Снимка: BGNES
Новата година носи нови надежди и нова несигурност. С новото ръководство в Белия дом и инвеститорите очакват промяна в политиката. Ако обаче искате да играете безопасно, трябва да инвестирате в акциите на Уорън Бъфет, коментира Файзан Фарук.
Оракулът от Омаха неизменно заема високо място в списъка на милиардерите на Forbes. Той има стриктна стратегия за оценка на стойността на акциите и инвестиране. Ето защо няма да се объркате, ако проследите акциите на Уорън Бъфет.
Това, което потенциално може да хвърли ключа към успеха в работата, обаче, е администрацията на Байдън. Новият президент има ясна визия за страната и икономиката. Следователно, не всяка компания в портфолиото на Berkshire ще работи добре с новия режим. Бъфет е доста умен инвеститор, така че не очаквайте той да пропусне някакъв трик. Той остава оптимист за инвестициите си и ролята на САЩ като двигател на растежа в света.
Но от само себе си се разбира, че някои акции на Уорън Бъфет ще се представят по-добре от други по време на новата администрация.
Ето пет от тях:
Coca-Cola (KO)
Начело на списък е най-голямата и ценна марка за безалкохолни напитки в света. Бъфет похарчи 1.3 милиарда долара, за да купи 400 милиона акции на Coca-Cola през 1988 г. и оттогава държи тази позиция.
Подобно на повечето акции, содовият гигант падна в резултат на разпродажба в средата на март. Оттогава обаче акциите са наваксали и сега се търгуват на 80% от своя 52-седмичен връх.
Няма нищо изненадващо в това. Coca-Cola е култова световна марка, чиято дейност се разпространява по целия свят. Интересното е, че мултинационалната корпорация генерира по-голямата част от приходите си извън Америка. Марките включват Diet Coke, Coca-Cola Zero Sugar, Minute Maid, Georgia Coffee и Glaceau. За последните 12 тримесечия компанията отчита четири положителни изненади в печалбите през последните шест тримесечия.
Последният доклад за приходите потвърди високите нива на Coca-Cola навсякъде. Печалбата на акция е била 55 цента спрямо прогнозите на анализаторите от 46 цента. Приходите възлизат на 8.65 милиарда долара, спрямо прогнозираните 8.36 милиарда.
Продажбите извън дома помогнаха много за това. Новата коронавирусна пандемия оказва силно влияние върху личните покупки в кина, ресторанти и офис сгради. Главният изпълнителен директор Джеймс Куинси заяви, че бизнесът на Coca-Cola е по-голям от този на конкурента си PepsiCo (NASDAQ:PEP).
„Ние печелим дял от вътрешните канали и това ще ни настрои да станем по-силни и да бъдем в по-силна позиция, въпреки че механично в краткосрочен план губим дял“, отбеляза той.
Coca-Cola винаги е имала положителни отношения с президента Джо Байдън. Миналата година племенницата на Байдън Миси Оуенс заемаше поста на директор в Coca-Cola за федерални и дипломатически отношения с правителството. И мултинационалната компания е внесла общо 110 000 долара в брой и продукти на встъпителния комитет на бившия вицепрезидент. Макар че това е символично дарение, жестът със сигурност няма да навреди.
General Motors (GM)
Когато президентът Барак Обама встъпи в длъжност, той се изправи пред редица трудни решения. Но само няколко от тях бяха толкова трудни, колкото спасяването на General Motors, а Fiat Chrysler Automobiles NV (NYSE:FCAU) чрез американското министерство на финансите набра средства чрез програмата за подпомагане на проблемни активи (TARP).
По това време членовете от двете страни на пътеката и поддръжниците на свободния пазар критикуваха този ход. Обама, заедно с Байдън, обаче, продължи напред и взе решение.
Години по-късно и GM акциите се справят много добре. Акциите се повишиха с 44% за три месеца и се възстановиха перфектно от 52-седмичното си дъно от 14.33 долара в разгара на пандемията. General Motors е един от най-големите производители на автомобили в света, чиито продажби се очаква да достигнат 135.3 милиарда долара тази година. Компанията е и много последователен изпълнител. През последните 12 тримесечия тя съобщи, че печалбата се е увеличила с невероятните 11 пъти.
