Снимка: iStock
Когато икономиката се движи, енергийните акции са склонни да се възползват от това. Енергийният сектор има широка база, с редица компании, доставящи енергия за функционирането на икономиката. На суровинния фронт петролът също привлича вниманието на инвеститорите, коментира Тезджан Гегел от InvestorPlace.
Според BP (NYSE:BP) през последните тримесечия „Китай е най-големият индивидуален двигател на първичния енергиен растеж, който представлява повече от три четвърти от нетния глобален растеж. Индия и Индонезия бяха следващите най-големи вложители, докато САЩ и Германия показаха най-голям спад в енергийно изражение.“
Когато става въпрос за енергийни акции, повечето хора мислят за петролните компании, чиито състояния обикновено са свързани с цените на суровия петрол и по този начин динамиката на търсенето и предлагането. Анализаторите обикновено обсъждат цените на петрола на световния бенчмарк Brent и американския бенчмарк West Texas Intermediate (WTI). В момента Brent струва над 64 долара, а WTI е около 61.50 долара.
Началото на 2020 г. беше една от най-лошите години в историята на много енергийни акции, особено за петролните и газовите компании. Делът на големите петролни компании като Chevron (NYSE:CVX), ExxonMobil (NYSE:XOM) и BP е намалял значително. Голям брой фирми също са намалили дивидентите си в опит да подобрят балансите и паричните си позиции.
Но след ниските нива, наблюдавани през пролетта на 2020 г., перспективите за индустрията се подобриха драстично. През последните 12 месеца индексът Dow Jones Oil & Gas се е увеличил с около 8%. Тази инерция може да продължи, особено ако световната икономика не спре растежа си, както се очаква през следващите години.
Въпреки господството на петролните и газовите компании в енергийния сектор, през последните години се наблюдава голям растеж на алтернативното енергийно пространство. Тъй като енергийните източници продължават да се развиват, инвеститорите се борят да изберат чисти енергийни акции, които ще генерират устойчиви печалби от бъдещите тенденции в индустрията. И накрая, комуналните услуги могат да бъдат включени и в енергийния сектор.
С тази информация тук са седем енергийни акции за по-нататъшно проучване:
Baker Hughes (BKR)
52-седмичен диапазон: 12.01 – 25.64 долара
Дивидентна доходност: 3.58%
Базираната в Хюстън, Тексас, Baker Hughes е петролна компания. Такива предприятия „се занимават с производство, ремонт и поддръжка на оборудването, използвано при добива и транспортирането на нефт“.
На 21 януари Baker Hughes отчете резултатите както от четвъртото тримесечие, така и от фискалната 2020 г. Приходите възлизат на 5.5 милиарда долара, намалявайки с 13% на годишна база, докато коригираната нетна загуба е била 50 милиона долара в сравнение с коригираната нетна печалба от 179 милиона долара през предходната година. Коригираната разредена загуба на акция е 7 цента в сравнение с коригираната печалба на акция от 27 цента преди година. Свободният паричен поток за тримесечието възлиза на 250 милиона долара, намалявайки със 76% в сравнение с 1.1 милиарда долара.
Главният изпълнителен директор Лоренцо Симонели каза:
„Въпреки невероятно трудната за индустрията година през 2020 г. генерирахме повече от 500 милиона долара свободен паричен поток, резервирахме TPS поръчки на стойност 6.4 милиарда долара и изпълнихме нашата съществена програма за намаляване на разходи и преструктуриране. Също така предприехме няколко важни стъпки, за да ускорим стратегията си и да инвестираме в технологии за енергиен преход, които помагат да се позиционира компанията за бъдещето.“
През последната година BKR акциите са се увеличили с около 49%. Авансовите коефициенти на съотношенията P/E и P/S са 25.51 и 0.65 пъти съответно.
Cheniere Energy (LNG)
52-седмичен диапазон: 37.10 – 77.11 долара
Дивидентна доходност: N/A
Cheniere Energy е най-големият производител на втечнен природен газ (LNG) в света. Тя притежава и управлява терминала за втечнен природен газ Sabine Pass чрез своя дял в Cheniere Partners (NYSEAMERICAN:CQP). Според службата за енергийна информация на САЩ (EIA), „природният газ има много качества, които го правят ефективен, относително чист горящ и икономичен източник на енергия.“
Cheniere Energy отчете резултатите за четвъртото тримесечие и за цялата година на 24 февруари. Приходите възлизат на 2.8 милиарда долара, което е 7% по-малко от година по-рано. Нетната загуба съгласно общоприетите счетоводни принципи (GAAP) възлиза на 194 милиона долара в сравнение с нетната печалба от 939 милиона долара през предходната година. Нетната загуба на акция е 77 цента.
