Снимка: iStock
Търговците тази седмица ще бъдат фокусирани предимно върху резултати от изборния ден във вторник, след като десетки милиони американци гласуваха в началото на тазгодишните избори.
Докладът за работните места през октомври, още множество отчети за корпоративни печалби и решението на заседанието за парична политика от Федералния комитет за отворен пазар (FOMC) също ще бъдат публикувани тази седмица.
Изборен ден
Както много инвеститори вече признаха, окончателните резултати от изборите може да не станат достъпни бързо тази година след нарастване на ранното гласуване и гласуване по пощата по време на пандемията на коронавируса.
Несигурността относно резултата поради забавяне на обявяването на резултатите може да доведе до краткосрочна променливост на пазарите, както много специалисти предполагат.
„Това не означава, че инвеститорите трябва да избягат от пазарите, влизащи в изборите. Но може да се каже, че инвеститорите трябва да се подготвят“, каза Анастасия Аморосо, ръководител на звеното за кръстосани активи на JPMorgan, пред Yahoo Finance на 27 октомври. „Първото нещо, което бих препоръчал на инвеститорите да се придържат към стратегическото си разпределение, защото в хода на следващите седмици и месеци нестабилността ще отшуми и след това ще се върнем към дългосрочните основи, които бих казал, че се подобряват и са донякъде положителни в този момент от цикъла."
„Но второто нещо, което инвеститорите трябва да направят, е да обмислят може би да приберат малко печалби от някои технологични акции, които са се справили наистина добре за тях и може би да добавят малко хеджиране, защото както казах, това е най-предвидимия потенциално нестабилен риск, който е налице“, добави тя.
След ноември изборите трябва да имат последици за корпоративна Америка като цяло, независимо кой от редица възможни резултати се получи. Промяна в контрола на политическите партии за някаква комбинация от Белия дом и Сената може да увеличи вероятността да бъде приет нов закон, който променя данъчните ставки за корпорациите, увеличава или намалява регулациите за някои индустрии и променя тенора на търговските отношения с други страни, наред с други фактори.
И резултатът от изборите също вероятно ще повлияе на времето и размера на евентуалния пакет от фискални стимули, които да подпомогнат икономическото възстановяване по време на продължаващата пандемия.
С поглед върху анкетите и пазарните прогнози, Уолстрийт все повече оценява вероятността за сценарий на „синя вълна“, при който бившият вицепрезидент Джо Байдън взема Белия дом, а демократите вземат Сената и задържат Камарата на представителите на САЩ. От миналия понеделник UBS постави шансовете за резултат от синя вълна на 55%, последван в отдалечен резултат за „статукво“ с шанс от 28%, в който републиканците запазват председателството и Сената.
„Демократичен чист размах се вижда далеч от сигурно нещо, тъй като прогнозираните шансове на Байдън за победа са далеч от 80% шансовете, дадени на Хилари Клинтън през 2016 г.“, пише в бележка Андрю Хънтър, старши икономист от Capital Economics в САЩ Петък. „Това предполага, че все още има възможност за „синя вълна“, която да стимулира ралито на фондовия пазар чрез повишаване на надеждите за по-нататъшна фискална подкрепа.“
"Но пътят към друг пакет от стимули едва ли ще бъде толкова ясен", добави той. „Липсата на убедително мнозинство в Сената означава, че демократите ще трябва да избират между приемането на бърз законопроект за стимулиране или включването на някои от дългосрочните приоритети на Байдън, като полученият законопроект отнема много повече време“.
„Очевидно съществува риск анкетите отново да са грешни. Най-очевидната алтернатива е, че Байдън печели президентството, но републиканците държат Сената “, добави Хънтър. „При този сценарий перспективите за по-нататъшна фискална подкрепа ще бъдат рязко намалени. Поредната изненадваща победа за президента Доналд Тръмп, който вероятно ще види и републиканците да спечелят Сената, може да бъде посрещната по-позитивно от пазарите. Но с много малко вероятност е републиканците да спечелят отново Сената."
Към петък около 85 милиона души вече са гласували за изборите през 2020 г., според Проекта за избори в САЩ, поддържан от Университета на Флорида. Тази сума се равнява на повече от половината от общата избирателна активност през 2016 г. с още дни до изборния ден на 3 ноември, определяйки очакваното ниво на участие на гласоподавателите при повече от 100 годишен максимум.
