Снимка: Pixabay
Да се каже, че потребителите са приели смартфона, би било подценяване: през 2020 г. са продадени около 1.38 милиарда смартфона по целия свят. Само в САЩ има повече от 260 милиона потребители на смартфони. Тази цифра показва, че степента на проникване е достигнала 80% в САЩ и има много пари, които се правят от технологичните акции, когато се отчитат като приходи от продажби на смартфони, коментира Алекс Сироис. Всъщност, годишните продажби сега надхвърлят 70 милиарда долара.
Тези цифри правят инвеститорите изключително заинтересовани от потенциала на акциите в сектора. По-точно, инвеститорите могат да видят сектора от няколко гледни точки. В тази статия ще разгледаме предимно компаниите зад физическия продукт, който потребителите получават, т.е. зад самия смартфон.
Следва списък от седем силни компании, в които си струва да се инвестира, тъй като колективното търсене на смартфони показва леки признаци на отслабване.
Taiwan Semiconductor (TSM)
Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp. – това е компания, за която всеки инвеститор, който се интересува от полупроводници и смартфони, трябва да знае. Компанията е неразделна част от двете тези индустрии. Всъщност дори може да се каже, че TSMC е компания, за която всеки трябва да знае. Това е така, защото тя е водещото в света леене на полупроводници.
Леярната е просто производител, който доставя полупроводници на компании, които възлагат на проекти своите разработени чипове. А полупроводниците са навсякъде. През 2019 г. TSMC е произвела 10 761 продукта за 499 клиенти.
TSMC произвежда 5-нанометрови чипове, които стават все по-важни. Приходите от 5-нанометровите чипове са се увеличили през последните две тримесечия. TSMC произвежда Apple A14 Bionic. Този чип се използва в iPhone 12 и iPad Air 2020.
И TSMC напоследък стана още по-важна, тъй като има постоянен недостиг на полупроводници. В резултат на това TSMC е в изключително силна позиция. Месечните приходи на TSMC растат бързо. През януари приходите на компанията нараснаха с 22.2% на годишна база. И през февруари приходите са се увеличили с 14.1% на годишна база. Що се отнася до игрите на смартфони, TSM акциите са много умен залог, коментира Сироис.
Apple (AAPL)
За Apple може да се пише само когато става въпрос за търсенето на смартфони. Според livemint.com, Apple прави 5 от 10-те най-продавани телефона през 2020 г. Докато Apple очевидно е силна компания, тя е на малко странно място.
Apple имаше огромно първо тримесечие. В края на януари компанията отчете рекордна тримесечна печалба. Приходите достигнаха рекордно ниво от 111.4 милиарда долара, а печалбата достигна 1.68 долара на акция, което е увеличение от 35%.
Но AAPL акциите все пак падат. Всъщност, акциите на Apple са загубили около 16% от стойността си от края на януари. Има общо мнение, че може би Apple се е изчерпала. В края на краищата, как може да надмине невероятните си резултати от първото тримесечие? Освен това Apple не предостави ясни указания за приходите за предстоящото тримесечие, като цитира пандемията като причина.
Тази ситуация представлява очевидна възможност да се купи при спад, коментира анализаторът.
Оттук идва следният въпрос: дали Apple ще продължи да расте или не? Сред тези гласове е анализаторът на Кайл Макнийли от Jefferies, който заяви: „Смятаме, че улицата все още подценява възможностите на Apple с 5G, по наше мнение има още много, тъй като сме само в началния етап на цикъла на приемане на Apple 5G.“
Ericsson (ERIC)
Нека да преминем от чипове и производители на смартфони към друго голямо събитие в смартфоните: 5G. По-конкретно, нека да разгледаме развитието на 5G мрежите. Именно тук Ericsson заема видно място в разговора за търсенето на смартфони.
В момента Ericsson води ожесточена борба с Huawei и Nokia (NYSE:NOK) за сключване на търговски споразумения с операторите на 5G по целия свят. През август 2020 г. компанията обяви, че е сключила своето 100-то търговско 5G споразумение с уникални доставчици на услуги. По това време тя управлява и 56 живи глобални мрежи.
Huawei води състезанието за надеждни мрежови договори, но е изправена пред натиск от правителствата по целия свят. Правителствата се опасяват, че китайската компания ще използва 5G оборудването, за да шпионира други страни. Делото на американското министерство на правосъдието срещу Huawei хвърли светлина върху китайската компания, а световните правителства също са очевидно загрижени. В резултат на това Huawei вече е забранена в няколко страни. Това отвори вратата за Ericsson и Nokia.
Най-новият брой на Ericsson е 131 5G търговски договор и 79 живи мрежи. Nokia, от друга страна, има 146 5G търговски сделки и 55 живи мрежи. Huawei обаче води къде по-далеч. Тя е подписала над 1000 5G корпоративни договора. И трите компании са в Магическия квадрант на Gartner, който подчертава лидерите в конкретни индустрии.
Защо да разглеждаме Ericsson вместо Huawei или Nokia? Отговорът на този въпрос е прост: Ericsson е много по-добре оценена на Уолстрийт, а Huawei не е публична компания.
Micron Technology (MU)
Micron Technology е друг производител на полупроводници в този списък. Решенията на компанията обхващат множество индустрии, включително 5G и мобилни комуникации. Micron, подобно на повечето производители на чипове за смартфони, се фокусира върху ефективни чипове, които намаляват консумацията на енергия и осигуряват висока скорост на предаване на данни.
