Снимка: iStock
Пандемията на Covid-19 само допълнително усложни вече трудните американско-китайски отношения, белязани от последните две години на търговски войни. Въпреки че отношенията между двете страни в момента изглеждат в ниска точка, трудно бихме могли да разберем как могат да се развият през следващите месеци, коментира Тезджан Гегел от Investorplace.
Като най-гъсто населената страна на земята, Китай предлага много възможности за растеж както за американските компании, така и за инвеститорите. Днес ще обсъдим седем китайски акции за закупуване.
Повечето инвеститори са склонни да инвестират пари в акции на местни компании, явление, известно като „у дома“. Американските акции представляват повече от 54% от пазарната капитализация на публичните акции в световен мащаб. Следват Япония (7.7%), Великобритания (5.1%) и Китай (4%). С други думи, има цял свят, който също заслужава нашето внимание. И Китай играе все по-голяма роля. В края на краищата това е втората по големина икономика в света след САЩ.
Индексът Shenzhen Composite, който се е увеличил с около 32% на годишна база (YTD), сега е на ниво, невиждано от 2015 г. насам. По същия начин индексът Shanghai Composite достигна нов 52-седмичен връх през лятото, нараствайки с повече от 10% от началото на годината.
Последните проучвания на Дженифър Карпентър и Робърт Уайтлоу от Нюйоркския университет и Фанджоу Лу от Масачузетския технологичен институт показват, че: „след вълната от пазарни реформи, която започна преди повече от десетилетие, цените на акциите в Китай станаха толкова информативни за бъдещите печалби на фирмите, колкото и в САЩ. Подобно на други глобални инвеститори, китайските инвеститори плащат за големи акции, акции за растеж, ликвидни акции и дълги позиции, докато дисконтират систематичния риск. По този начин цените на акциите са свързани с основните показатели на фирмата както чрез паричните потоци, така и чрез дисконтовите проценти“.
Освен това, инвестициите извън САЩ, например в Китай, осигуряват ниво на диверсификация, тъй като американските и чуждестранните акции почти никога не се движат в перфектен унисон. През последните години Китай се превърна в технологичен и цифров развлекателен център. Увеличаването на приходите и покупателната способност на китайските потребители също предизвиква апетит в много компании.
Имайки предвид всичко това, тук са седем китайски акции, които могат да бъдат закупени през следващите месеци.
Предвид предстоящия сезон на тримесечна печалба и по-важното президентските избори в САЩ, краткосрочните срокове може да не са оптимални за пълното инвестиране в китайски акции. Дългосрочните инвеститори обаче могат да очакват да купуват при условия на спад.
China Life Insurance (LFC)
52-седмичен диапазон: 8.27 – 14.70 долара
По отношение на премиите, China Life Insurance е най-голямата животозастрахователна компания в Китай. С повече от 170 000 служители, тя заема 51-во място в списъка на Fortune 500. Компанията също така има контролен дял в China Life Asset Management Co. Ltd. В резултат на това той е и един от най-големите мениджъри на активи в страната. Тя е член на NYSE от 2003 г. насам.
В края на август компанията публикува междинни резултати за шестте месеца, приключващи на 30 юни. Общите приходи възлизат на 504 милиарда юана, нараствайки с 12.5% на годишна база. Брутните писмени премии възлизат на 427 милиарда долара. Бордът на директорите обаче няма да обявява междинни дивиденти за обикновени акции.
Последните индустриални статистически данни показват ,че „през 2019 г. премийният приход на китайските застрахователни компании възлиза на около 4.3 трилиона юана, което е почти три пъти повече, отколкото преди седем години“. Анализаторите са съгласни, че LFC вероятно ще запази устойчивия ръст на премийните приходи въпреки предстоящата икономическа несигурност.
От началото на годината (YTD) акциите на LFC са спаднали с около 17%. В резултат на спада, авансовите коефициенти на цена-печалба и цена-продажби са 8.25 и 0.56 пъти съответно. Инвеститорите могат да обмислят закупуването по време на спад.
China Mobile (CHL)
52-седмичен диапазон: 30.12 – 44.93 долара
Групата е водещ доставчик на мобилни услуги, предлагащ мобилни услуги на континентален Китай, с пазарен дял от над 60%. Тя заема 56-то място в списъка на Fortune 500. В групата работят около половин милион души.
В средата на август China Mobile обяви междинни резултати. Оперативните приходи възлизат на 389.9 милиарда юана, нараствайки с 0.1% на годишна база. Печалбата на акционерите достигна 55.8 милиарда юана, или 2.72 юана на акция, което означава спад от 0.5% на годишна база.
Компанията стартира 5G услуги преди около година и добави 5G базови станции в Китай и Хонг Конг. Компанията също така насърчава клиентите да се абонират за своите 5G пакети с 5G устройства.
Към 30 юни тя имаше общо 947 милиона мобилни клиенти. От тях броят на клиентите на 4G и 5G пакети възлиза на 760 милиона и 70.20 милиона съответно.
