Снимка: Личен архив
Пандемията е направила редица промени в личния и професионалния живот. За инвеститорите тези промени и нови тенденции означават идентифициране на компании, които вероятно ще продължат да изграждат устойчиви конкурентни предприятия, които ще се представят добре в „новата норма“. Така че нека да обсъдим седемте инвестиционни компании, които са се държали перфектно в пандемия, коментират от InvestorPlace.
Анализаторите спорят за това как големите фирми могат да разгърнат и преструктурират бизнеса си, когато традиционните им пазари се променят почти за една нощ, както направиха през 2020 г. Например, компаниите в хранителната верига видяха бизнеса си да расте експоненциално и трябваше да се справят с растежа. Това включва селскостопански фирми, производители, дистрибутори и търговци на дребно. В допълнение, малко известни биотехнологични фирми станаха надежден знак в разработването на лекарство срещу новия коронавирус.
Нещо повече, компаниите, чиито технологични предложения помогнаха на хората и фирмите да се свържат с цифровите технологии, просто процъфтяваха и станаха обществено известни в рамките на няколко седмици. Нарастващият тласък на екологичното, социалното и корпоративното управление (ESG) даде значителен тласък на фирмите, работещи в областта на електрическите автомобили (EV) и алтернативната енергия. И списъкът можеше да бъде по-дълъг.
Като цяло, готови ли са индустриите повече или по-малко от други да се противопоставят на новата норма? Лаура Гонзалес, доцент по финанси в Калифорнийския държавен университет в Лонг Бийч, предлага:
„Новата норма ще предложи възможности на тези, които са гъвкави и готови да инвестират в нови умения, продукти и услуги, които пазарът ще изисква и компенсира. Успехът няма да зависи от вида на индустрията, а по-скоро от способността за иновации, адаптиране и предвиждане на това къде ще бъде търсенето.“
През последните седмици много държавни фирми бяха принудени да променят стратегиите си, за да се приспособят към реалностите на главната търговска улица. В резултат на това успешните компании рязко увеличиха приходите си, а цените на акциите на Уолстрийт достигнаха нови висоти. Настоящата волатилност и фиксирането на печалбите на по-широки пазари сега дават възможност на дългосрочните инвеститори да започнат списък за пазаруване в близко бъдеще.
Като имаме предвид това, ето седем компании, в които да инвестирате, тъй като те вероятно ще постигнат успехи и през следващите тримесечия.
AstraZeneca (AZN)
Биофарм компания AstraZeneca, със седалище в Европа и за първи път, влизаща в списък с най-добрите компании за инвестиции, е пример както за глобалните усилия за разработване на ваксина срещу Covid-19, така и за стабилността на генерирането на пасивен доход.
Към 21 септември броят на регистрираните в световен мащаб инфекции на COVID-19 надхвърли 31 милиона. И като цяло тази пандемия вече е отнела живота на почти 1 милион души по света. AstraZeneca заедно с партньора си от Оксфордския университет се счита за един от предшествениците на успешната ваксина. Тестовете в късен етап се провеждат във Великобритания, Бразилия и Южна Африка.
В допълнение към основната си работа по разработването на ваксини, групата има надеждно портфолио от фармацевтични продукти, както и тръбопровод. Компанията има завидно звено за изследователска и развойна дейност (R&D), изборът от лекарства обхващат заболявания от рак до сърдечно-съдови заболявания, диабет, стомашно-чревни нарушения, инфекции, възпаления, респираторни заболявания и бъбречни проблеми.
Това са лекарства, от които пациентите се нуждаят и купуват, дори когато икономиката и личните бюджети се свиват. Цикълът на разработване на лекарства е дълъг процес и компанията вероятно ще запази господстващото си положение в много от медикаментите, които има от години. Следователно доверието на инвеститорите в акциите остава високо.