Но не се заблуждавайте. Има реални проблеми, които GM ще трябва да реши в бъдеще. Компании като Tesla (NASDAQ:TSLA) се превръщат в лидери в областта на самоуправляващите се автомобили. Те също така се стремят да играят на нарастващата база от екологични инвеститори, които са сериозни за изменението на климата.
Но е добре, че GM разбира това. Детройтският автомобилен производител ще пусне на пазара 30 нови глобални електрически автомобила до 2025 г. Междувременно Cruise, мажоритарно дъщерно дружество на General Motors, започна тестове на самоуправляващи се автомобили без монитори за шофьори в Сан Франциско.
Трудно е да се каже дали някога ще GM ще се сблъска с криза, подобна на Световната рецесия. Все пак ще бъде утешително да се знае, че един от главните архитекти на спасителната програма е в Белия дом. От всички акции на Уорън Бъфет, според Фарук, тази компания има специално място в сърцето на Байдън.
Johnson & Johnson (JNJ)
Johnson & Johnson е един от най-разнообразните конгломерати в света. Тя разработва медицински изделия, фармацевтични продукти и потребителски пакетирани стоки и дори има в арсенала си ваксина срещу Covid-19. Това е висококачествено институционално име с респектираща дивидентна доходност от 2.6%.
През последните шест тримесечия компанията отчете пет положителни печалби. Голяма част от неотдавнашния шум около компанията обаче е запазен за ваксиналното звено на Johnson & Johnson, Janssen, работещо върху експерименталния си кандидат Ad26.COV2.S. Ранните проучвания показват, че ваксината генерира имунна реакция при почти всички доброволци след еднократна доза с минимални странични ефекти.
Досега Агенцията за контрол на храните и лекарствата е дала разрешение за спешна употреба на две коронавирусни ваксини. Една от тях Pfizer направи с партньора си BioNTech (NASDAQ:BNTX), а другата е на Moderna (NASDAQ:MRNA). И двете ваксини обаче са имали 95% ефективност при предотвратяване на симптоматични заболявания при изпитванията им от фаза 3.
В изявление Johnson & Johnson заяви, че „очаква обявяването на първите данни от фаза 3 за своя кандидат за еднократна доза ваксина Janssen срещу COVID-19 в края на януари 2021 г.“ Мултинационалната компания е сключила договор за доставка на 100 милиона дози на американското правителство, ако получи разрешение за спешна употреба от FDA.
Първо Байдън ще се заеме с Covid-19. Това е от решаващо значение за успеха на първите му 100 дни на поста. Очаквайте той да подкрепи всяка инициатива, която ще помогне за разрешаването на кризата. Това е нетно положително за JNJ акциите, които се търгуват с авансово съотношение цена-печалба от 18.1 пъти.
T-Mobile US (TMUS)
Следващото име може да обърка някои хора. Байдън осъди „огромната арогантност“ на някои технологични лидери. Това поставя началото на 46-ия президент да заеме много по-силна позиция от Обама по отношение на антитръстовото законодателство срещу големите технологии.
Но причината да остане възходящо настроение за TMUS акциите е, че 5G е бъдещето. Мобилният гигант е ключов играч в пространството. Компанията наскоро подписа петгодишни многомилиардни споразумения с Telefonaktiebolaget LM Ericsson (NASDAQ:ERIC) и Nokia (NYSE:NOK) за продължаване на растежа на своята 5G мрежа в цялата страна. И миналата година компанията подписа 15-годишно общо споразумение за отдаване под наем (MLA) с Аmerican Tower (NYSE:AMT). Това ще увеличи инерцията в 5G, като добави покритие и увеличи скоростта за своите клиенти.
Между другото, T-Mobile завърши 2020 г. с общ брой клиенти от 102.1 милиона. През четвъртото тримесечие компанията добави 1.6 милиона абонати, докато анализаторите очакваха средно около 1.5 милиона. Междувременно Уолстрийт прогнозира, че AT&T (NYSE:T) и Verizon Communications (NYSE:VZ) ще отчетат общо увеличение на броя на абонати през последното тримесечие с 1.3 милиона.