Анализаторите обикновено обръщат специално внимание на мобилните потребители, тъй като те са решаваща движеща сила зад потребителските разходи в страната. Китай има най-много мобилни потребители в света. И пазарът на мобилни комуникации се очаква да расте по-нататък, тъй като клетъчната инфраструктура на Китай се подобрява.
От началото на годината акциите на CHL паднаха с около 22%. Текущата цена поддържа дивидентна доходност от 6.26%. Авансовите коефициенти на съотношенията сена-печалба и цена-продажби са съответно 8.31 и 1.23 пъти. Контраинвеститорите, търсещи стойност, може да искат да поставят акциите на своя радар.
Global X MSCI China Consumer Discretionary ETF (CHIQ)
52-седмичен диапазон: 14.35 – 28.35 долара
Следващият ни избор е фонд за обмен (ETF), тъй като ETFs може да предложи удобен и сравнително евтин метод за инвестиране в страни или индустрии, които могат да предизвикат инвеститорски интерес. Global X MSCI China Consumer Discretionary ETF предоставя достъп до редица големи и средни потребителски компании в Китай. CHIQ, която притежава 68 акции, следва индекса MSCI China Consumer Discretionary 10/50.
Интернет и директен маркетинг автомобилите на дребно, разнообразните потребителски услуги, както и хотелите, ресторантите и свободното време са сред първите три сектора на фонда, чиито нетни активи се доближават до 280 милиона долара. Alibaba (NYSE:BABA), JD.com (NASDAQ:JD), и Meituan Dianping (OTC:MPNGF) оглавяват списъка на компаниите в CHIQ.
Десетте най-големи холдинга представляват около половината от фонда. Тези предприятия вероятно ще продължат да осигуряват достъп до нарастващата китайска средна класа. Тъй като приходите и разходите се увеличават в цялата страна, ръстът на приходите им ще подкрепи по-високите цени на акциите.
Досега тази година Chick е нараснал с около 47%. В случай на потенциално изпреварване на печалбата, дългосрочните инвеститори могат да обмислят закупуването на фонда, особено ако се доближи до 22.5 долара.
Invesco Golden Dragon China ETF (PGJ)
52-седмичен диапазон: 30– 55.85 долара
Следващият коментар също се фокусира върху ETF. ETF Invesco Golden Dragon China осигурява достъп до компании, които получават по-голямата част от приходите си от Китай. Фондът се концентрира върху китайски компании, регистрирани на американските борси. PGJ, която има 63 холдинга, проследява NASDAQ Golden Dragon China Index.
Първите три холдинга са TAL Education Group (NYSE:TAL), Baidu (NASDAQ:BIDU), NetEase (NASDAQ:NTES). По отношение на разпределението по сектори, Consumer Discretionary оглавява списъка с почти 44%. Следват комуникационните услуги (36.79%) и информационните технологии (6.94%). Фондът позволява диверсификация на дейностите в няколко сектора.
През 2020 г. фондът върна около 23%. Предвид нестабилността на по-широките пазари, PGJ може да се окаже под натиск в краткосрочен план. Нейният коефициент от цена-печалба 18.35 пъти и коефициентът от цена-счетоводна стойност 7.17 пъти правят фонда скъп на сегашното ниво на цените.
Препоръчително за покупка, според Гегел, е между 45 и 47.5 долара. Такъв краткосрочен спад все още ще означава, че дългосрочният възходящ тренд остава непроменен.
JD.com (JD)
52-Седмичен диапазон: 27.47 – 86.58 долара
Много компании преследват китайските потребители, тъй като в страната живеят около 1.5 милиарда китайци. Следващата компания, JD.com, може да бъде ценно допълнение към портфейла за проследяване на нарастващите нива на разходите в цялата страна. Китайският гигант за електронна търговия е едновременно член на Fortune Global 500 и една от най-ценните китайски компании.
JD.com също така има стотици складове и хиляди станции за доставка, както и магазини за прясна храна в цял Китай. Групата бързо се превръща във водещ доставчик на технологии и услуги, базирани на веригата за доставки. Според проучване на Китайския център за икономически изследвания на „най-популярните продукти, продавани онлайн в JD, са клетъчните телефони, зад тях следват храни и напитки, бяла и декоративна козметика, цифрови продукти, както и стоки за дома и за пътуване“.
През второто тримесечие на 2020 г. приходите на компанията нараснаха с 33.8% на годишна база, особено на фона на силния растеж на логистичния бизнес на трети страни. Избухването на Covid-19 означаваше увеличаване на приходите от онлайн пазаруване, докато потребителите имаха повече нужди онлайн.
През 2020 г. приходите на китайския пазар за електронна търговия се очаква да надхвърлят 1 трилион долара. А онлайн магазините представляват повече от една трета от целия пазар на дребно в Китай. За сравнение, електронната търговия в САЩ представлява около 12% от общите продажби на дребно в страната.