Като цяло акционерите на AZN се представиха добре през 2020 г. Всъщност акциите на AZN са се увеличили с около 13%. В края на юли ценните книжа на AZN достигнаха безпрецедентен връх от 64.94 долара за акция. И сега текущата дивидентна доходност е 2.53%.
В резултат на повишаването на цените основните показатели станаха високи, особено от началото на пролетта. Съотношенията ѝ на цена-печалба и цена-продажби сега са 23.6 пъти и 5.71 пъти съответно. Въпреки това, потенциалните инвеститори могат да видят всяко намаление на нивото от 52.5 долара като възможност за закупуване в дългосрочен план.
DocuSign (DOCU)
DocuSign, базирана в Сан Франциско, Калифорния, е приветствана като иновативна компания за електронни подписи и управление на документи в облака. Тя се възползва значително от тенденциите в дистанционната работа през 2020 г.
Найната продуктова гама помага на бизнеса да управлява електронните си споразумения. Ръководството първоначално се фокусира върху предоставянето на решения за електронен подпис. Миналата година компанията стартира и облачната платформа DocuSign Agreement. Сега компаниите могат бързо да „автоматизират и свържат целия процес на договаряне“. Споразуменията, подписани с DocuSign, са задължителни в повече от 180 страни.
В допълнение, неотдавнашен доклад на Markets and Markets подчертава: „пазарът на цифрови подписи се очаква да нарасне от 2.8 милиарда щатски долара през 2020 г. до 14.1 милиарда щатски долара до 2026 г. при общ годишен темп на растеж от 31.0%“.
В началото на септември компанията отчете печалба за второто тримесечие. В същото време общите приходи възлизат на 342.2 милиона долара, нараствайки с 45% на годишна база. Така че, с други думи, компанията може значително да продължи да расте през бъдещите тримесечия.
Главният изпълнителен директор Дан Спрингър каза: „необходимостта от електронно и дистанционно договаряне никога не е била по-силна, както се вижда в нашия 61% годишен ръст на фактуриране. Ние просто надраскваме повърхността на нашата възможност за споразумение в облака и вярваме, че все повече се превръщаме във важна платформа за софтуер, базирана на облак, за организации от всякакъв мащаб“.
От началото на годината акциите на DOCU са се увеличили с повече от 185%. Стойността на ценните книжа обаче падна с почти 20% в сравнение с рекорда от 290.23 долара за акция, наблюдаван на 2 септември. Потенциалните дългосрочни инвеститори биха могли да видят друг спад от 7 – 10 процента като значително подобрение на силните акции. И в дългосрочен план се очаква акциите на DocuSign да видят нови висоти, може би доста редовно.
DraftKings (DKNG)
Акциите на DraftKings от Бостън станаха публични в края на април, в разгара на повсеместния блокаж. Ръководството реши да извърши обратно сливане с дружества със специална инвестиционна цел вместо обичайното IPO.
Началото на компанията датира от 2012 г., когато е създадена като платформа за фентъзи спорт, където участниците могат да изградят свои екипи по избор, съставени от реални играчи. Те се състезават за парични награди, обикновено получени от входни такси. През последните тримесечия компанията се премести и в сектора на онлайн спортни залагания, благодарение на решението на Върховния съд от 2018 г. Преди това федералният закон забрани хазарта в повечето щати за спортове като футбол, баскетбол, бейзбол. Въпреки това, след приемането на тази наредба, всички щати имат право да легализират спортните залагания.
Размерът на сегмента на фентъзи спорта в САЩ в момента е около 8 милиарда долара. До 2025 г. вътрешният пазар на онлайн хазарта се очаква да достигне почти 100 милиарда долара. С други думи, DraftKings може значително да увеличи приходите през това ново десетилетие.
Много анализатори първоначално спориха дали е дошло времето за акциите на DraftKings да станат публични. В края на краищата през пролетта нямаше спортове на живо, на които да се залага. Ръководството обаче се стреми да разшири своите продуктови предложения, като eNASCAR, Counter Strike и Rocket League. Компанията също така стартира поредица за поп култура, безплатни състезания за билярд, обхващащи теми, вариращи от политически дебати до конкурентни телевизионни предавания. През септември инвеститорите също бяха развълнувани да научат, че компанията ще си партнира с ESPN, за да популяризира онлайн продукти за спортни залагания на сайтове, свързани с ESPN.
