Последиците от пандемията от коронавирус върху американската икономика ще траят едно десетилетие, изтривайки близо 8 трилиона долара икономически растеж. Това се посочва в прогноза на Конгресната бюджетна служба, цитирана от CNBC.
"Очаква се вирусът да изтрие 7.9 трилиона долара от икономиката на САЩ до 2030 година", пише в писмо до законодателите директорът на службата Филип Суогъл.
"Затварянето на бизнеси и мерките за социална дистанция се очаква да свият потребителските разходи, докато спадът на енергийните цени сериозно ще намали американските инвестиции в енергийния сектор", пише шефът на комисията в отговор на запитване на сенатор Чък Шумър.
От началото на здравната криза САЩ наляха трилиони долари в икономиката чрез правителствени програми и действия на Федералния резерв. Но тези мерки не спряха покачването на безработицата до нива, невиждани от Голямата депресия (1929-1933). До момента около 40 милиона американци са изгубили работата си.
Анализаторите очакват в петък Департаментът по труда да обяви близо 20% безработица през май в сравнение с 14.7% през април и 4.4 на сто през март.
След като постигна рекорд през седмицата, приключваща на 28 март, седмичните първоначални искания за помощи за безработица непрекъснато намаляват.
Правителството отчете 2.123 милиона нови молби за помощи за безработица за изминалата седмица. За сравнение през предходната седмица бяха подадени 2.438 милиона първоначални искания за безработни, което доведе общо 38 милиона безработни за първите девет седмици. С новите данни, безработните вече са над 40 милиона, следствие на пандемията.
Продължаващите искания, които изостават първоначалните данни за исканията за безработни до една седмица, възлязоха на 21.05 милиона. Очакванията на анализаторите бяха за 25.5 милиона, което е по-голямо от рекордните 25.07 милиона за предходната седмица.
Още по темата:
Как страховете от коронавирус влияят на пазарите?
Как ще се отрази новия вирус върху икономиката на Китай?