Най-големият производител на чипове в Китай, Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), подаде заявка за първично публично предлагане в Шанхай, на което компанията ще търси да събере 20 милиарда юана (2.8 милиарда долара).
Този ход идва, тъй като компанията се опитва да засили инвестициите в своите технологии на фона на ескалиращото търговско напрежение между САЩ и Китай, което може да принуди SMIC да поеме повече производство.
SMIC е част от по-широкия стремеж на Китай за "самодостатъчност", що се отнася до полупроводниците, област, в която втората по големина икономика в света изостава далеч зад САЩ.
Полупроводниковите доставки за Huawei са ограничени от Вашингтон като част от по-широката търговска война между САЩ и Китай.
SMIC, който вече е регистриран в Хонконг, се стреми да събере пари в брой, за да разршири производството си. Тя получи инвестиция в размер на 2.2 милиарда долара от държавните инвеститори миналия месец.
Компанията е част от по-широкия стремеж на Китай за самостоятелност, когато става въпрос за полупроводници, област, в която втората по големина икономика в света все още изостава значително зад своя търговски конкурент.
Huawei е една от китайските компании, срещу която са насочени американските санкции. Миналата година Huawei бе поставен в "черен списък" на САЩ, наречен "Entity List4, който ограничи достъпа му до американските технологии.
През май администрацията на Тръмп въведе правило, според което чуждестранните производители, които използват американско оборудване за производство на чипове, трябва да получат лиценз, преди да могат да продават полупроводници на Huawei.
Това правило вероятно ще засегне тайванския TSMC, който прави повечето от чиповете на Huawei за устройства като смартфони. Ако Huawei не може да се сдобие с полупроводници от TSMC, може да се наложи да потърси алтернативи като SMIC. Но експерти по-рано казаха на CNBC, че технологията на SMIC е далеч зад тази на TSMC.
Следователно скорошната парична инжекция може да бъде тласък за компанията, която се опитва бързо да разшири възможностите си и да догони своите конкуренти.
В своя проспект за листване SMIC заяви, че търговските търкания между САЩ и Китай и най-новите правила на Вашингтон за полупроводници могат да бъдат "променящи играта" за компанията.
Още по темата:
3 IPO акции, които си заслужават вниманието
Най-очакваното IPO на 2020-та година