Снимка: iStock
Пазарите отново станаха нестабилни, оказвайки натиск върху голям брой нарастващи акции, като технологичните любимци на Уолстрийт, коментира Тезджан Гегел от InvestorPlace. Ето защо много инвеститори търсят ценни акции, които биха могли да блестят през следващите тримесечия. Днешната статия представя седем ценни книжа за новото тримесечие, което ни очаква.
През последното десетилетие акциите на растежа донесоха привлекателна възвръщаемост на портфейлите. Последните 12 месеца също така означават евтини пари от Федералния резерв и фискални стимули от правителството, които натискат растежа на акциите до рекордни върхове. В резултат на това много инвеститори смятат, че настоящите нива на оценка на тези имена на растежа не са напълно стабилни. В края на краищата никоя тенденция не може да продължи вечно.
Сега, когато икономиката се отвори, повечето ценни книжа биха могли да се възползват от „връщането към нормалното“. Имената на стойността обикновено са известни имена на сини чипове със стабилни доходи, парични потоци, както и дивиденти. По време на спад на пазара те обикновено не са толкова нестабилни, колкото акциите на растежа.
Смятате ли, че ценовата разлика между стойността и ръста на акциите може да се свие през останалата част от годината? Ако е така, ето седем ценни книжа, които трябва да разгледате за дългосрочни портфейли. С широките си ровове, чисти баланси и силни конкурентни позиции те заслужават вашето внимание.
Gilead Sciences (GILD)
52-седмичен диапазон: 56.56 – 85.97 долара
Промяна на цената за 1 година: спад с около 7%
Дивидентна доходност: 4.4%
Gilead Sciences, базирана във Фостър Сити, Калифорния, разработва лечения предимно за ХИВ, рак и вирусен хепатит. Групата на биофармата играе централна роля в пандемията Covid-19, особено през първите месеци. Медикаментът Veklury, който е запазената марка на Ремдесивир на Gilead, лекува голям брой хоспитализирани пациенти.
Последните данни на компанията за четвъртото тримесечие показват, че топ линията е нараснала с 26% на годишна база до 7.42 милиарда долара. Катализаторът беше рязкото нарастване на продажбите на Veklury. Нетната печалба с извън общоприетите счетоводни принципи (GAAP) почти се удвои до около 2.8 милиарда долара. Разредената печалба на акция (EPS) скочи от 1.10 долара през четвъртото тримесечие на 2019 г. до 2.19 долара през четвъртото тримесечие на 2020 г. В края на 2020 г. Gilead имаше 7.9 милиарда долара парични средства и техните еквиваленти.
Ръководството очаква постепенно възстановяване на основната динамика на пазара от второто тримесечие на 2021 г. Въпреки това, две лекарства на компанията за борба с ХИВ (Truvada и Atripla) са загубили ексклузивността си в САЩ и продажбите се очаква да продължат да намаляват в близко бъдеще. Общата прогноза за приходите за 2021 г. в момента е между 23.7 и 25.1 милиарда долара. През 2020 г. тя възлиза на 24.4 милиарда долара.
Главният изпълнителен директор Даниел О'Дей заяви: „Когато се приближим до 2021 г., имаме много допълнителни възможности да помогнем на пациентите, особено в онкологията, където Trodelvy, например, има потенциала да лекува широк спектър от видове рак. Тези нови възможности, заедно с продължаващото ни лидерство в антивирусните лекарства, доведоха Gilead до ясен път към растежа.“
Авансовите коефициенти на съотношенията цена-печалба (P/E) и цена-продажби (P/S) на GILD акциите са съответно 8.97 и 3.3 пъти. С впечатляващото си портфолио от активи 2021 може да бъде годината, в която компанията ще предизвика вълнение сред повече инвеститори.
