Снимка: iStock
Възвръщаемостта на акциите през последното десетилетие и особено през последните 12 месеца показа как редовните и дългосрочните инвестиции могат да донесат на хората значителни богатства. Голям брой инвеститори започнаха 2010-те години след Световната рецесия, коментира Тезджан Гегел от InvestorPlace. И все пак онези, които вярваха в силата на американската икономика и скочиха на падащите цени на акциите, се радваха на един от най-дългите бичи пазари в историята. Подобна картина можеше да се наблюдава и миналата година. Така че днешната статия представя седем милионерни акции, които да бъдат закупени през 2021 г.
Един милион долара е значителна сума, особено след като се пенсионирате. Повечето хора не осъзнават, че това е постижима сума в дългосрочен план, особено когато се инвестира редовно. Например, с Правилото 72 можем да изчислим колко скоро инвестицията може да се удвои в стойност поради комбинация. Ако вземем числото 72 и го разделим на годишния доход (процент), ще получим времето, необходимо за удвояване на инвестицията.
Да предположим, че възвръщаемостта на инвестициите е 10% годишно. Тогава имаме 72/10 = 7.2. С други думи, след около седем години стойността на тази инвестиция ще се удвои. През изминалата година индексът S&P 500 се е увеличил с повече от 15%. Не е задължително индексът да повтаря тези високи стойности от година на година. Въпреки това, доходността на S&P през последните десетилетия показва, че годишната му доходност е между 7% и 10%. Освен включването на силни акции в портфейла, важно е да се инвестира в дългосрочен план.
С тази информация тук са седемте акции, които могат да ви направят милионери след покупката им:
Cloudera (CLDR)
52-седмичен диапазон: 6.31 – 19.35
Промяна на цената за 1 година: ръст от около 85%%
Компанията Cloudera, със седалище в Пало Алто, Калифорния, предлага бизнес софтуер за изчислителни платформи, което може да се използва за управление на данни, анализи и машинно обучение. Повече от 60% от приходите идват от американски клиенти. Ръководството работи, за да прехвърли по-голямата част от предлагането си на абонаментен модел, базиран на облак, което би означавало годишен редовен доход (ARR) – радост за инвеститорите.
В началото на декември групата публикува резултатите за третото тримесечие. Приходите възлизат на 217.9 милиона долара, нараствайки с 10%. Нетната печалба с извън общоприетите счетоводни принципи (GAAP) възлиза на 49.3 милиона в сравнение с нетната загуба извън GAAP в размер на 8.2 милиона през миналата година. Нетната печалба на акция (EPS) извън GAAP е 15 цента. Преди една година това беше нетна загуба, без да се отчита GAAP в размер на 3 цента на акция. Паричните средства и техните еквиваленти възлизат на 567.5 милиона долара.
Главният изпълнителен директор Роб Биърдън заяви: „Смятаме, че Cloudera никога не е била в по-добра позиция да се възползва от по-бързо развиващите се възможности на пазара за управление на данни и анализи за хибридни решения с много облаци. В резултат на това днес обявихме, че съветът на директорите е разрешил обратно изкупуване на още 500 милиона долара от акциите на нашата компания.“
От средата на февруари акциите са слаби. Авансовите коефициенти на съотношенията цена-печалба (P/E) и цена-продажби (P/S) на CLDR акциите са 35.09 и 5.66 пъти съответно. През април 2017 г. Cloudera стана публична на цена от 15 долара за акция. Очаква се компанията да генерира акционерна стойност през много следващи тримесечия. Всяко движение до ниво 10 долара трябва да увеличи силата, коментира Гегел.
Electronic Arts (EA)
52-седмичен диапазон: 88.43 – 150.30 долара
Промяна на цената за 1 година: ръст от около 65%
Възходът на игралната индустрия по време на локдаун доведе геймърите и инвеститорите до най-добрите студиа. Така че второто име в този списък е калифорнийската игрална група, със седалище в Редуд Сити, Electronic Arts – водеща компания в областта на цифровите интерактивни развлечения.
