Кабинетът на японския премиер Шинзо Абе одобри в сряда нов пакет от стимули за 1.1 трилиона долара, който включва значителни преки разходи, за да се спре негативното въздействие на пандемията върху икономиката, която върви към по-дълбока рецесия.
Рекордното стимулиране от 117 трилиона йени, което ще се финансира частично от втори допълнителен бюджет, последва още един пакет от 117 трилиона йени, разгърнат миналия месец.
Новият пакет води до общи разходи на Япония за борба с последствията от вируса до 234 трилиона йени (2.18 трилиона долара), или около 40% от брутния вътрешен продукт на третата най-голяма икономика в света.
Комбинираните разходи се нареждат сред най-големите фискални пакети в света за справяне с коронавирусните ефекти и се доближават до размера на програмата за помощ от 2.3 трилиона долара в САЩ.
Последният пакет включва 33 трилиона йени в директни разходи, съобщи Министерството на финансите (МФ).
"Трябва да защитим бизнеса и заетостта по всякакъв начин в условията на трудния път напред, каза Абе на среща на депутатите от управляващите партии. Трябва също така да предприемем всички необходими мерки, за да се подготвим за поредната вълна от епидемията."
За да финансира разходите, Япония ще емитира допълнителни 31.9 трилиона йени в държавни облигации по втория допълнителен бюджет за текущата фискална година, приключваща през март 2021 г.
Това ще тласне нови емисии на облигации за тази фискална година до рекордните 90 трилиона йени. Включително емитирането за погасяване на дълга с падеж през годината, общото годишно пазарно издаване на Япония на базата на календара ще достигне рекордните 212 трилиона йени, което допълнително ще обтегне вече закъсалите финанси.
Както плановете за стимулиране, така и издаването на облигации, бяха в съответствие с докладите на Reuters, публикувани по-рано в сряда.
Въпреки че Банката на Япония вероятно ще задържи ниските разходи по заеми при агресивно изкупуване на облигации, изненадващото увеличение на емитирането на свръх дълги облигации може да предизвика известна колебливост на пазара, смятат анализатори.
"Контролът на кривата на доходност на BOJ трябва да предотврати скок в дългосрочните лихвени проценти, казва Чотаро Морита, главният стратег за облигации в SMBC Nikko Security. Нестабилността на пазара на JGB ще зависи от способността на BOJ да контролира своите покупки на облигации."
Под контрола на кривата на доходност на политиката (YCC), BOJ ръководи краткосрочния лихвен процент при ниво от -0.1% и 10-годишния облигационен доход на около 0%.
Новият пакет ще включва мерки като по-високи медицински разходи, помощ за фирми, които се борят да плащат наем и повече субсидии за компании, засегнати от намаляването на продажбите.
За да се подготви за евентуална втора вълна от инфекции, правителството отдели 10 трилиона йени в резерви, които могат да бъдат използвани за спешни разходи.
За да улесни финансирането, правителството обеща да допълни финансовата помощ за компаниите, засегнати от пандемията, до 140 трилиона йени, от 45 трилиона йени в предишния пакет, като стимулира безлихвено кредитиране, предлагайки подчинени заеми и предлагане на капитал.
Пакетите отведоха размера на бюджета за тази фискална година до рекордни 160 трилиона йени, като новото издаване на облигации съставлява 56.3% от годишните приходи на бюджета и повишава спектъра на повече емисии от облигации по-късно, за да компенсира падащите данъчни приходи.
„Има възможност за трети допълнителен бюджет“, каза Аяко Сера, пазарен стратег в тръстната банка Sumitomo Mitsui. "Япония може да бъде изправена пред риск от понижаване на кредита в средносрочен и дългосрочен план."
Още по темата:
Япония планира допълнителни стимули
Японската централна банка обяви допълнителни стимули