Брутният вътрешен продукт (БВП) на страните-членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) регистрира през първото тримесечие на 2020 година най-рязко понижение от глобалната финансова криза през 2008-2009 година, пише CNBC.
През периода януари - март брутният вътрешен продукт в рамките на ОИСР се свива с 1.8% спрямо последното тримесечие на 2019 г., тъй като въведените в края на тримесечието карантинни мерки в глобален план оказаха негативно въздействие върху световната икономика. По-голям спад от 2.3% в рамките на ОИСР беше отчетен през 2009 година, по времето на глобалната финансова криза.
Икономиките на Франция и Италия отбелязаха най-голям спад сред 37-те страни, които членуват в ОИСР.
БВП на Франция спадна с 5.8% за трите месеца до края на март, докато БВП на Италия намаля с 4.7%. БВП на Германия и Обединеното кралство се свиха с по около 2%, докато БВП на Европейския съюз се понижи с 3.3%. В същото време икономиката на САЩ се свива с 1.2% на тримесечна база.
Междувременно Световната здравна организация (СЗО) предупреди, че има риск от бързо настъпване на втори пик на пандемията COVID-19. Той може да стане факт, ако страните, в които инфекцията отслабва, твърде рано отслабят противоепидемичните мерки.
Изпълнителният директор на програматана СЗО по извънредните ситуации в здравеопазването Майкъл Райън заяви, че светът се намира по средата на първата вълна от пандемията. По думите му, не бива да има успокоение с идеята, че вирусът ще отмине с настъпването на летния сезон.
"Рисковано е да се смята, че инфекцията отслабва и следващият опасен момент ще настъпи през октомври или ноември", посочва Райън.
Той напомни, че в Централна и Южна Америка, както и в Южна Азия и Африка, броят на заразените расте, независимо от температурите.
"Страните трябва да продължат тестването и проследяването на предаването на вируса", допълва експертът.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?