Тя има портфолио от известни имена като EA Sports FIFA, Battlefield, Apex Legends, Formula One, The Sims, Madden NFL, Need for Speed, Project Cars и Titanfall. През годините компанията успешно реализира приходи от такива игри с допълнително съдържание.
В началото на февруари EA обяви смесени резултати за третото тримесечие на фискалната 2021 г. Нетните приходи възлизат на 1.67 милиарда в сравнение с 1.59 милиарда долара миналата година. Но нетната печалба от 211 милиона е намаляла от 346 милиона долара през третото тримесечие на 2020 г. Разредената EPS също намаля от 1.18 долара до 72 цента. Оперативният паричен поток възлиза на 1.12 милиард долара. Инвеститорите отбелязаха повишеното ниво на участие на играчите.
Финансовата година на групата завършва на 31 март 2021 г. През финансовата година ръководството очаква нетните приходи да достигнат 5.6 милиарда долара. Прогнозираната нетна печалба от 742 милиона долара вероятно ще се превърне в разредена EPS от 2.54 долара.
Текущите коефициенти на P/E и P/S на EA акциите са съответно 21.23 и 6.61 пъти. Компанията наскоро обяви придобиването на Glu Mobile (NASDAQ:GLUU). Този ход може да създаде попътен вятър за мобилния фокус на EA, област, която беше една от слабите ѝ точки. Инвеститорите също са развълнувани от предстоящото възраждане на EA College Football. EA не е издавала проект с такова име от 2013 г. насам.
Тъй като икономиката се развива, може да започне да намалява броя на геймърите, които прекарват повече време пред екраните. Въпреки това, падането на цената на акциите до нивото от 120 долара може да се разглежда като добра възможност за закупуване на EA акции, коментира Гегел.
Facebook (FB)
52-седмичен диапазон: 142.25 – 304.67 долара
Промяна на цената за 1 година: ръст от около 65%
Когато волатилността удари пазара, е важно да се съсредоточим върху акции със силен основен бизнес. Базираната в Калифорния компания Facebook е известен и успешен гигант сред социалните медии. Сред платформите Instagram, Messenger, WhatsApp и Oculus – както и съименника Facebook – всички са под един покрив.
На 27 януари FB обяви финансовите си резултати за четвъртото тримесечие. Приходите възлизат на 28.07 милиарда долара. Нетната печалба е нараснала с 53% на годишна база и е достигнала 11.22 милиарда долара. Разредената EPS е нараснала от 2.56 през четвъртото тримесечие на 2019 г. до 3.88 долара през 2020 г. Свободният паричен поток също се е увеличил с 90.5% на годишна база, скачайки от 4.84 милиона на 9.22 милиона долара.
Финансовият директор Дейвид Уенър каза: „Очакваме темпът на растеж на общите годишни приходи да остане стабилен или леко да се ускори последователно през първото и второто тримесечие на 2021 г. През втората половина на годината ще имаме периоди на все по-силен растеж, което значително ще окаже натиск върху годишния темп на растеж.“
Важно е да се отбележи, че рекламният бизнес модел на Facebook се основава на интензивно събиране на данни. Когато става въпрос за тази реклама, нараства загрижеността за потенциалната неприкосновеност на личния живот и законодателните проблеми. Това не е само в Щатите, но и в чужбина, особено в Европа. По този начин може лесно да се пренебрегне силният финансов резултат и потенциалът за печалба на компанията.
Според Гегел, 2021 г. ще бъде още една година на двуцифрен растеж за акционерите на FB. Понастоящем авансовите коефициенти на P/E и P/S на FB акциите са съответно 22.78 и 8.58 пъти. Всеки спад до 250 долара би била я направил една от най-добрите „покупка и задържане“ акции на Улицата.