„Изключително горд съм да докладвам за финансовите резултати за четвъртото тримесечие и за цялата 2020 г., които ни поставят стабилно в рамките на нашия първоначален, непроменен консолидиран коригиран диапазон на ориентиране EBITDA и над нашия диапазон на насоки за разпределителен паричен поток за годината“, отбеляза Джак Фуско, главен изпълнителен директор . „Резултатите, които съобщихме днес, още веднъж доказват устойчивостта, стабилността и надеждността на нашия бизнес чрез стоковите цикли.“
Акциите се върнаха с повече от 75% през последните 52 седмици. Авансовите коефициенти на P/E и P/S на LNG акциите са съответно 17.24 и 1.97 пъти. В краткосрочен план е възможно известно фиксиране на печалбата. Потенциалният спад до ниво от 65 долара или по-малко би подобрил границата на безопасност, коментира Гегел.
В дългосрочен план обаче тази компания вероятно ще успее. Тъй като природният газ не е изкопаемо гориво с висок въглерод, то компании като Cheniere също привличат вниманието на инвеститорите, които се интересуват от чисти енергийни източници. Освен това пазарът на природния газ е стабилен по време на пандемията. Предвид широкия си ров в сектора, компанията може да продължи да създава акционерна стойност през много следващи тримесечия.
NextEra Energy (NEE)
52-седмичен диапазон: 55.65 – 87.69 долара
Дивидентна доходност: 1.95%
Базираната в Джуно Бийч, Флорида, NextEra Energy е една от най-големите компании за комунални услуги в САЩ по пазарна капитализация. Тази пазарна капитализация в момента е 155 милиарда долара. Компанията управлява други електрически сдружения в Северна Америка.
Освен това чрез дъщерното дружество NextEra Energy Resources генерира възобновяема енергия от вятър и слънце. Енергийните му мощности включват природен газ, ядрени, вятърни и соларни активи. Това всъщност е един от най-големите вятърни и слънчеви оператори.
NextEra Energy отчете резултатите от четвъртото тримесечие и за цялата година в края на януари. Приходите възлизат на 4.40 милиарда долара в сравнение с 4.59 милиарда през предходното тримесечие. На коригирана основа печалбата на NextEra Energy за четвъртото тримесечие е 785 милиона долара, или 40 цента на акция. Преди година същите тези цифри бяха 706 милиона долара, или 36 цента на акция.
„Резултатите на NextEra Energy през 2020 г. бяха силни както финансово, така и оперативно“, каза Джим Робо, главен изпълнителен директор на NextEra Energy. „Ние постигнахме приблизително 10.5% ръст на коригираната печалба на акция на годишна база и осигурихме обща възвръщаемост на акционерите от около 30%, значително пред индексите S&P 500 и S&P 500 Utilities.“
От април 2020 г. акциите се върнаха с около 28%. Авансовите коефициенти на съотношенията P/E и P/S на NEE акциите са съответно 31.35 и 8.65 пъти, което показва завишена оценка. Инвеститорите биха могли да изчакат връщането на нивото от 65 долара, преди да отворят позиция за акциите.
Pacer American Energy Independence ETF (USAI)
52-седмичен диапазон: 12.11 – 21.44 долара
Дивидентна доходност: 6.42%
Коефициент на разходите: 0.75% годишно
Следващото име в списъка е борсово търгуван фонд. ETF-ът Pacer American Energy Independence дава достъп на американски и канадски фирми, фокусиращи се върху дейности по енергийна инфраструктура на средния поток.
Компаниите за енергийна инфраструктура със среден поток обикновено работят в рамките на „платен“ бизнес модел. Приходите зависят от всяка единица обем транспорт. Следователно, от решаващо значение е не само цената, но и търсенето на петрол. Ако минните компании са спрели добива поради спад в цените или търсенето, тогава транспортирането на петрол от средни компании става ненужно.
USAI, който проследява доходността на индексa American Energy Independence, притежава 34 акции. Той започна да търгува през декември 2017 г. Тъй като нетните активи са около 16.1 милиона долара, това все още е малък фонд. Топ 10-те имена на фонда съставят 60% от него. Списъкът се оглавява от Oneok (NYSE:OKE), Williams Companies (WMB:NYSE) и Enterprise products Partners (NYSE:EPD).
ETF-ът е нараснал с около 64% миналата година. Ако смятате, че средните компании вероятно ще се възползват от потенциалното увеличаване на търсенето на петрол през следващите тримесечия, следва да обмислите закупуването при спад.
Renewable Energy Group (REGI)
52-седмичен диапазон: 19.60 – 117.00 долара
Дивидентна доходност: N/A
Базираната в Айова компания за възобновяема енергия се фокусира върху предлагането на по-чисти, нисковъглеродни продукти и услуги. REGI е един от най-големите производители на възобновяема енергия и био-дизелово гориво в Северна Америка. Дейността ѝ включва закупуване на суровини, експлоатация на биопреработвателни заводи, както и маркетинг и разпространение на възобновяеми горива.
