Германската икономика отбеляза най-големия си спад в производството след финансовата криза през първото тримесечие на тази година и влезе в рецесия поради коронавирусната пандемия и блокирането, стартирало в средата на март, съобщи германската статистическа служба Destatis в понеделник, потвърждавайки предварителната оценка.
Както беше съобщено по-рано, брутният вътрешен продукт - най-широката мярка за стоките и услуги, произведени в една икономика - се сви 2.2% през първото тримесечие в сравнение с предходното тримесечие.
БВП на Германия е спаднал с 2.3% на годишна база през първото тримесечие с отчитане на промяната в цените.
Това е второто най-голямо намаление на БВП след обединението на Германия, след спад от 4.7% през първото тримесечие на 2009 г., каза Destatis.
Крайното потребление на домакинствата намалява с коригираните 3.2%, а образуването на основен капитал в машини и оборудване намалява с 6.9%. Държавните разходи нараснаха с 0.2%, а образуването на основен капитал в строителството се увеличи с 4.1%, предотвратявайки още по-голямо намаляване на БВП.
Външната търговия също се е понижила поради коронавируса. Според временните изчисления износът е спаднал с 3.1% след корекция на цените, сезонните и календарните периоди. Докато износът на стоки намалява с 4.0%, износът на услуги се увеличава с 0.7%. Вносът на стоки и услуги е спаднал с 1.6%.
Заключването започна в Германия на 22 март и беше по-малко строго, отколкото в другите страни от еврозоната. Икономистите очакват да наблюдават по-рязко свиване на БВП през второто тримесечие. Тъй като германската икономика започва постепенното си възобновяване на 20 април, ще се загуби по-голям дял от второто тримесечие, отколкото през първото тримесечие.
Приблизително 45 милиона души са били заети през първото тримесечие, увеличение от 147 000 души или 0.3% на годишна база. Толкова малко годишно увеличение е било наблюдавано за последно през второто тримесечие на 2010 г.
Една от причините, поради които пандемията има само умерено въздействие върху броя на заетите лица през първото тримесечие, е, че работниците, работещи на непълен работен ден, се считат за заети лица, уточняват експертите.
Като цяло северноевропейските страни регистрират далеч по-слабо понижение на икономиките си от средиземноморските си колеги. Холандската икономика се сви с 1.7% през първото тримесечие, докато италианската икономика се понижи с 4.7% през първото тримесечие, Франция отбеляза историческо свиване с 5.8%, а испанската икономика спадна рекордните 5.2%, според предварителните прогнози.
Още по темата:
Немската икономика избегна на косъм рецесията
20-те водещи риска за световната икономика