Изследванията на руския препарат "Авифавир" за лечение на пациенти с новия коронавирус ще се проведат върху 330 пациенти, съобщава CNBC.
Първите доставки на 60 000 дози от препарата в руските болници се очаква до 11 юни. Ефикасността на "Авифавир" е около 90 на сто. Първоначално лекарството било изпробвано върху 60 души.
Изследването на медикамента преминава през два етапа. Първият е за подбор на оптимална дозировка на медикамента, а вторият - оценка на ефективността и безопасността му. В първия етап са включени шест от най-авторитетните медицински изследователски центрове в Русия, като се предвижда в изпитанието да се включат 35 института.
"Този противовирусен препарат действа непосредствено върху вируса. Той не е като препаратите, които използваме основно сега в практиката си и които имат опосредстван ефект върху вируса. Затова е интересно колко бързо се осъществява елиминирането на вируса", каза зам.-директорът на Националния изследователски център по фтизиопулмология и инфекциозни заболявания към руското министерство на здравеопазването Владимир Чуланов.
"На първия етап на изследването се видя, че елиминирането протича около два пъти по-бързо, отколкото в контролната група. Ако превърнем това в числа средно елиминирането на вируса протича за около четири дни, докато в контролната група - за около девет", каза още Владимир Чуланов.
Той изтъкна, че "Авифавир" не бива да се приема от бременни жени заради възможно влияние върху плода. Това е най-важният известен нежелан ефект на препарата, затова преди приемането му се налага да се провери дали пациентката не е бременна и да се контролира възможно настъпване на бременност по време на приемането на препарата както от жените, така и от партньорите им.
За последното денонощие Русия отчете нови 9 035 случая на Covid-19, като от щаба отбелязват намаляване на броя на новозаразените с 2.2%. За 31 май бяха открити 9268. Общият брой на случаите с коронавирус в страната достигна 414 878, от които 4 855 души са починали, а над 175 000 са излекувани.
Още по темата:
Тестват потенциална ваксина за коронавируса, която ще е готова през септември?
Тестват ваксина срещу туберколоза