Снимка: Pixabay
Всеки клон на фондовия пазар има свой уникален набор от фактори, които определят успеха на акциите в дадена ниша. Фармацевтичните акции не са изключение. Инвеститорите, които искат да заемат позиции сред фармацевтичните ценни книжа, трябва да имат предвид тези уникални фактори, задвижващи индустрията, коментира Алекс Сироис.
Анализаторите, които преценяват достойнството на тези компании, трябва да се съобразят с рамките на дадена фармацевтична компания. Те трябва да вземат предвид тръбопровода за лекарства, които се разработват, колко успешна е тази компания в пускането на лекарства на пазара, патентните права и сроковете, както и регулаторната среда.
След това е необходимо инвеститорите да обмислят по-традиционни фактори, като отчети за приходите, баланси, парични потоци и др. Въпреки че анализът на всяка индустрия е сложен, може да се твърди, че фармацевтиката е още по-сложна.
Обикновено инвеститорите търсят по-дълги срокове, когато инвестират във фармацевтични продукти, като се има предвид времето, необходимо за постигане на успех в индустрията. Не е необичайно да инвестирате в компания в тази индустрия и да я задържите в продължение на десет години.
Всъщност, точно за това става въпрос в тази статия – за най-добрите фармацевтични акции за следващите 10 години.
Pfizer (PFE)
Pfizer, разбира се, понастоящем е на върха, като се има предвид ролята ѝ в борбата с Covid-19. Компанията заема централно място в разговора за ваксините от самото начало на пандемията. Разбира се, Pfizer вече получи разрешение за спешна употреба от FDA заедно с партньора си BioNTech (NASDAQ:BNTX).
Но според експерти от индустрията Pfizer може да няма големи неочаквани приходи от ваксината. Анализаторът на Mizuho Вами Диван обясни:
„За Pfizer в момента не смятаме, че това ще бъде нулева възможност за тях с течение на времето, но също така не смятаме, че това ще бъде възможност от 2 (милиарда) до 3 милиарда долара. И за компания с размер на Pfizer точно това е необходимо, за да се премести иглата – не е възможност да се промени играта за Pfizer в дългосрочен план.“
Така че, докато ваксината на Pfizer/BioNTech може да донесе достатъчно големи печалби с течение на времето, тя няма да настрои Pfizer за следващото десетилетие.
За да разберат какво ще управлява бъдещето, инвеститорите трябва да обмислят тръбопровода за лекарства на Pfizer. Компанията работи в шест терапевтични области: антиинфекциозни средства, вътрешна медицина, онкология, редки заболявания, ваксини, възпаление и имунология. Тръбопроводът включва 92 проекта.
Придобиването на Array Biopharma и Therachon Holding AG, както и съвместното ѝ предприятие и тръбопровод с GlaxoSmithKline (NYSE:GSK), означава, че Pfizer трябва да бъде силна още дълго време.
Bristol-Myers Squibb (BMY)
Наскоро Сироис писа, че Bristol-Myers Squibb е силна фармацевтична компания, в която може да се инвестира поради оценката и стабилността на генериращите приходи лекарства. Същата теза, която има за закупуване на BMY акции, сега е приложима за закупуването им и задържането им през следващите 10 години: силните ѝ приходи и патенти ще ѝ позволят да се развива дълго време.
През първите три тримесечия на 2020 г. Bristol-Myers Squibb имаше седем лекарства, всяко от които донесе на компанията най-малко 1 милиард долара приходи. Три от тези лекарства са разпродадени за повече от 5 милиарда долара.
Компанията също така е доста евтина, въз основа на съотношението цена-печалба равно на 8.5 пъти. Освен това компанията има силна патентна защита за няколко от тези гиганти на приходите. Revlimid, най-продаваното лекарство на Bristol-Myers Squibb, беше лишено от патентна защита през 2019 г. Въпреки това, то остава бестселър за първите три тримесечия на 2020 г.
Eliquis е под патентна защита до 2026 г. и 2031 г. Opdivo, другият рекордьор, донесъл 5 милиарда долара тази година, е защитен от обща конкуренция до 2026 г. Силният конкурентен ров на BMY я прави отлична евтина акция за закупуване.
AbbVie (ABBV)
AbbVie сега е сравнително евтина поради опасения за предстоящото изтичане на патента за най-продаваното лекарство – Humira. Humira се очаква да донесе 20 милиарда долара продажби от прогнозираните 45.6 милиарда долара през 2020 г. След отмяната на патентната защита продажбите на Humira на някои европейски пазари са намалели наполовина. Продажбите в САЩ ще паднат, когато биоаналозите навлязат на пазара през 2023 г.
Инвеститорите очевидно се чудят дали това ще означава предстояща смърт за ABBV акциите, като се има предвид колко важен лекарствен продукт е Humira в момента за компанията. Изпълнителният директор на AbbVie вярва, че тръбопроводът за лекарства на компанията ще укрепи баланса:
„Продажбите на две нови лекарства (Skyrizi и Rinvoq) ще надхвърлят повече от 15 милиарда долара до 2025 г.“, прогнозира Гонзалес. По този начин, ако продажбите на Humira в САЩ паднат с 45% поради появата на биоаналози през 2023 г., Skyrizi и Rinvoq ще се отпуснат поне до 2025 г.“
Ако това се окаже вярно, AbbVie трябва да бъде в състояние да финансира развитието на нов лекарствен хит след Skyrizi и Rinvoq. Компанията показва силен рекорд за разпределение на капитала въз основа на WACC (среднопретеглена цена на капитала) спрямо ROIC (възвръщаемост на инвестирания капитал) от 5.17% спрямо 13.51%. Това означава, че компанията произвежда премия от 8% и създава стойност чрез заемен капитал, коментира Сироис.
