Снимка: BGNES
Президентът Джоузеф Р. Байдън-младши положи клетва като 46-и президент на САЩ на 20 януари. Доналд Тръмп обаче продължава да влияе на националния дискурс, особено що се отнася до това кои акции да се купуват, коментира Файзан Фарук.
Каквото и да мислите за бившия президент, никой не може да твърди, че той е поляризираща фигура. Това отношение се разпространи и върху бизнес общността. Американският щурм обаче принуди големите предприятия да направят крачка назад и да преоценят. Различни бизнес групи и отделни компании предприеха действия, за да се дистанцират от про-тръмпската тълпа, която атакува 117-ия конгрес на САЩ. Освен това много компании спряха политически вноски след събитието.
Бизнес светът цени стабилността. Следователно тези ходове не трябва да изненадват никого. Това обаче трябва да даде възможност на инвеститорите да направят пауза и да обмислят кои акции да купят в тази нестабилна среда. Например, акциите на Twitter (NYSE:TWTR) спаднаха с повече от 10% на пазара, отворен на 11 януари, след като социалната мрежа блокира за постоянно Тръмп, което доведе до страхове около финансовите последици по отношение на премахването.
Така че, ясно е едно – сложен момент за инвеститорите. Въпреки това, както при всяко бизнес решение, трябва да поддържате рационален подход за избор на акции сред хаоса. Бизнесът с широк ров и солидни перспективи ще продължи да се справя добре.
Списъкът по-долу съдържа пет компании, които са прекъснали връзките си с президента и неговия семеен бизнес, Trump Organization. Компаниите също се оказват отлични акции, които могат да купуват сами, за своите бизнес модели и солидна възвръщаемост. Те са:
Deutsche Bank (DB)
Често наричана „банката на Тръмп“, Deutsche Bank ще престане да е бизнес партньор с Тръмп или неговите компании. Това е изненадващ ход, тъй като многонационалната банка остава с бившия президент през добри и лиши моменти, помагайки му да финансира бизнес империята си в продължение на десетилетия.
Германската мултинационална инвестиционна банка и компания за финансови услуги трябва да си въздъхнат с облекчение. Това беше предмет на призовки от прокурорите в Ню Йорк и търсеше начини за прекъсване на връзките с президента поради негативната публичност. Заслужава да се отбележи, че бившият президент дължи на заемодателя във Франкфурт над 300 милиона долара.
Сега върху някои новини, които не са от Тръмп. През третото тримесечие на 2020 г. най-големият заемодател в Германия отчете нетна печалба от 182 милиона евро, побеждавайки с гръм и трясък очакванията за загуба от 114 милиона евро и 77 милиона евро нетна загуба, приписвана на акционерите през предходното тримесечие. Общите нетни приходи са се увеличили до 5.9 милиарда евро, в сравнение с 5.3 милиарда за периода преди година.
Последното тримесечие отбелязва дългоочакваното завръщане към формата. Новата коронавирусна пандемия силно повлия върху индустрията на финансовите услуги, от ниски лихвени проценти до натиск върху доходността на облигациите. И все пак вие почти знаете какво ще получите с Deutsche Bank. Това е старо, утвърдено име в бранша и 0.8 пъти е съотношението цена-продажба, наличността на DB е достъпна за вашето портфолио, коментира Фарук.
Signature Bank (SBNY)
От един кредитор на следващия. Базираната в Ню Йорк Signature Bank беше затворила две лични сметки, в които Тръмп държеше около 5.3 милиона долара и призова президента да подаде оставка преди официалният му мандат да приключи на 20 януари. Освен Тръмп, SBNY обслужваше и Иванка Тръмп, Джаред Кушнър и Майкъл Коен.
Подобно на Deutsche Bank, Signature Bank е утвърдено име, което се представя последователно през годините. Изминалата година беше тежка за компанията. През последните шест тримесечия тяя надххвърли оценките на Уолстрийт само два пъти. Нещата обаче ще се оправят през следващата година, коментира Фарук. Очаква се продажбите и EPS да нараснат съответно на 16.6% и 13.6%. Като се има предвид този вид растеж, разбираемо е защо SBNY акциите са с авансово съотношение цена-печалба от 13.7 пъти.
От 21 анализатори, покриващи компанията, 18 са дали препоръка „силна покупка“ или „покупка“. Ценните книжа на компанията имат целева консенсусна цена за 12 месеца от 166 долара за акция. Въпреки това, Фарук е склонен повече към бичи оценката от 210 долара за акция.
Facebook (FB)
След бунта технологичните платформи бяха първите бизнес субекти, които прекъснаха връзките си с Тръмп. По време на блокирането му страницата му във Facebook имаше 35 милиона последователи. Гигантът на социалните медии взе решение за неограничено спиране на достъпа до акаунта пред външния надзорен съвет.
Независимо от това, този не е първият път, когато Facebook се оказва в центъра на интензивни политически дебати. Само по себе си обаче това е една от най-добрите акции за закупуване, притежаваща четирите най-изтегляни приложения на десетилетието – Facebook, Messenger, Instagram и WhatsApp. Ето защо през третото тримесечие на 2006 г. компанията отчете 21.5 милиарда долара приходи, което е с 22% повече в сравнение с предходната година и надвишава очакванията на анализаторите от 19.84 милиарда долара.
Последните данни на Facebook показват повече от 2.74 милиарда потребители, което е 12% повече в сравнение с предходната година. Ежедневно над 1.82 милиона души са активни в платформата за социални медии, което също е с 12% повече от периода преди година. Най-важното е, че приходите от реклама достигнаха 21.2 милиарда долара, което е 22% увеличение от преди година.
