Снимка: Pixabay
Големите данни бяха абсолютният модерен термин през последното десетилетие. Използва се за описване на масивни структурирани и неструктурирани набори от данни, които не могат да бъдат обработени по традиционни методи. Терминът възниква главно поради огромното количество данни, генерирани в цифровото пространство всяка година. Всъщност някои прогнози предполагат, че ще има толкова бита данни, колкото звездите в небето, коментира Муслим Фарук. Пазарът ще нарасне с общ годишен темп на растеж с повече от 10.6% между 2020 г. и 2025 г., достигайки стойност от 229.4 милиарда долара. По този начин, с ослепителния потенциал на сектора, акциите на големи данни представляват една от най-печелившите инвестиционни възможности за инвеститорите.
Големите компании за данни работят върху различни трансформационни технологии, които се занимават с машинно обучение, прогнозен анализ, съхранение на данни и други области. Комбинирайте това с експоненциалния растеж, който можем да видим през следващите години, и тези компании по същество революционизират начина, по който живеем, работим и мислим.
И така, как можете да участвате в тази революция? Ето седем индустриални двигателя, които могат да бъдат вашият вход в пространството:
Splunk (SPLK)
Splunk е корпоративна софтуерна платформа, която предоставя на своите клиенти местни и облачни решения. Освен това компанията предоставя на своите клиенти различни решения за извличане, наблюдение и оценка на големи данни. Крайната цел на компанията е да разработи и адаптира своята „платформа за данни към всичко“, за да отговори на основните нужди на своите потребители.
С впечатляващата си партньорска база, включваща няколко компании от Fortune 100, SPLK акциите са една от най-атрактивните индустриални инвестиции, когато става въпрос за акции на големи данни.
Това е особено вярно, тъй като компанията се е справила добре и с печалбите, като е пропуснала оценките на анализаторите само няколко пъти през последните 20 тримесечия. Splunk напоследък също се занимава с придобивания, като работи за разширяване на компетенциите си в областта на сигурността, информационните технологии и наблюдението. Тези бързо развиващи се сегменти вероятно ще бъдат основните катализатори на растежа на компанията в бъдеще.
Microsoft (MSFT)
Технологичният гигант Microsoft е един от основните играчи на пазара на големи данни през последното десетилетие. Компанията за първи път започва дейността си в тази област с партньорство с Apache Hadoop, доставчик на софтуер с отворен код за обработка на големи данни. Интегрирането на Hadoop с облачната платформа на Microsoft Azure се превърна в постоянно навлизане на компанията в пространството. Следователно големите данни и облачните услуги вероятно ще бъдат огромна част от бъдещия им успех.
Излишно е да споменава, че компанията иска да получи значителна част от тортата, така че продължава да инвестира в уникални за сектора възможности. И политиката ѝ за придобиване се отплати, особено в този сегмент. Например, Microsoft придоби Revolution Analytics, специалист по R-език и наука за данни, още в началото на 2015 г. Освен това наскоро тя сключи съюзи с големи информационни компании като геномния експерт Illumina (NASDAQ: ILMN) и компанията за компютърна памет Western Digital (NASDAQ: WDC).
Така че, с инвестициите си в облачни платформи и предлагането на големи данни, MSFT акциите със сигурност ще продължат да генерират здрави печалби, коментира Фарук.
Palantir (PLTR)
Palantir е една от водещите компании за анализ на големи данни в света. Тя има два основни сегмента: държавен и търговски. Правителственият сегмент обаче е това, което в момента привлича вниманието на инвеститорите.
Компанията наскоро спечели договор с американската армия за проучване на стойност 91 милиона долара. Освен това спечели договор за 44 милиона долара с Агенцията за контрол на храните и лекарствата и още един договор за 36 милиона долара с Националния център за развитие на транслационните науки. Тези скорошни положителни развития помогнаха за повишаване на пазарната капитализация на Palantir до над 48 милиарда долара, което направи PLTR акциите вълнуващ залог в своята индустрия.
Нещо повече, търговският сегмент на компанията също показва обещаващи перспективи и в много отношения току-що е бил засенчен от успеха на нейния правителствен сегмент. Например, PLTR наскоро отново подписа договор за 300 милиона долара.
През 2019 г. приходите на компанията нараснаха с 25%. Сега тя очаква здравословен растеж от 44% за тази година. По този начин Palantir очевидно развива бизнеса си бързо и всяка година разширява общия си адресен пазар. Това прави компанията един от най-атрактивните източници на големи данни.
IBM (IBM)
Наследственият технологичен гигант IBM никога не е започвал с „големи данни“. Въпреки това, след като усети огромния потенциал на пазара, компанията започна да инвестира сериозно в бизнес анализа и развитието на облачните си услуги. Днес големите данни са в основата на услугите ѝ и са вплетени в портфолиото ѝ с продукти. През 2019 г. нейните облачни и глобални бизнес услуги донесоха приблизително 39.8 милиарда долара приходи, като станаха основен двигател на растежа на акциите на IBM.