Среща на Фед
Федералният комитет за отворен пазар (FOMC) ще проведе първото от двудневното си заседание за определяне на лихвения процент ден след деня на изборите, а в четвъртък ще последва изявление на паричната политика и пресконференция от председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
Както при срещите през последните няколко месеца, FOMC на практика гарантирано се очаква да запази непроменени референтни лихвени проценти близо до нула, тъй като централната банка работи, за да продължи да предоставя подкрепа за заразената от вируса икономика. Всъщност след последната им среща през септември служители на централната банка сигнализираха, че лихвените проценти вероятно ще останат в сегашния им диапазон поне до края на 2023 г.
За тази цел коментарът около оценката на Фед за настоящите и бъдещите икономически условия по време на пандемията на коронавируса ще бъде от по-голям интерес. В бежовата книга на Федералния резерв, публикувана в края на октомври, централната банка подчерта, че „икономическата активност продължава да се увеличава във всички области, като темпът на растеж се характеризира като лек до умерен в повечето области“.
Членовете на FOMC също все по-често ескалират своята реторика, призовавайки за допълнителни фискални стимули за допълване на подкрепата на паричната политика, предлагана от централната банка. В публичната си поява в началото на октомври Пауъл отбеляза, че „твърде малката подкрепа би довела до слабо възстановяване, създавайки ненужни трудности за домакинствата и бизнеса“.
Пауъл в четвъртък също вероятно ще бъде разпитан отново на базата на оценката на Федералния резерв за инфлационния натиск, след като през септември служители на централната банка предложиха, че „ще се стремят да постигнат инфлация умерено над 2% за известно време, така че инфлацията да бъде средно 2% с течение на времето.”
Основните разходи за лично потребление, които изключват нестабилните цени на храните и енергията и служат като предпочитан индикатор за инфлацията на Фед, са се увеличили само с 1.5% през септември в сравнение с миналата година, оставайки доста под целта още през пандемията.
Предстоящото заседание на Федералния резерв идва и след съобщението на Фед миналия петък, че ще намали минималния размер на заема за своята програма за кредитиране на Main Street, в опит да насърчи повече бизнеси да се възползват от съоръжението за подкрепа от пандемичната ера. Преди това програмата за кредитиране на Main Street беше слаба, като Фед предлагаше само 400 заеми на обща стойност 3.7 милиарда долара към петък от общо 600 милиарда долара капацитет. Както много специалисти отбелязват, много малки и средни предприятия остават встрани от вземането на повече заеми, които в крайна сметка ще трябва да върнат по време на пандемията.
Отчет за работни места през октомври
Докладът за работните места през октомври на Министерството на труда ще бъде поредната икономическа информация, подчертаваща забавящото се икономическо възстановяване на фона на продължаващата пандемия.
Очаква се нестопанските работни места да се покачат с 600 000 през октомври, според консенсусните данни на Bloomberg от петък. Макар че това ще бъде шестият пореден месец на нетна печалба от заплати, това ще бъде и четвъртият пореден месец на забавяне на работните места, добавени обратно към икономиката. През септември неселскостопанската заетост се повиши с 661 000.
Очаква се равнището на безработица също да се понижи през октомври, макар и със забавяне. Безработицата вероятно ще достигне 7.6%, според консенсуса, от 7.9% през септември. В разгара на пандемията през април, нивото на безработица се е покачило до 14.7%.
Както и при докладите от предходните месеци, промяната в броя на лицата, категоризирани като „постоянно губещи работни места“, ще бъде внимателно наблюдавана като измерител на дългосрочните въздействия на свързаните с вирусите изключвания. През септември постоянните губещи работни места се увеличиха с 345 000 до 3.8 милиона, като тази сума представлява скок от 2.5 милиона спрямо предпандемичното ниво през февруари.
Данните от по-навременните седмични доклади за безработица на Министерството на труда също подчертават тревожната тенденция към по-дългосрочна безработица за много американци. Въз основа на доклада от миналата седмица други повече от 387 000 лица изчерпаха продължаващите обезщетения за безработица и се включиха във федералната програма за компенсиране на спешна безработица при пандемия. Този брой продължава да се прокрадва по-високо през последните няколко седмици на базата на докладите, въпреки че заглавията на нови заявления за безработица са се понижили.