Акциите на DKNG са нестабилни през последните пет месеца. Компанията официално е регистрирана на 24 април, като е открита на цена от 20.49 долара. На 18 септември тя достигна безпрецедентен максимум от 55.70 долара за акция. Ако смятате, че компанията може да има значителни перспективи за растеж, може да помислите за закупуване по време на спад, особено ако цената се понижи до 50 долара за акция.
ETFMG Prime Mobile Payments ETF (IPAY)
Следващият представител идва от света на фондовите борси (ETF). ETF ETFMG Prime Mobile Payments предоставя достъп на компании, които играят роля в текущия преход от плащания в брой/физически плащания с кредитни карти към мобилна/цифрова система. Тя се фокусира върху мрежи за кредитни карти, плащане инфраструктура и софтуерни услуги, услуги за обработка на плащания и на платежни решения (като смарт карти, предплатени карти, виртуални портфейли).
Понастоящем текущата стойност на транзакциите в сегмента на цифровите плащания е около 5 трилиона долара. IPAY, която има 42 холдинга, проследява индекса Prime Mobile Payments. Десетте най-големи холдинга представляват около 55% от нетните активи на IPAY, които възлизат на около 770 милиона долара. Някои от тези десет компании са Fiserv (NASDAQ:FISV), MasterCard (NYSE:MA), Paypal Holdings (NASDAQ:PYPL), Square (NYSE:SQ) и Visa (NYSE:V). По отношение на разпределението на ресурсите по държави, САЩ е начело в списъка, следвана от Холандия, Франция и Австралия.
От началото на годината фондът е намалял с около 2%. И като се има предвид настоящата волатилност на по-широките пазари, вероятен е спад до нивото на 50 долара за акция. Така че, ако смятате, че смартфоните, електронната търговия заедно с електронните парични плащания и „новата норма“ след пандемията ще увеличат броя на цифровите плащания в световен мащаб, тогава можете да поставите акциите на IPAY на радара си.
Global X Cybersecurity ETF (BUG)
Имаме още един ETF представител, за да привлечем вниманието ви. ETF Global X Cybersecurity осигурява бизнес в технологичното пространство за киберсигурност. Такива фирми могат да разработват протоколи за сигурност, които предотвратяват нахлуването и атаките срещу системи, мрежи, приложения, компютри или мобилни устройства.
Анализаторите са съгласни, че киберсигурността е един от най-бързо развиващите се сегменти на разходите за ИТ в световен мащаб. Това е основен приоритет за много фирми, които се адаптират към постпандемичната реалност. Обемът на световния пазар за киберсигурност в момента е около 150 милиарда долара.
BUG, който притежава 28 холдинга, следи индекса за киберсигурност Indxx. Основните разпределителни отрасли (по тегло) са информационните технологии (98.2%), комуникационните услуги (1.4%) и промишлеността (0.5%). Десетте най-големи холдинга представляват повече от 58% от нетните активи на BUG, които възлизат на около 42 милиона долара. Сред тези компании са CrowdStrike Holdings (NASDAQ:CRWD), Okta (NASDAQ:OKTA), Palo Alto Networks (NYSE:PANW) и Zscaler (NASDAQ:ZS).
Досега тази година BUG е нараснала с повече от 28%. А на 2 септември фондът достигна безпрецедентен връх от 23.97 долара за акция. Въпреки това, инвеститорите смятащи, че секторът вероятно ще расте през следващите години, могат да обмислят инвестиране и във фонда, особено ако цената се доближи до 20 долара или по-малко. Ако е така, това е една от тези компании, в които можете да инвестирате.
