Въздействието на COVID-19 върху пазара на труда в САЩ бе отново в центъра на инвеститорския фокус днес. Правителството отчете 2.123 милиона нови молби за помощи за безработица за изминалата седмица.
Резултатът се оказа по-лош от средните очаквания на анализаторите, които прогнозираха 2.05 милиона молби за помощи за седмицата до 23-ти май.
За сравнение през предходната седмица бяха подадени 2.438 милиона първоначални искания за безработни, което доведе общо 38 милиона безработни за първите девет седмици. С новите данни, безработните вече са над 40 милиона, следствие на пандемията.
Продължаващите искания, които изостават първоначалните данни за исканията за безработни до една седмица, възляхо на 21.05 милиона. Очакванията на анализаторите бяха за 25.5 милиона, което е по-голямо от рекордните 25.07 милиона за предходната седмица.
След като постигна рекорд през седмицата, приключваща на 28 март, седмичните първоначални искания за безработни искания непрекъснато намаляват.
Икономистите обаче обръщат голямо внимание на данните от програмата за пандемична помощ за безработица (PUA), в които са включени онези, които преди това не отговаряха на изискванията за осигуряване за безработица, като самостоятелно заети и наети работници.
През седмицата, приключваща на 16 май, Министерството на труда отчете 2.2 милиона първоначални искания за PUA; обаче беше разкрито, че има данни за грешка в данните в отчетените данни на Масачузетс.
„2,2 милиона нови искове, отчетени за миналата седмица, бяха грешка в отчитането: реалният брой беше по-близо до 1.2 милиона. Повече от дузина щати не са докладвали първоначалните си искания за PUA и могат да бъдат източник на увеличение през следващите седмици“ обясни икономистът от UBS Сет Карпентер в бележка от 22 май.
Бюрото по статистика на труда ще публикува отчета за заетостта през май на 5 юни, а очаква се нивото на безработица да скочи до 19.5% от 14.7% през април.
„От началото на референтния период за май заетостта са подадени приблизително 15.8 милиона първоначални искания за безработица, 10.9 милиона чрез редовни държавни програми и 4.9 милиона в PUA“, пише икономистът от Номура Луис Александър в бележка на 22 май.
Кризата на заетостта в САЩ вероятно ще тежи на икономиката за известно време, според Goldman Sachs.
„Кризата в безработицата в САЩ няма да пречи на краткосрочното икономическо възстановяване, но също така е малко вероятно да отмине бързо. Въпреки че несигурността е необичайно голяма, все още виждаме равнището на безработица в САЩ около 8% в края на 2021 г., много над нивата в повечето други напреднали икономики", пише фирмата в бележка във вторник.
Към сряда следобед е имало 5.63 милиона случаи на коронавирус и 351 800 смъртни случая по света, сочат данните на университета Джон Хопкинс. В САЩ имаше 1,64 милиона случая и 99 100 смъртни случая.
Още по темата:
Ефектите за американците от пандемията в цифри