От началото на годината акциите са се увеличили повече от два пъти. Всъщност акциите на JD достигнаха нов връх в началото на септември. Според Гегел, ще продължи да достига нови висоти и през следващите тримесечия. Така че си заслужава място в списъка ви за пазаруване.
Vanguard FTSE Emerging Markets Index Fund ETF (VWO)
52-седмичен диапазон: 29.96 – 45.92 долара
Следващият ETF представител, който ще обсъдим, е съсредоточен върху нововъзникващите пазари, които са склонни да имат силни дългосрочни перспективи за растеж. Така че може би ще бъде по-подходящо, ако участниците на пазара искат да диверсифицират дейността си в редица страни, включително Китай. ETF Vanguard FTSE Emerging Markets Index Fund предоставя достъп до компании, разположени в нововъзникващи пазарни страни като Китай, Бразилия, Тайван, Индия, Южна Африка и др.
VWO, която има 5218 холдинга, проследява FTSE Emerging Markets All Cap China A Inclusion Index. Основните сектори в този добре диверсифициран фонд са финансите, технологиите, потребителските услуги, промишлеността и потребителските стоки.
Десетте най-големи холдинга представляват около 28% от общите нетни активи, което се доближава до 90 милиарда долара. Alibaba, Tencent Holdings (OTC:TCEHY) и Taiwan Semiconductor Manufacturing (NYSE:TSM) са сред трите най-големи компании на фонда.
Тази година фондът е намалял с около 4.1%. Въпреки това, от края на март VWO се е повишила с почти 50%, така че може да се види известно фиксиране на печалбата. Дългосрочните инвеститори могат да намерят по-добра стойност във фонда около 40 долара или по-ниска.
ZTO Express (ZTO)
52-Седмичен диапазон: 19.63 – 38.99 долара
Последната акция идва от логистичното пространство. По отношение на обема на парцелите и ръста на печалбата, ZTO е една от най-големите компании за експресни пратки в Китай, историята ѝ датира от 2002 г. Групата се котира на Нюйоркската фондова борса през октомври 2016 г.
Ръководството описва оператора за доставка като „ключов активист и пряк бенефициент на бързо развиващия се пазар на електронна търговия в Китай“. Тя контролира почти една пета от пазара на експресни пратки в страната и се стреми да достигне една четвърт до 2022 г. Луис Навелие от InvestorPlace я сравнява с FedEx (NYSE:FDX) или UPS (NYSE:UPS) в САЩ.
В средата на август групата обяви финансовите си резултати за второто тримесечие. Приходите възлизат на 6.4 милиарда юана (906.2 милиона щатски долара), нараствайки с 18.0% на годишна база. Коригираната нетна печалба нарасна с 5.6% и надхвърли 1.4 милиарда юана. Тя увеличи пазарния дял на парцелите с 1.6% до 21.5%. Обемът на парцелите възлиза на 4.595 милиона, което се увеличава с 47.9% в сравнение с 3.107 милиона през второто тримесечие на 2019 г. Формирането на паричните потоци на компанията е силно и балансът е здрав. И групата има достатъчно ликвидност.
Изпълнителният директор Мейсонг Лай коментира: „Възползвайки се от силното възстановяване на потреблението, ръководено от електронната търговия след ограничаването на COVID-19 в Китай, китайската индустрия за експресни доставки генерира над 5.7 милиарда допълнителни колета годишно през второто тримесечие.“ Експресната индустрия е нараснала с 36.7%, което е тримесечен рекорд от първото тримесечие на 2017 г., според държавната пощенска служба. ZTO увеличи обема си с 47.9% и увеличи пазарния си дял с 1.6 пункта, достигайки 21.5%.
От началото на годината акциите са се увеличили с повече от 28%. По този начин е възможно известно фиксиране на печалбата през следващите седмици. В дългосрочен план обаче от InvestorPlace го виждат като надежден китайски фонд за инвестиции.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
На къде да се насочат инвеститорите, когато става въпрос за акции и облигации?
Ще отговори ли TikTok на опасенията на САЩ относно сигурността?
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.09 | ▲0.29% |
USDJPY | 151.92 | ▼0.23% |
GBPUSD | 1.30 | ▲0.35% |
USDCHF | 0.86 | ▼0.13% |
USDCAD | 1.39 | ▼0.25% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 41 986.00 | ▲0.07% |
S&P 500 | 5 752.12 | ▲0.16% |
Nasdaq 100 | 20 141.90 | ▲0.27% |
DAX 30 | 19 246.90 | ▲0.19% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 68 879.70 | ▲1.56% |
Ethereum | 2 444.24 | ▲1.98% |
Ripple | 0.51 | ▲0.91% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 72.22 | ▲1.08% |
Петрол - брент | 75.76 | ▲0.74% |
Злато | 2 744.80 | ▲0.32% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 573.62 | ▲0.91% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 110.26 | ▼0.19% |
Germany Bund 10 Year | 131.52 | ▼0.15% |
UK Long Gilt Future | 93.62 | ▼0.32% |