Календар на приходите
Понеделник: Clorox (CLX), Marathon Petroleum (MPC), Wingstop (WING), Estee Lauder (EL) преди отваряне на пазара; Diamondback Energy (FANG), Paypal (PYPL), Skyworks Solutions (SWSK), AMC Entertainment Holdings (AMC), Mondelez (MDLZ) след затваряне на пазара
Вторник: Wayfair (W), McKesson (MCK), Exelon (EXC), Humana (HUM) преди отваряне на пазара; Prudential Financial (PRU), Vornado Realty Trust (VNO) след затваряне на пазара
Сряда: Sinclair Broadcast Group (SBGI) преди отваряне на пазара; Qualcomm (QCOM), Upwork (UPWK), Fitbit (FIT), Apache (APA), GoDaddy (GDDY), Qorvo (QRVO), Allstate (ALL), Match Group (MTCH), Expedia (EXPE) след затваряне на пазара
Четвъртък: Bristol-Myers Squibb (BMY), Mylan (MYL), Regeneron (REGN), Dominion Energy (D), Hanesbrands (HBI), New York Times (NYT), SeaWorld Entertainment (SEAS), Papa John's International (PZZA) , Yeti Holdings (YETI), Cinemark Holdings (CNK), Cigna (CI), Discovery (DISCA), Duke Energy (DUK), General Motors (GM), Virgin Galactic Holdings (SPCE) преди отваряне на пазара; Take-Two Interactive Software (TTWO), Uber Technologies (UBER), Square (SQ), Roku (ROKU), American International Group (AIG), DropBox (DBX), GoPro (GPRO), InterActive Corp (IAC), Caesars Entertainment (CZR), Zillow Group (ZG), Planet Fitness (PLNT), Electronic Arts (EA), Whiting Petroleum (WLL), Peloton (PTON), Booking Holdings (BKNG), T-Mobile (TMUS) след затваряне на пазара
Петък: Viacom (VIAC), Coty (COTY), CVS Health Corp (CVS), Marriott International (MAR) преди отваряне на пазара
Икономически календар
Понеделник: Markit US Manufacturing PMI, финал през октомври (очаква се 53.3, предишен печат 53.3); ISM Manufacturing, октомври (очаква се 55,6, 55,4 през септември); Разходи за строителство за месец, септември (очаква се 0,9%, 1,4% през август)
Вторник: Фабрични поръчки, септември (очаква се 0,8%, 0,7% през август); Поръчки за дълготрайни стоки, окончателен през септември (1,9% в предварителен печат); Поръчки за дълготрайни стоки без транспорт, окончателен септември (0,8% в предходния печат); Поръчки за капиталови стоки без отбрана без въздухоплавателни средства, окончателен септември (1,0% в предходния печат)
Сряда: заявления за MBA ипотечни кредити, седмица, приключила на 30 октомври (1,7% през предходната седмица); Промяна в заетостта на ADP, октомври (очаква се 688 000, 749 000 през септември); Търговски баланс, септември (- очаква се 64,3 млрд. Долара, - 67,1 млрд. Долара през предходната седмица); Markit US Services PMI, финал през октомври (очаква се 56,0, предишен печат 56,0); Markit US Composite PMI, финал през октомври (55,5 в предварителен печат); ISM Services Index, октомври (очаква се 57,5, 57,8 през септември);
Четвъртък: Challenger Job Cuts годишно, октомври (185,9% през септември); Първоначални искове за безработица, седмица, приключила на 31 октомври (очаква се 746 000, 751 000 през предходната седмица); Продължаващи искове, седмица, приключила на 24 октомври (7,756 милиона през предходната седмица); Неселскостопанска производителност, 3Q предварително (3,5% се очаква, 10,1% през 2Q); Единични разходи за труд, 3Q предварително (очаква се -10,0%, 9,0% през 2Q); Решение за FOMC
Петък: Промяна в неселскостопанската заетост, октомври (очаква се 600 000, 661 000 през септември); Безработица, октомври (очаква се 7,7%, 7,9% през септември); Средни почасови доходи за месец, октомври (очаква се 0,2%, 0,1% през септември); Средна почасово заплащане за предходната година, септември (очаква се 4,6%, 4,7% през септември); Процент на участие на работната сила, октомври (очаква се 61,5%, през септември 61,4%); Запаси на едро месец за месец, септември окончателно (-0,1% в предходния печат).
Още по темата:
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.34% |
USDJPY | 155.20 | ▲0.76% |
GBPUSD | 1.24 | ▼0.24% |
USDCHF | 0.91 | ▲0.22% |
USDCAD | 1.45 | ▲0.26% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 704.80 | ▼0.90% |
S&P 500 | 6 069.84 | ▼0.64% |
Nasdaq 100 | 21 603.80 | ▼0.43% |
DAX 30 | 21 732.00 | ▼0.43% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 98 197.90 | ▼2.43% |
Ethereum | 3 016.83 | ▼3.23% |
Ripple | 2.72 | ▼5.69% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 73.80 | ▲0.92% |
Петрол - брент | 76.44 | ▲0.50% |
Злато | 2 797.92 | ▲0.12% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 559.66 | ▼1.25% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.02 | ▼0.11% |
Germany Bund 10 Year | 132.30 | ▲0.31% |
UK Long Gilt Future | 92.74 | ▲0.12% |