По този начин продуктите на компанията вече са оптимизирани за AI, Big Data и Cloud Services. Подобно на Microsoft, тя също така залага много на хибридната си екосистема Hadoop, за да предложи на потребителите някои от най-икономичните и гъвкави инструменти за обработка на данни. IBM също така продължава да развива своя аналитичен репертоар, като стартира Cloud Pak, „интегриран набор от хибридни облачни софтуерни решения, използващи изкуствен интелект“, насочени към бизнес процесите.
По този начин IBM е един от основните играчи на пазара на големи данни. В обозримо бъдеще компанията ще продължи да се възползва от инвестициите си в тази област.
SAP SE (SAP)
Следващото име в списъка с акции от големи данни е доставчикът на софтуер за планиране на корпоративни ресурси (ERP) SAP, компания, която навлезе в пространството със своите инструменти HANA.
Тези инструменти за анализ на данни позволяват на потребителите да анализират и събират огромни количества данни, за да вземат по-ефективни решения. Освен това те са интегрирани с инструментите на Hadoop и предоставят консолидирани предложения за тяхната клиентска база. Всяка година компанията продължава да добавя няколко големи имена към списъка си с абонати. По този начин големите данни се превърнаха в значителен двигател за растежа на SAP акциите, в допълнение към изключително успешния си ERP бизнес.
През 2019 г. броят на потребителите на SAP S/4HANA е 13 800. През последното тримесечие обаче компанията добави още 500 потребители и доведе тази цифра до 15 100. Решението на компанията S/4HANA предоставя на своите потребители широка гама от възможности за обработка на големи данни и безпрецедентна гъвкавост на бизнеса. Разбира се, това ще стимулира растежа, който вече наблюдаваме, още повече, коментира Фарук.
Salesforce (CRM)
Salesforce е една от водещите световни компании за управление на взаимоотношенията с клиентите в облака (CRM) и използва големи данни, за да добави повече мощ към своите предложени продукти.
През 2014 г. фирмата стартира своята платформа Wave analytics, а през следващата година New Wave Actions, като се фокусира върху ефективни големи данни. Въпреки това, придобиването през 2019 г. на Tableau, компанията, занимаваща се със софтуер за визуализация на данни, е най-значимото събитие в репертоара на големите данни. С 12-месечна доходност от 37.3% CRM акциите са сред най-ефективните книжа от големи данни тази година.
Подразделението на компанията „платформа и други неща“, което включва инструменти за анализ на големи данни, в момента е основният сегмент на приходите. 4.4 милиарда долара, получени от този сектор, представляват 30.8% от приходите за деветте месеца, приключващи на 31 октомври. Този сегмент е нараснал с огромен 1.4 милиарда долара в сравнение със същия период на 2019 г.
С ефективна интеграция в продуктовото си портфолио, големите данни ще продължат да играят важна роля в растежа на CRM.
Amazon (AMZN)
Онлайн търговският гигант Amazon е една от най-големите компании в света и това до голяма степен се дължи на способността ѝ да работи с тонове данни. На практика компанията анализира обширната информация, събрана от клиентската си база, и дава точни прогнози за техните предпочитания. Общата цел е да се осигури най-доброто обслужване на потребителите чрез търсачка, която непрекъснато се развива с данни. По този начин големите данни изиграха огромна роля за високата 12-месечна доходност на AMZN акциите, която достигна почти 77%.
Всъщност големите данни се преплитат в почти всички аспекти на бизнеса на Amazon, но може би не в по-голяма степен от нейния облачен сегмент. Amazon Web Services (AWS) предоставя на своите потребители много инструменти за анализ на данни в допълнение към централизираното и сигурно съхранение на данни. Този басейн за данни е построен през 2019 г. и е известен като Galaxy data lake, което позволява на потребителите ефективно да манипулират различни набори от данни чрез услуги за анализ и машинно обучение.
Така че, когато става въпрос за акции от големи данни, Amazon е в горния ешелон. Големите данни са неразделни дори от бизнеса с електронна търговия и ще продължат да играят важна роля в масовия успех на компанията.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
4 дивидентни акции, които да попълнят портфейла ви след празничните разходи
BlackRock: Дивидентните акции ще са търсени от инвеститорите през 2021 г.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.05% |
USDJPY | 157.31 | ▲0.09% |
GBPUSD | 1.25 | ▼0.04% |
USDCHF | 0.90 | ▲0.05% |
USDCAD | 1.44 | ▲0.05% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 315.00 | ▼0.03% |
S&P 500 | 6 033.12 | ▼0.06% |
Nasdaq 100 | 21 720.90 | ▼0.08% |
DAX 30 | 20 077.30 | ▲0.14% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 94 131.40 | ▼0.63% |
Ethereum | 3 389.79 | ▼0.80% |
Ripple | 2.24 | ▼1.02% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 69.52 | ▲0.09% |
Петрол - брент | 72.68 | ▲0.17% |
Злато | 2 614.84 | ▼0.03% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 541.08 | ▲1.52% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.56 | 0.00% |
Germany Bund 10 Year | 133.68 | ▼0.27% |
UK Long Gilt Future | 92.50 | ▼0.49% |