Както каза експертът инвеститор Луис Навелие, такъв вид приходи от реклама е трудно да се получат, особено при толкова много бизнеси в социалните медии, които работят в публичното пространство. Ето защо не е изненадващо, че FB акциите надминаха S&P 500 с 65% и сектора си с 116.6% през последните пет години.
В бъдеще детето на Марк Зъкърбърг се очаква да увеличи продажбите и EPS с 24.4% и 12.3% през следващата година. Ако тези цели изглеждат амбициозни, трябва да имате предвид, че приходите и EPS имат петгодишен темп на растеж съответно от 34.5% и 46.9%.
FB акциите имат 12-месечна ценова цел от 325 долара за акция, премия от 18.4% към края на 22 януари от 274.50 долара за акция.
Salesforce (CRM)
Salesforce.com е американска облачна софтуерна компания, специализирана в предоставянето на услуга за управление на взаимоотношенията с клиенти. Производителят на бизнес софтуер е собственик на фирмата за имейл маркетинг, използвана от кампанията на Тръмп и Републиканския национален комитет на САЩ (RNC) за изпращане на имейли. Компанията заяви, че е „предприела действия“, за да предотврати използването на нейните инструменти от RNC за момента.
Salesforce не е навлизала в подробности по отношение на превантивните действия, предприети по отношение на RNC, който е дългогодишен клиент. Загубата на инструментите на Salesforce е основен удар. Това е доминираща сила в обслужването на клиентите, автоматизацията на маркетинга и анализа.
Част от причината, поради която това е една от най-добрите акции за закупуване, коментира Фарук. В сравнение с изходното ниво на S&P 500, CRM надмина S&P 500 с 98.3% през последните пет години. За изминалите 12 тримесечия компанията със седалище в Сан Франциско надмина очакванията на анализаторите 10 пъти. През последните две тримесечия тя постигна печалба от 388.5% и 394.7%. И това не е изненадващо.
Докато пандемията е разрушила операциите на няколко бизнеса, CRM всъщност е забелязала скок на процента на използване. Тъй като все повече компании пренасочват работата си онлайн, търсенето на нейните продукти и услуги само ще се увеличава. Именно затова се очаква приходите да скочат с 20.3% през следващата година. Анализаторите очакват цената на акциите да нарасне с 21.8% за 12 месеца. А от 42 анализатори, които покриват акциите, 34 са бичи настроени за перспективите.
Оценяването е проблем. CRM акциите се търгуват с авансов коефициент от 68.7 пъти съотношението цена-печалба на момента на писане на статията. Въпреки това, технологичните акции обикновено имат висока оценка, особено при пандемията, действаща като заден вятър.
Shopify (SHOP)
Канадският доставчик на софтуер за електронна търговия Shopify премахна онлайн магазините, управлявани от организацията и кампанията на Тръмп, от своите сайтове в отговор на бунта в американския Капитолий. Говорителка на Shopify заяви, че Тръмп е нарушил политиката на компанията, забранявайки на търговците да популяризират или подкрепят организации или хора, които насърчават насилието. „Като резултат, премахнахме магазините, свързани с президента Тръмп“, казаха от компанията.
Преди това компанията защитаваше правото на всеки клиент да използва платформата. През 2017 г. главният изпълнителен директор Тобиас Лютке писа, че „търговията е мощна, подценена форма на изразяване“. По-рано този месец обаче изглежда, че случващите се събития са били последната капка в преливащата чаша.
Независимо от това, SHOP вече е голяма марка за електронна търговия. Когато дадена акция се търгува на 328.3 пъти цена-печалба, вие знаете, че инвеститорите наистина я харесват, коментира Фарук. Приходите нарастват постоянно и инерцията няма да спре. Очаква се продажбите да нараснат със 140.6% през 2021 г. Междувременно компанията повиши печалбите си през 11 поредни тримесечия за последните 12. Можете добре и истински да разберете защо инвеститорите харесват SHOP акциите.
Електронната търговия се възползва от светските тенденции и се очаква паят само да стане по-голям напредък. Но от 33 анализатори, обхващащи акциите, 16 ги оценят като „задържане“ и е лесно да се разбере защо. Има голяма разлика между оценката и основните положения. И все пак, тя фигурира в списъка с акции за закупуване. Това не прави SHOP акциите лоша инвестиция. Това просто означава, че трябва да изчакате по-добра ценова точка, за да се навлезете в тях, коментира Фарук.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
5 про-Байдън акции на Уорън Бъфет за презареждане
Кои ще са най-добре представящите се акции в сезона на отчетите?
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.06 | ▼0.10% |
USDJPY | 151.67 | ▲0.21% |
GBPUSD | 1.27 | ▼0.11% |
USDCHF | 0.88 | ▲0.16% |
USDCAD | 1.40 | ▼0.04% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 891.50 | ▲0.04% |
S&P 500 | 6 022.88 | ▲0.05% |
Nasdaq 100 | 20 854.30 | ▲0.15% |
DAX 30 | 19 385.40 | ▲0.34% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 95 537.30 | ▼0.45% |
Ethereum | 3 604.96 | ▼1.42% |
Ripple | 1.46 | ▼0.47% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 68.56 | ▼0.33% |
Петрол - брент | 72.15 | ▼0.30% |
Злато | 2 630.11 | ▼0.26% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 549.08 | ▲1.97% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 110.64 | ▲0.07% |
Germany Bund 10 Year | 135.60 | ▲0.14% |
UK Long Gilt Future | 95.57 | ▲0.50% |