Европейската централна банка (ЕЦБ) изготвя планове за действие при извънредни ситуации, за да продължи програмата си за закупуване на облигации без участието на Бундесбанк в случай, че Конституционният съд на Германия принуди основния участник да се откаже от участие в т.нар. "количествени облекчения", предаде "Ройтерс", позовавайки се на неназовани източници.
При този сценарий ЕЦБ ще започне безпрецедентни правни действия срещу германската централна банка, която е най-големият неин акционер, за да я върне обратно в програмата, посочиха източниците, пожелали да запазят анонимност.
Подобен ход вероятно ще отбележи "момента на истината" за еврото, тествайки ангажимента на Германия към единната европейска валута, след като немската държава игра най-голяма роля в нейното създаване и беше принудена да се пребори с някои свои дълбоки резерви по отношение на политиките на ЕЦБ.
Конституционният съд на Германия предостави срок на ЕЦБ до началото на август, за да оправдае програмата си за масивно закупуване на държавни облигации или в противен случай да продължи с тази своя програма без участието на немската централна банка, която по принцип извърша повече от една четвърт от покупките на облигации.
Има вероятност и съдебното оспорване от най-висшия немски съд в Карлсруе да бъде решено от самата Бундесбанк, която да демонстрира, че тази парична политика е подходяща и да адресира опасенията относно нейните странични ефекти.
Съществува обаче и сценарий, при който съдът да забрани на Бундесбанк да участва в покупките. В този случай ЕЦБ, или по-малко вероятно другите централни банки от еврозоната, биха поели квотата на Бундесбанк в Програмата за закупуване на активи на публичния сектор (PSPP), започвайки да купуват немски облигации.
Междувременно ЕЦБ вероятно ще започне производство за нарушение срещу германската централна банка за неизпълнение на задължението като член на Евросистемата, ако Бундесбанк трябва да спре да купува облигации. Ако след това Бундесбанк не изпълнява задълженията си, ЕЦБ би могла да отнесе въпроса до Съда на Европейските общности (ECJ), като това би било първото подобно дело от създаването на еврото през 1999 година.
Европейският съд вече потвърди законността на програмата PSPP, но решението му беше пренебрегнато от Конституционния съд на Германия, което предизвика нов откри конфликт между германските и европейските институции.
Още по темата:
Какво да очакваме от ЕЦБ, АЦБ и ЯЦБ
Евро-долар - приключи ли спадът?