International Paper (IP)
52-седмичен диапазон: 26.64 – 56.98 долара
Промяна на цената за 1 година: ръст от около 79%
Дивидентна доходност: 3.98%
Следващото име е един от най-важните играчи в своя сегмент. Базираната в Тенеси International Paper произвежда опаковъчни продукти и хартия за печат. Групата работи в четири сегмента: индустриални опаковки, глобални целулозни влакна, печатна хартия и потребителски опаковки. Растежът на електронната търговия през последното десетилетие, както и по време на пандемията, осигури значителни попътни ветрове за IP.
В началото на февруари компанията публикува финансови отчети за четвъртото тримесечие. Нетните приходи са намалели от 5.5 милиарда през четвъртото тримесечие на 2019 г. до 5.2 милиарда долара през четвъртото тримесечие на 2020 г. Основната причина е намаляването на продажбите на сегмента на печатната хартия. Тъй като повече хора работят от дома, все по-малко хартия се отпечатва поради тенденциите в цифровизацията. Нетната печалба падна от 165 милиона до 153 милиона долара. Разредената EPS е 39 цента. Свободният паричен поток в края на тримесечието възлиза на 695 милиона долара.
Изпълнителният директор Марк Сътън каза: „През 2020 г. върнахме 800 милиона долара на акционерите и намалихме дълга с 1.7 милиарда долара, за да подобрим финансовата си сила, като същевременно продължихме да укрепваме нашия бизнес с опаковки чрез целенасочени инвестиции.
През 2021 г. ръководството очаква продължително силно търсене на гофрирани опаковки и целулоза. То обаче не даде никакви цифрови указания. Авансовите коефициенти на P/E и P/S на IP акциите са 14.99 и 1.04 пъти съответно. Според Гегел, акциите могат да окажат силно влияние върху очаквания икономически растеж през 2021 г. Компанията също така е известна с обратно изкупуване на акции, както и с ежегодното увеличение на дивидентите.
iShares Russell 1000 Value ETF (IWD)
52-седмичен диапазон: 91.52 – 153.73 долара
Промяна на цената за 1 година: ръст от около 77%
Дивидентна доходност: 1.95%
Коефициент на разходите: 0.19% годишно
Следващото име е фонд за обмен (ETF), т.е. the iShares Russell 1000 Value ETF. Фондът проследява възвръщаемостта на стойност на индекса Russell 1000. Това дава достъп до американски предприятия, за които се смята, че са подценени в сравнение с техните колеги. Тази кошница от ценни книжа може да бъде подходяща за инвеститори, които искат да подчертаят стойността на акциите, а не ръста на акциите.
IWD започна да търгува през май 2000 г. и в момента има 848 холдинга. Нетните активи възлизат на около 49.5 милиарда долара. Що се отнася до претеглянето на секторите, финансите водят в ETF-а с 20.48%, следвани от промишлеността (13.59%) и здравеопазването (12.57%). Първите десет имена имат приблизително същото тегло и представляват около 17% от нетните активи. Berkshire Hathaway (NYSE:BRK.A, NYSE:BRK.B), JPMorgan Chase (NYSE:JPM), Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) и Walt Disney (NYSE:DIS) са начело на списъка с акции.
IWD е стабилен платец на дивиденти, състоящ се предимно от акции на „сини чипове“. Когато се приближим до следващия сезон на приходите, може да има нестабилност сред имената, които съставят фонда. Потенциалният спад до ниво от 140 долара би подобрил границата на безопасност, коментира Гегел. Дългосрочните инвеститори трябва да го държат в полезрението си.
PPL (PPL)
52-седмичен диапазон: 21.20 – 30.94 долара
Промяна на цената за 1 година: ръст от около 80%
Дивидентна доходност: 5.8%
PPL, базирана в Алънтаун, Пенсилвания, е компанията майка на седем регулирани компании за комунални услуги в САЩ и Великобритания. Тя също така доставя природен газ в Кентъки. Освен това нейното дъщерно дружество Safari Energy предоставя решения за слънчева енергия на търговски клиенти в САЩ.