Sanofi (SNY)
Следващото име в този списък с фармацевтичните акции е Sanofi. Към 30 септември компанията има 34 процедури във фаза 3 и 50 терапевтично показани лечения във фази 1 и 2. Уолстрийт се интересува от SNY акциите, оценявайки ги като книжа с наднормено тегло.
Текущата оценка прави SNY акциите привлекателни сега. Но бъдещата ѝ стратегия я прави привлекателна за следващите 10 години. Акциите на Sanofi имат съотношение P/E в 90-ия процентил сред колегите си в индустрията. Един от начините да разберем това е, като кажем, че от 10 фармацевтични акции, един долар от приходите на Sanofi ще бъде по-евтин от девет от тях.
Така че Sanofi сега е сравнително евтина, но стратегията ѝ за бъдещето е нещо, което инвеститорите трябва да вземат под внимание. Компанията очаква нейното противовъзпалително лекарство Dupixent да достигне своя връх в продажбите от 10 милиарда евро.
Ваксините трябва да генерират приходи като друг стратегически клас активи на фирмата. Тя очаква високи кумулативни годишни темпове на растеж (CAGR) в рамките на ваксините до 2025 г. И накрая, компанията идентифицира шест потенциални бестселъра, които планира да стартира последователно, коментира Сироис.
Takeda (TAK)
Инвеститорите трябва да са наясно, че тръбопроводите са залози за бъдещето на фармацевтичната индустрия. Тръбопроводът на компанията прогнозира бъдещето ѝ. Няма алтернатива при разработването на лекарства, като се има предвид необходимото време и препятствията, които трябва да бъдат преодолени.
Takeda прогнозира, че нейният тръбопровод ще доведе до приходи от 47 милиарда долара до 2030 г. За инвеститорите, търсещи дългосрочна игра на фармацевтичното поле, остава само да се надяваме, че такива приходи ще се появят. Освен тези очаквани приходи има още една причина да се интересувате от TAK акциите в дългосрочен план: те работят в Япония и обслужват застаряващото население.
Средната възраст в Япония е 48.4 години, а американците са средно с 10 години по-млади. Решенията на Takeda могат да бъдат много полезни в САЩ, тъй като са изправени пред демографска промяна.
Въпреки че приходите на Takeda намаляха с 4.2% между 2019 г. и 2020 г., тя успя да увеличи печалбата си с 15.7% за същия период. Това говори за оперативната ефективност на компанията.
Novartis (NVS)
Тръбопроводът на Novartis е дълбок и трябва да даде на потенциалните инвеститори представа за времето, необходимо за разработването на лекарството за комерсиализация.
Компанията наскоро спечели битка, свързана с патентната защита на своето лекарство MS Gilenya. То генерира 738 милиона долара приходи през второто тримесечие и решението го защитава от обща конкуренция до 2027 г.
Друга причина за инвестиране във фармацевтични акции е, че те са склонни да извлекат дивиденти. Тъй като Novartis е швейцарска компания, тя плаща само годишни дивиденти. В зависимост от юрисдикцията това може да бъде от полза за данъчни цели.
Novartis използва напредъка в анализа и разработи собствена платформа, наречена Nerve Live. Ръководителят на отдела за прогнозни анализи на компанията в областта на разработването на лекарства д-р Лука Финели обяснява:
„Ние сме свикнали да генерираме и работим с огромни количества данни, да ги анализираме и да използваме тези знания, за да изследваме и разработваме нови лечения. Ако можем да съберем данните си на едно място и да използваме най-новите изчислителни технологии, можем да генерираме нови идеи, които в миналото са били трудни за получаване, защото нашите данни са били заключени в бункери.“
Johnson & Johnson (JNJ)
Последният избор за закупуване на фармацевтични акции е Johnson & Johnson. Компанията остава едно от водещите имена в здравеопазването и управлява няколко бизнеса, включително Janssen, нейното фармацевтично звено. Следователно инвестицията в Janssen се осъществява чрез JNJ акции. За някои инвеститори това ще има много смисъл като диверсифицирана стратегия, защото компанията се подкрепя от Johnson & Johnson.
Това също прави Janssen по-малко рискована от други фармацевтични компании, тъй като към развитието може да бъде подходено с различна стратегия. Тръбопроводът на компанията включва широк спектър от шест терапевтични области.
JNJ акциите са се увеличили с 11.09% миналата година и остават консервативна игра като дивидент аристократ, който не намалява дивидентите от 1982 г. насам. Продажбите на Janssen са стабилни през последната година. Общият обем на световните фармацевтични продажби нарасна през тримесечието с 5% на годишна база, а също така с 5.2% през първите 3 тримесечия на 2020 г.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
BioNTech разработва термостабилна ваксина
Johnson & Johnson разработва ваксина срещу Covid-19 "само с една доза"
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.16% |
USDJPY | 157.35 | ▲0.12% |
GBPUSD | 1.25 | ▲0.02% |
USDCHF | 0.90 | ▲0.29% |
USDCAD | 1.44 | ▲0.11% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 475.10 | ▲0.35% |
S&P 500 | 6 078.84 | ▲0.71% |
Nasdaq 100 | 21 981.00 | ▲1.13% |
DAX 30 | 20 077.30 | ▲0.14% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 98 379.60 | ▲3.86% |
Ethereum | 3 497.71 | ▲2.37% |
Ripple | 2.32 | ▲2.45% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 70.26 | ▲1.17% |
Петрол - брент | 73.26 | ▲0.80% |
Злато | 2 614.66 | ▼0.04% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 535.62 | ▼0.99% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.32 | ▼0.23% |
Germany Bund 10 Year | 133.68 | ▼0.27% |
UK Long Gilt Future | 92.12 | ▼0.40% |