Proshares Online Retail ETF (ONLN)
Най-новият фонд за обмен може да привлече вниманието на читателите, които вярват в продължаващия растеж на електронната търговия в световен мащаб. ETF Proshares Online Retail предоставя достъп до търговци на дребно, които основно продават онлайн или чрез други канали, които не са свързани с физически магазини.
ONLN, която има 26 холдинга, проследява индекса на онлайн търговията на дребно Proshares. Десетте най-големи холдинга представляват около 73% от нетните активи на фонда, които възлизат на около 170 милиона долара. Топ холдингът на фонда е Amazon (NASDAQ: AMZN), който има тегло от 24.08%. На опашката са Alibaba (NYSE:BABA), Qurate Retail (NASDAQ:QRTEP), eBay (NASDAQ:EBAY) и Etsy (NASDAQ:ETSY).
От началото на годината фондът е около 68%. В началото на септември ONLN достигна безпрецедентен връх от 69.23 долара за акция. Фондът си заслужава вашето внимание, тъй като цената е паднала до 55 долара.
Walmart (WMT)
С пазарна капитализация от 38 милиарда долара, Walmart едва ли се нуждае от представяне. Това е най-големият търговец на дребно в света, а компанията има повече от 2.2 милиона души по целия свят. В САЩ по-голямата част от населението живее в рамките на 15 километра от магазин на Walmart.
В средата на декември компанията отчете стабилна печалба за второто тримесечие. Общите приходи възлизат на 137.7 милиарда долара, нараствайки с 7.4 милиарда долара, или с 5.6% на годишна база. Коригираният EPS беше 1.56 долара, докато Уолстрийт очакваше 1.25 долара.
Продажбите в САЩ в същия магазин са се увеличили с 9.3% благодарение на продажбите на храни и стоки с общо предназначение. Инвеститорите бяха доволни, че продажбите на електронна търговия скочиха с 97%. Това е така, защото потребителите са поръчали и двата пакета до адресите си и са използвали доставка до вкъщи. През последните тримесечия Walmart се фокусира по-активно върху цифровата рентабилност, като същевременно поддържа физическия си бизнес. И пандемията със сигурност помогна на ръководството в усилията му.
В момента обаче електронната търговия представлява около 8% от общите приходи на Walmart. Така че все още има място за растеж. И докато Уолстрийт смята, че положителната динамика на приходите от омниканалната търговия продължава, акциите на WMT вероятно ще продължат да увеличават стойността на дългосрочните портфейли.
От началото на годината акциите на Walmart са се увеличили с около 14.5%, а текущата дивидентна доходност е около 1.6%. Освен това директното ѝ съотношение на цена-печалба и цена-продажби е 27.2 пъти и 0.72 пъти съответно. На свой ред възможното намаляване на цената с 5% или повече би увеличило силата на потенциалните инвеститори. И така, ние го оценяваме като дългосрочна покупка за компании, в които да инвестираме.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Експерт: Бурята от която инвеститорите са толкова притеснени е вече тук
Защо инвеститорите трябва да купуват акции на Alphabet докато още са слаби?
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.34% |
USDJPY | 155.20 | ▲0.76% |
GBPUSD | 1.24 | ▼0.24% |
USDCHF | 0.91 | ▲0.22% |
USDCAD | 1.45 | ▲0.26% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 704.80 | ▼0.90% |
S&P 500 | 6 069.84 | ▼0.64% |
Nasdaq 100 | 21 603.80 | ▼0.43% |
DAX 30 | 21 732.00 | ▼0.43% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 99 376.70 | ▼1.26% |
Ethereum | 3 101.18 | ▼0.52% |
Ripple | 2.86 | ▼0.58% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 73.80 | ▲0.92% |
Петрол - брент | 76.44 | ▲0.50% |
Злато | 2 797.92 | ▲0.12% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 559.66 | ▼1.25% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.02 | ▼0.11% |
Germany Bund 10 Year | 132.30 | ▲0.31% |
UK Long Gilt Future | 92.74 | ▲0.12% |