PPL обяви резултатите от четвъртото тримесечие в средата на февруари. Оперативните приходи възлизат на 1.9 милиарда долара, намалявайки с 1.2% на годишна база. Нетната печалба – 290 милиона долара, намалявайки с 20% на годишна база. Разредената EPS е 38 цента – спад с 22.4%. Паричните средства и техните еквиваленти в края на годината възлизат на 708 милиона долара, което е с 13% по-малко от миналата година.
Главният изпълнителен директор Винсент Сорги заяви, че компанията е усвоила повече от 3 милиарда долара за подобряване на инфраструктурата през изминалата година и е усъвършенствала стратегията си за чиста енергия.
Компанията наскоро обяви предстоящата продажба на британския сегмент Western Power Distribution (WPD) на National Grid (NYSE:NGG). Паричната сделка се оценява на 10.8 милиарда долара. С други думи, в бъдеще компанията ще се съсредоточи върху САЩ, където авансовите коефициенти на P/E и P/S на акциите са съответно 11.86 и 2.94 пъти. Рекордът за растеж на дивидентите на PPL продължава повече от две десетилетия. Дългосрочните инвеститори биха могли да закупят акциите при спад, коментира Гегел.
Subaru (FUJHY)
52-седмичен диапазон: 7.61 – 12.49 долара
Промяна на цената за 1 година: спад с около 1%
Дивидентна доходност: 2.6%
Базираната в Токио, Япония Subaru Corporation е най-известна със съименните си автомобили Subaru. Групата осъществява дейността си в два бизнес сегмента. Автомобилният сегмент произвежда автомобили и части с цел ремонт. По-голямата част от продажбите идват от Северна Америка. Аерокосмическият сегмент произвежда авиационно и космическо оборудване и части.
Subaru обяви консолидирани финансови резултати за първите девет месеца на фискалната година, приключваща на 31 март 2021 г. Световните продажби на автомобили продължават да показват тенденция към възстановяване от второто тримесечие, отчитайки годишен растеж между октомври и декември.
Приходите за периода април – декември 2020 г. възлизат на 2.08 трилиона йени, спадайки с 16.5% на годишна база. Оперативната печалба за периода април – декември 2020 г. е намаляла с 35.6% до 98 милиона йени. Нетната печалба е намаляла с 33.6% до 74 милиона йени. Анализаторите се съгласиха, че като цяло компанията има силен баланс.
Subaru наскоро намали производствените си планове с около 58 000 автомобила, главно поради глобалния недостиг на полупроводници. Този ход представлява спад в производствения ѝ план с 6.6% през тази финансова година. „Имаме ограничен състав и използваме редица общи части. Ето защо сме чувствителни към недостига на части“, каза финансовият директор Тошиаки Окада.
Недостигът на чипове доведе до променливост на цените на акциите на повечето производители на автомобили. Въпреки това, Subaru има история на силни финансови резултати, заедно с генерирането на свободен паричен поток. Авансовите коефициенти на P/E и P/S на FUJHY акциите са 10.39 и 0.59 пъти съответно. Всяко намаление до 9.5 долара ще сигнализира за възможността за закупуване на акции. С пазарна капитализация от около 14.9 милиарда долара, компанията все още има място за растеж, коментира Гегел.
Unum (UNM)
52-седмичен диапазон: 12.60 – 30.34 долара
Промяна на цената за 1 година: ръст от около 65%
Дивидентна доходност: 4.34%
Unum е водещ доставчик на обезщетения за финансова защита в САЩ, Великобритания и Полша. Тя е и най-големият източник на доходи за хора с увреждания в световен мащаб. През последните тримесечия Unum увеличи предлагането на доброволни помощи като стоматологични и визуални продукти. През годините компанията е изградила силна марка и устойчива глобална операционна мрежа.
Групата отчете показателите за четвъртото тримесечие в началото на февруари. Общите приходи възлизат на 4.3 милиарда долара, което е с 40.8% повече от миналата година. Нетната печалба, от друга страна, е намаляла с 54.3% на годишна база до 135.4 милиона долара. Разредената EPS спадна от 1.44 долара през четвъртото тримесечие на 2019 г. до 66 цента през четвъртото тримесечие на 2020 г. Паричните средства на компанията възлизат на 1.5 милиарда долара.
