Европейските акции паднаха в петък, като инвеститорите се изнервиха преди пресконференцията на президента Доналд Тръмп относно Китай. Напрежението между страните се повиши, първо заради коронавируса, а сега и заради новото противодействие на Пекин в Хонконг.
Прекъсвайки печалбата от четири сесии, индексът Stoxx Europe 600, следящ представянето на водещите европейските компании, падна с над 1% в последния ден на търговия за седмицата. Вчера индексът добави 1.6% към стойността си.
За седмицата до четвъртък индексът натрупа 4.5%, тъй като инвеститорите се повече се надяват, че повторното отваряне на страните ще помогне за рестартиране на световната икономика.
Немският DAX падна с 1.2%, френският CAC 40 загуби 0.8% от стойността си, а британският FTSE понижи стойността си с 0.7%.
Белият дом не публикува никакви подробности относно пресконференцията на Тръмп, която се провежда по-късно. Инвеститорите се опасяват от нарастване на китайско-американското напрежение между страните, което може да прерасне отново в търговска война във възможно най-неподходящия момент за световната икономика поради пандемията.
Китай предизвика гнева на няколко държави, след като прие законодателство, което може да ограничи демократичните свободи на Хонконг. Държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви, че Вашингтон вече няма да третира Хонконг, като автономен търговски партньор със специални търговски права в търговията.
Американските акции паднаха в заключителната част на четвъртък след съобщение на Тръмп, като Dow регистрира загуба от 150 точки. Фючърсите на Dow се търгуват последно с понижение от над 200 пункта.
Автомобилният сектор, чувствителен към признаци на търговско напрежение, беше под сериозен натиск. Акциите на Renault загубиха над 3% от стойността си, след като френският производител на автомобили заяви, че ще елиминира повече от 14 000 работни места за три години и ще намали производствения капацитет, за да намали разходите с над 2 милиарда евро (2.21 милиарда долара).
„Не може да се отрече, че автомобилната индустрия е била силно засегната и по-големият въпрос е дали ще видим подобна реакция от други производители на автомобили като BMW и Mercedes-Benz“, казва Наем Аслам, главен пазарен анализатор на AvaTrade в писмо към клиентите.
Акциите на BMW паднаха над 2%, докато Daimler AG и Volkswagen загубиха по над 3% от стойностите си.
Книжата на AstraZeneca поскъпнаха с 3%, след като производителят на лекарства заяви, че лекарството му за рак на белия дроб Tagrisso „демонстрира безпрецедентна полза за пациента“ в проучване фаза III. При пациенти с хирургична интервенция с мутирал EGFR недребноклетъчен рак на белия дроб, Tagrisso намалява риска от връщане или смърт от заболяването с 83%, а 89% от тези, които го използват след две години са живи и без заболяването.
Акциите на Rolls-Royce Holdings паднаха с 6%, след като S&P Global Rating понижи кредитния рейтинг на производителя на двигатели до "боклуци".
„Поради въздействието на COVID-19 върху авиокомпаниите, производителите на оригинално оборудване за самолети (OEM-та) и техните вериги за доставки, сега прогнозираме, че Rolls-Royce ще има значително по-ниски продажби на двигатели, ще получи по-малко пари от продажби, свързани с двигателя поне през тази и следващата година", заяви анализаторът Дейвид Матюс, пред CNBC.
Още по темата:
Най-скъсените европейски акции
Европейските индекси вече с над 20% над дъната си