Mastercard (MA)
52-седмичен диапазон: 199.99 – 389.50 долара
Промяна на цената за 1 година: ръст от около 65%
Повечето инвеститори търсят компании в сегменти, показващи устойчиви тенденции на растеж, като финансовите технологии (fintech). Mastercard е една от тези акции. Тя свързва глобалните потребители, финансовите институции и бизнеса, като им позволява да използват електронни форми на плащане. Нейните марки включват MasterCard, Maestro и Cirrus.
В края на януари компанията отчете резултатите от четвъртото тримесечие и от цялата 2020 г. Нетните приходи възлизат на 4.1 милиарда долара, което е със 7% по-малко от предходната година. Този спад се дължи на значителното понижение в трансграничния обем – с 29% на годишна база. Ръководството обърна специално внимание на намаляването на разходите за пътуване по време на пандемията.
Нетната печалба възлиза на 1.8 милиарда долара, намалявайки с 15% на годишна база. EPS е 1.78 долара на акция, което е с 14% по-малко от 2.07 долара година по-рано. Паричните средства и техните еквиваленти в края на 2020 г. възлизат на 12.4 милиарда долара. Групата генерира приходи въз основа на обема на платежния трафик в своята мрежа. Следователно нейната рентабилност зависи от това колко харчат предприятията и потребителите.
Инвеститорите бяха любопитни за плановете на компанията да участват в растежа на криптовалутите. Mastercard ще даде възможност на продавачите да получават плащания с Bitcoins (CCC:BTC-USD) по-късно тази година. Този ход изглежда е крайъгълен камък за крипто, тъй като Mastercard ще се превърне в основна платформа за тези цифрови активи.
Докато компанията преживя спад в приходите и маржовете през миналата година, перспективите за МА акциите са блестящи, коментира Гегел. Ценните книжа на компанията могат да действат като посредник за инвестиране в глобално възстановяване и потенциално да имат двуцифрен темп на растеж. И накрая, текущата ѝ дивидентна доходност е 0.5%. Компанията е подходяща за инвеститори, които купуват и задържат, които са достатъчно търпеливи, за да станат милионери, добави тя.
PayPal (PYPL)
52-седмичен диапазон: 82.07 – 309.14 долара
Промяна на цената за 1 година: ръст от около 183%
Следващото име в списъка, PayPal, също принадлежи към финтех сегмента. Нейните комбинирани платежни решения включват продуктите PayPal, PayPal Credit, Braintree, Venmo, Xoom и Paydiant. Това е едно от най-силните имена в областта на онлайн паричните преводи.
Групата също така позволява на американските потребители да купуват и продават биткойни на своята платформа PayPal. В случай на широко приемане на цифрови валути, тя вероятно ще има значително предимство сред останалите.
Ръководството се възползва от тенденциите в цифровизацията от миналата година и осигури силен растеж. На 3 февруари компанията обяви резултатите от четвъртото тримесечие и от цялата 2020 г. Тримесечните приходи възлизат на 6.12 милиарда долара, нараствайки с 23% на годишна база. Нетната печалба с извън GAAP възлиза на 1.3 милиарда долара, което показва ръст от 30% на годишна база. EPS извън GAAP е 1.08 долара – увеличение с 29% в сравнение с четвъртото тримесечие на 2020 г. PayPal генерира паричен поток от 1.35 милиарда долара, нараствайки с 46% на годишна база. Свободният паричен поток възлиза на 1.12 милиарда долара, нараствайки с 50% на годишна база. Като цяло компанията има силен баланс, както и оперативен марж.
Авансовите коефициенти на P/E и P/S на PYPL акциите са 55.25 и 13.91 съответно. Предвид впечатляващия ръст на цените през последната година, оценката е от пенестата се страна. Въпреки това, цифровите платежни продукти на PayPal вероятно ще останат търсени. Пазарната ѝ капитализация е около 290 милиарда долара, което означава, че все още има място за растеж, коментира Гегел. Въпреки че вероятно ще има обрати в цената на акциите от време на време, очаква се PYPL акциите да създадат акционерна стойност за много тримесечия напред.
