За пръв път в своята история Китай се отказа от целите си за икономическия растеж през 2020 година, след като коронавирусната пандемия засега тежко втората по големина икономика в света, предаде "Ройтерс".
По време на годишното събрание на Националния народен конгрес на Китай (National People's Congress), премиерът на страната Ли Къцян не представи правителствени цели за БВП за пръв път от 1990 година.
Икономиката на Китай се сви с 6.8% през първото тримесечие, отбелязвайки първи спад от десетилетия насам в резултат на избухалата в страната коронавирусна епидемия.
"Не сме си поставили конкретна цел за икономически растеж на Китай през тази година, най-вече защото глобалната епидемична ситуация и икономическата и търговска ситуация са много несигурни, като развитието на Китай е изправено пред някои непредвидими фактори", посочи Ли Къцян пред китайския парламент.
Вътрешното потребление, инвестициите и износът намаляват, а натискът върху заетостта нараства значително, нарастват и финансовите рискове, предупреди китайският премиер.
Той отбеляза, че Китай си е поставил за цел да създаде над 9 милиона градски работни места през тази година, но под целта през 2019 г. за най-малко 11 милиона и най-ниска цел от 2013 година насам. По този начин се очаква градска безработица от 6% спрямо 5,5% през миналата година.
Според Ли Къцян страната има за цел да постигне бюджетен дефицит за 2020 г. от поне 3.6% от БВП спрямо дефицита за 2.8% през миналата година, като бяха определени и квоти за емитиране на специални облигации на местната власт в размер на 3.75 трилиона юана (527 милиарда долара), което е повишение от досегашните 2.15 трлн. юана.
Правителството ще емитира и специални съкровищни облигации през тази година за 1 трлн. юана, първата подобна дългова емисия. Ще бъдат прехвърлени на местните власти 2 трл. юана, събрани от по-големият бюджетен дефицит до 2020 г. и от специални антикоронавирусни съкровищни облигации, посочи Ли Къцян.
Облигациите на местните власти могат да се използват за финансиране на инфраструктурни проекти, докато специални съкровищни облигации могат да се използват за подпомагане на фирми и региони, засегнати от вирусното огнище.
Китайският премиер също така каза, че малките и средни компании могат да забавят плащанията си по заеми и лихви с още девет месеца - до март 2021 г., а кредитирането на малките и средни предприятия от големите търговски банки трябва да нарасне с повече от 40%.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?