Втората вълна от пандемия доведе до увеличаване на смъртността. Освен това увеличаването на безработицата оказва отрицателно въздействие върху продажбите на обезщетения на работниците, което води до по-ниски премии. По този начин ръководството очаква умерен спад на коригирания след данъци оперативен доход на акция през цялата 2021 г. И все пак Unum очаква силно възстановяване на коригирания оперативен доход на акция след данъците през втората половина на 2021 г., тъй като пускането на ваксината означава значителен спад в пандемията.
Авансовите коефициенти на P/E и P/S на Unum акциите са съответно 6.02 и 0.44 пъти. Тъй като болката от Covid-19 продължава да намалява, 2021 може лесно да бъде годината, в която акциите ще видят значително увеличение на цените, коментира Гегел.
Volkswagen (VWAGY)
52-седмичен диапазон: 12.24 – 48.72 долара
Промяна на цената за 1 година: ръст от около 171%
Дивидентна доходност: 2.1%
Германският концерн Volkswagen, базиран във Волфсбург, е един от най-големите производители на автомобили в света. Автомобилните марки включват леки автомобили Volkswagen, Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, SEAT и Skoda. Търговските марки автомобили включват MAN, Scania и Volkswagen.
В края на февруари компанията обяви силни резултати както от четвъртото тримесечие на 2020 г., така и за цялата година. Приходите от продажби през 2020 г. възлизат на 222.9 милиарда евро, което е с 11.8% по-малко от 252.6 милиарда евро през предходната година. Оперативната печалба е намаляла до около 10.6 милиарда евро през 2020 г. от 19.3 милиарда евро преди година. Печалбата за една обикновена акция възлиза на 16.60 евро.
Франк Витер, член на борда на групата, отговарящ за финансите и ИТ, заяви: „Ние възнамеряваме да прехвърлим силен тласък от значително по-добрата втора половина на текущата година и програмите за намаляване на постоянните ни разходи и покупки ще ни направят по-устойчиви в дългосрочен план.“
През декември VW беше една от първите, които предупредиха автомобилните производители за глобалния недостиг на чипове. В резултат на това групата намали производството. Въпреки тези насрещни ветрове от страна на предлагането, ръководството инвестира в европейските си операции за електрически автомобили (EV). До края на десетилетието компанията планира да доставя повече от един милион електрически превозни средства в Европа всяка година.
През последните дни Volkswagen обяви предстоящата си стратегия за батерии и зареждане. Сега тя планира да „построи шест завода за клетъчни батерии с общ капацитет от 240 гигаватчаса в Европа до края на десетилетието. Групата също така стимулира разширяването на обществената мрежа за бързо зареждане в Европа, Китай и САЩ.“ Инвеститорите бяха развълнувани от тази новина.
Авансовите коефициенти на P/E и P/S на VWAGY акциите са 12.41 и 0.83 пъти съответно. Предвид амбициозните планове за EV на Volkswagen, цената на акциите предлага стойност за инвеститорите, които купуват и държат акции, коментира Гегел.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.05 | ▲0.80% |
USDJPY | 155.99 | ▼0.10% |
GBPUSD | 1.25 | ▲1.07% |
USDCHF | 0.91 | ▼0.13% |
USDCAD | 1.43 | ▼0.21% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 607.80 | ▼0.29% |
S&P 500 | 6 134.42 | ▼0.23% |
Nasdaq 100 | 21 913.90 | ▼0.45% |
DAX 30 | 21 482.00 | ▼0.59% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 104 460.00 | ▼0.39% |
Ethereum | 3 276.98 | ▼1.02% |
Ripple | 3.11 | ▲0.14% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 74.58 | ▲0.44% |
Петрол - брент | 77.46 | ▲0.38% |
Злато | 2 771.13 | ▲0.61% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 544.08 | ▼1.71% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.50 | ▲0.13% |
Germany Bund 10 Year | 131.31 | ▼0.20% |
UK Long Gilt Future | 91.84 | 0.00% |