато в Сингапур търговските транзакции намаляха със 75%.
Според експертите инвеститорите трябва да гледат дългосрочно на офис АДСИЦ-те. Ще има по-непосредствен натиск върху операциите и разходите на компаниите, в краткосрочен план, но в крайна сметка въздействието върху офисите на този род инвестиционни схеми, ще бъде „управляемо и временно“, заяви Кен Фоунг, анализатор в Morningstar.
В Сингапур, основен финансов център в Азия, балансите на АДСИЦ-те ще "останат стабилни", каза Фоунг и добави, че те са "по-добре позиционирани" сега, отколкото по време на световната финансова криза през 2008 г.
Но инвеститорите трябва да очакват, че разпределението на дивидентите може да не е същото като преди.
„Като се имат предвид текущите предизвикателства и разходи в краткосрочен план е възможно АДСИЦ-те да забавят части от своите дистрибуции до по-късна дата или до обявяване на резултатите от тях за цялата година, каза Фоунг. Предоставянето на опции на притежателите на дялове да участват в план за реинвестиране на дистрибуцията за запазване на паричните средства в близко бъде ще е друг възможен сценарий.“
Офисният сектор ще се върне, но с някои промени
Един от позитивите за офисите е, че капиталовите разходи могат да се увеличат с необходимостта от преконфигуриране на пространства, за да се задоволят изискванията за дистанциране, заяви Крис Робинсън, ръководител на APAC за ликвидни недвижими активи за DWS.
Още по темата:
Спад на наетите офиси през 2020-та година
Пазарът на жилища преминава в онлайн режим