Тя има някои интересни проекти за мобилни устройства като краен пазар. Micron привлича мобилния пазар от висок клас със своя 176-слоен NAND. 176-слойният NAND има 2 пъти по-голяма ефективност от предишния си 96-слойен NAND, както и двойно по-висока производителност на запис. Това означава, че чиповете Micron имат полезност в смартфоните, които изискват по-добри спецификации, за да захранват работата си.
Приходите от мобилни услуги през първото тримесечие нараснаха на годишна база за Micron. През тримесечието компанията се премести от Huawei към други мобилни клиенти. Мобилното подразделение на Micron е второто по големина след изчислителната и мрежовата. Мобилните комуникации представляват приблизително 25% от приходите.
MagnaChip Semiconductor (MX)
MagnaChip Semiconductors проектира и произвежда чипсети, приложими за много технологии. В рамките на мобилните устройства MagnaChip има както силови, така и дисплейни решения. Интегралните схеми на OLED Display Driver MagnaChip (DDIC) позволяват мобилни иновации. Тази технология произвежда изображения с висока разделителна способност на мобилни устройства и ви позволява да създавате сгъваеми, гъвкави и дори ролкови екрани. MagnaChip също така предоставя много мобилни решения за захранване на смартфони.
Компанията отчете приходи от четири тримесечия в размер на 142.9 милиона долара, което е с 15.9% повече от миналата година. Приходите на OLED DDIC възлизат на 80.4 милиона спрямо тези от 142.9 милиона долара за тримесечието. OLED DDIC на стойност 80.4 милиона долара е нов тримесечен рекорд, нараствайки с 19.4% на годишна база.
OLED DDIC дисплеите осигуряват разделителна способност от 1440 X 3360, а MagnaChip навлиза в пълно производство след окуражаващи резултати. Дисплеите ще бъдат интегрирани в 5G телефони. Компанията очаква доставките на 5G телефони да нараснат от 220 милиона единици през 2020 г. до 1.15 милиарда единици през 2023 г. въз основа на маркетинговите проучвания на Omdia.
Qorvo (QRVO)
Qorvo е друга полупроводникова компания, която наскоро постигна значителен успех. Компанията регистрира ръст на печалбата на EPS през всяко от последните четири тримесечия. Въпреки това, според Уолстрийт, акцията не е директна „покупка“. Вместо това тя запазва статута си с „наднормено тегло“ въз основа на мненията на анализаторите, покриващи акциите.
През последните три тримесечия на 2020 г. Qorvo отбеляза ръст както на приходите, така и на печалбата в сравнение със същия период на 2019 г. Приходите се увеличиха с 20.44%, а нетната печалба – с 54.57%. Това предполага, че Qorvo работи ефективно. И увеличаването на продажбите води до още по-голямо увеличение на нетната печалба.
Qorvo е доставчик на Apple. Според скорошна статия на Barron, компанията може да е по-важна от всякога. Qorvo произвежда RF чипове, които помагат на телефоните да се свързват с безжични мрежи и интернет. Анализаторът на Barclay наскоро пренебрегна признаците, че iPhone mini може да види 20% намаление на поръчките. Анализаторът издаде бележка, опровергаваща това предположение, и в резултат на това акциите на Qorvo се повишиха.
Qualcomm (QCOM)
Qualcomm разчита на своята мобилна платформа Snapdragon, за да увеличи приходите в мобилния сектор. Тя продава платформата на производителите на хардуер, подчертавайки нейната полезност в областта на компютърното виждане, функциите на камерите и машинното разузнаване. Qualcomm е особено насочена към мобилните игри със своята платформа Snapdragon. Компанията се стреми да съчетае изкуствения интелект, графиките, игрите и всички водещи функции на смартфоните, които потребителите изискват от най-новите телефони.
Тя очаква висок едноцифрен ръст в доставките на 5G телефони през 2021 г. Qualcomm изчислява, че през фискалната 2021 г. ще достави между 450 и 550 милиона единици продукция. Тя също така отбеляза голям скок от първото тримесечие на 2020 г. до първото тримесечие на 2021 г. както в нетната печалба, така и в EBITDA. Нетната печалба за този период е нараснала от 925 милиона до 2.455 милиарда долара, а EBITDA – повече от два пъти.
Qualcomm е разделена на три отделни бизнес сегменти, включително QCT (CDMA технологии), QTL (лицензиране на технологии) и QSI (стратегически инициативи). QCT секторът представлява около 3 пъти приходите от QTL сектора, докато QSI е капиталовата цена за инвестиционни инициативи.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
3 акции от квантово стъкло, които са готови за още по-голямо зареждане
7 акции с рейтинг „ААА“, които могат да бъдат закупени още сега
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.02 | ▼0.13% |
USDJPY | 155.79 | ▲0.26% |
GBPUSD | 1.23 | ▼0.06% |
USDCHF | 0.92 | ▲0.12% |
USDCAD | 1.47 | ▲0.26% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 130.00 | ▼0.17% |
S&P 500 | 5 958.58 | ▼0.22% |
Nasdaq 100 | 21 065.30 | ▼0.30% |
DAX 30 | 21 278.10 | ▼2.08% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 93 106.40 | ▼4.66% |
Ethereum | 2 484.13 | ▼13.33% |
Ripple | 2.07 | ▼19.94% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 73.70 | ▼0.54% |
Петрол - брент | 76.07 | ▼0.48% |
Злато | 2 781.28 | ▼0.48% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 555.38 | ▼0.75% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.06 | ▲0.27% |
Germany Bund 10 Year | 132.30 | ▲0.31% |
UK Long Gilt Future | 92.74 | ▲0.12% |