Sony (SNE)
52-седмичен диапазон: 51.58 – 118.50 долара
промяна на цената за 1 година: ръст от около 91%
Токийската компания Sony е конгломерат, състоящ се от пет основни бизнес сегменти, включително игрални и мрежови услуги, музика, снимки, електронни продукти и решения за визуализация и наблюдение, както и финансови услуги.
Най-новата конзола за игри, PlayStation 5 (PS5), постави японския майстор на електрониката на радара на много инвеститори. Пандемията доведе до рязко нарастване на търсенето на конзоли като PS5. Игрите са решаващият двигател на SNE акциите и най-вероятно ще се възползват точно от развитието на 5G. Скоростта означава почти пълна липса на буфериране или време за зареждане в тези конзоли, както и превъзходно качество на изображението.
Според тримесечните данни, обявени в началото на февруари, продажбите са достигнали почти 2.7 трилиона йени, нараствайки с 9% на годишна база. Нетната печалба възлиза на 371.9 милиона йени, нараствайки с 62% на годишна база. Разредената EPS е 297.35 йени, нараствайки с 62%. Sony е добре управлявана компания със силен баланс.
Коефициентите на P/E и P/S на SNE акциите са съответно 20.24 и 1.68. Игралните акции наскоро бяха в центъра на вниманието поради глобалния недостиг на чипове. В резултат на това цената на SNE акциите се оказа под натиск. По-нататъшният спад, особено под 100 долара, ще даде на дългосрочните инвеститори добра входна точка за акциите, коментира Гегел. Може би най-добрите дни на компанията все още предстоят.
Uber Technologies (Uber)
52-седмичен диапазон: 19.73 – 64.05 долара
Промяна на цената за 1 година: ръст от около 65%
Технологичните инвеститори, ориентирани към растежа, бяха големи фенове на Uber. Платформата на компанията, базирана в Сан Франциско, Калифорния, обединява превозвачи с клиенти, за предвижване на хора, храна и неща през градове, както в САЩ, така и в чужбина. Платформата е най-известна със своето приложение за споделено пътуване Uber – основната ѝ дейност. И все пак, въпреки намаляването на споделените пътувания по време на пандемията, бизнесът на Uber за доставка на храна беше ярка звезда за печалбите на компанията.
Според последните данни за приходите, обявени в края на февруари, приходите през четвъртото тримесечие възлизат на 3.2 милиарда долара, спадайки с 16% на годишна база. Нетната загуба възлиза на 968 милиона, което се увеличава с 12% в сравнение със загубата от 1.1 милиарда долара преди година. Нетната загуба включваше 236 милиона долара компенсационни разходи за акции. EPS е 54 цента.
Съотношенията цена-продажби и цена-счетоводна стойност са съответно 8.98 и 8.65 пъти. Тъй като икономиката започва да се връща към „нормалното“ състояние, Uber може потенциално да види значителен растеж през следващите тримесечия, особено в операциите си за споделени пътувания. Всеки потенциален спад до ниво от 50 долара ще подобри профила на риск/доходност за дългосрочните инвеститори, коментира Гегел.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.05 | ▲0.78% |
USDJPY | 155.80 | ▼0.24% |
GBPUSD | 1.25 | ▲1.05% |
USDCHF | 0.91 | ▼0.19% |
USDCAD | 1.43 | ▼0.25% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 594.30 | ▼0.32% |
S&P 500 | 6 129.88 | ▼0.30% |
Nasdaq 100 | 21 878.50 | ▼0.61% |
DAX 30 | 21 490.90 | ▼0.55% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 105 873.00 | ▲1.88% |
Ethereum | 3 368.62 | ▲0.88% |
Ripple | 3.14 | ▲0.58% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 74.54 | ▲0.40% |
Петрол - брент | 77.46 | ▲0.38% |
Злато | 2 774.39 | ▲0.72% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 544.08 | ▼1.71% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.50 | ▲0.13% |
Germany Bund 10 Year | 131.30 | ▼0.20% |
UK Long Gilt Future | 91.84 | 0.00% |