И нека за момент да оставим настрана конкуренцията. T-Mobile е един от най-последователните изпълнители сами по себе си. От последните 12 тримесечия компанията надминава очакванията на анализаторите всеки път. Особено впечатляващи бяха последните две тримесечия. Показателите на EPS за второто и третото тримесечие надминаха оценките съответно с 454.5% и със 129.4%. Като се има предвид изключителното ѝ представяне, не е изненадващо, че TMUS изпревари S&P 500 с 43.2%, а секторът си с 35.6% миналата година.
За разлика от другите акции на Уорън Бъфет в този списък, TMUS е по-малко печеливша акция. Можете да я закупите поради потенциалното увеличение на цената, коментира Фарук.
Moody's (MCO)
Последното име в списъка е лидер в сектора на финансовите услуги. Moody's са основно две отделни бизнес направления. Има Moody's Investors Service, рейтингова агенция и Moody's Analytics, предоставяща финансови разузнавателни и аналитични инструменти.
Повечето хора знаят за рейтинговия бизнес, в който Moody's е лидер заедно с конкурентите S&P Global (NYSE:SPGI) и Fitch Ratings. Нали знаете, домакинът винаги печели. Американският пазар на кредитни рейтинги по същество е „двоен монопол“ между S&P и Moody's, като Fitch контролира миноритарен дял.
Moody's Investors Service играе ключова роля на световните капиталови пазари. Тя работи като допълнителен доставчик на кредитен анализ за банки и други финансови институции при оценката на кредитния риск. През третото тримесечие на 2020 г. приходите на Moody's Investors Service нараснаха с 11% до 825 милиона долара.
Може би се чудите защо това е така. Това не би трябвало да ви изненада. По думите на главния изпълнителен директор Реймънд Макданиел, „Moody’s Investors Service се възползва от трето поредно тримесечие на емисиите на рекорди, тъй като емитентите с фиксирана лихва се възползваха от исторически ниските разходи по заеми, за да рефинансират съществуващия дълг и да укрепят ликвидните позиции.
Предвид всички обстоятелства, това е сегмент от бизнеса, фокусиран върху парите. Анализите на Moody, от друга страна, са много по-рискови и завладяващи. Приходите за третото тримесечие възлизат на 531 милиона долара, което е с 7% повече от същия период на миналата година. Ясно е, че този сегмент не расте толкова бързо, колкото рейтинговия. Въпреки че е лесен бизнес, Covid-19 не помага за увеличаване на броя на абонаментите. И все пак, 7% не е лошо, като се има предвид, че вирусът е разрушил икономиката, коментира Фарук. Според него, тъй като нещата се нормализират, ще видим по-високи темпове на растеж на този сегмент.
А сега към дивидентите. Компанията за кредитен рейтинг на облигации увеличи плащанията си в продължение на десет последователни години. Петгодишният растеж на дивидентите на ниво 10.5% не е причина за подигравки. Какво го прави още по-впечатляващо? Коефициентът на изплащане е 22.5%, което означава, че печалбата на компанията е добра и наистина я покрива, коментира Фарук.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.07% |
USDJPY | 157.87 | ▲0.07% |
GBPUSD | 1.25 | ▼0.04% |
USDCHF | 0.90 | ▲0.19% |
USDCAD | 1.44 | ▼0.07% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 561.80 | ▼0.34% |
S&P 500 | 6 071.62 | ▼0.38% |
Nasdaq 100 | 21 908.90 | ▼0.43% |
DAX 30 | 20 016.00 | ▼0.31% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 95 811.20 | ▲0.14% |
Ethereum | 3 355.58 | ▲0.73% |
Ripple | 2.17 | ▲0.73% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 69.88 | ▲0.29% |
Петрол - брент | 73.06 | ▲0.25% |
Злато | 2 627.56 | ▼0.20% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 539.12 | ▼0.16% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.52 | ▼0.11% |
Germany Bund 10 Year | 133.19 | ▼0.37% |
UK Long Gilt Future | 91.82 | ▼0.33% |