Компанията за възобновяема енергия публикува резултатите от четвъртото тримесечие и за цялата година на 25 февруари. Приходите са намалели до 548 милиона долара, което е с 45.3% по-малко от миналата година. Спадът е резултат от признаването на GAAP на предишни акцизни данъчни кредити за смес от биодизел (BTC) нетната полза за приходите. Нетната печалба по GAAP е била 27 милиона долара, или 60 цента за разредена акция, в сравнение с 476 милиона долара, или 11.15 долара за разредена акция, през предходното тримесечие на годината. В края на 2020 г. паричните средства и техните еквиваленти възлизат на 358 милиона долара.
Главният изпълнителен директор Синтия Уорнър коментира: „Устойчивият бизнес модел на REG ни позволи да постигнем високи финансови резултати с нетна печалба от 120 милиона долара.
REGI акциите са се увеличили с повече от 176% през последната година. Авансовите коефициенти на съотношенията P/E и P/S са 11.68 и 1.04 пъти съответно. През следващите седмици е възможно да се наблюдава фиксиране на печалбата на акциите. Тези инвеститори, които очакват стабилни перспективи за растеж в биогоривата, могат да обмислят закупуването на REGI, стига да е на ниво от около 70 долара или по-малко, коментира Гегел.
VanEck Vectors Oil Refiners ETF (CRAK)
52-седмичен диапазон: 17.80 – 29.51 долара
Дивидентна доходност: 2.32%
Коефициент на разходите: 0.60% годишно
ETF-ът VanEck Vectors Oil Refiners предоставя достъп до глобални фирми за преработка на суров петрол. Фондът започна да търгува през август 2015 г., а нетните му активи възлизат на 20 милиона долара.
Тикерът „CRAK“ е препратка към рафинерията „крек спред“ (crack spread). Според борсовия оператор CME (NASDAQ:CME):
„В петролната индустрия ръководителите на рафинерии са най-загрижени за хеджирането на разликата между техните входни разходи и цените на продукцията. Печалбите на рафинериите са обвързани директно с разпространението или разликата между цената на суровия нефт и цените на рафинираните продукти – бензин и дестилати (дизел и реактивно гориво). Това разпространение се нарича крек спред.”
CRAK, който проследява индекса MVIS Global Oil Refiners, има 25 холдинга. Десетте най-големи компании представляват повече от 62% от фонда. От географска гледна точка компаниите от САЩ водят списъка с 23.11%. Следват Япония (13.18%), Южна Корея (9.24%), Финландия (7.95%) и Индия (7.17%).
Финландската рафинерия Neste Oyj (OTCMKTS:NTOIY), южнокорейската SK Innovation и индийският енергиен гигант Reliance Industries (OTCMKTS:RLNIY) оглавяват списъка. CRAK е нараснал с 44% през последната година. Инвестирането в CRAK означава да залагате на рентабилността на световните рафинерии през следващите тримесечия.
Vanguard Energy ETF (VDE)
52-седмичен диапазон: 36.62 – 75.60 долара
Дивидентна доходност: 3.66%
Коефициент на разходите: 0.10% годишно
Последното име в списъка също е ETF, а именно Vanguard Energy Index Fund. Той инвестира в предприятия, които се фокусират върху проучването и добива на енергийни продукти, включително нефт, природен газ и въглища. Този фонд започна да търгува през септември 2004 г. и има нетни активи в размер на 4.4 милиарда долара.
VDE, притежаващ 99 акции, проследява доходността на MSCI US Investable Market Energy 25/50. Що се отнася до индустриите, средствата се разпределят между интегрираните нефтени и газови компании (42.9%), проучването и добива на нефт и газ (22.9%) и съхранението и транспортирането на нефт и газ (11.9%).
Най-големите акционери във фонда са Exxon Mobil, Chevron и ConocoPhillips (NYSE:COP). Миналата година VDE нарасна с повече от 52%. Инвеститорите могат да обмислят закупуването на този ETF, особено ако има спад до 65 долара, коментира Гегел.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▲0.12% |
USDJPY | 156.63 | ▲0.58% |
GBPUSD | 1.23 | ▼0.14% |
USDCHF | 0.91 | ▼0.01% |
USDCAD | 1.44 | ▲0.18% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 323.80 | ▲0.18% |
S&P 500 | 6 130.62 | ▲0.56% |
Nasdaq 100 | 22 057.40 | ▲1.14% |
DAX 30 | 21 377.10 | ▲0.63% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 104 285.00 | ▼1.77% |
Ethereum | 3 285.07 | ▼1.29% |
Ripple | 3.19 | ▲0.54% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 75.88 | ▲0.18% |
Петрол - брент | 78.56 | ▲0.08% |
Злато | 2 756.53 | ▲0.44% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 553.88 | ▼0.83% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.46 | ▼0.23% |
Germany Bund 10 Year | 131.66 | ▼0.22% |
UK Long Gilt Future | 91.81 | ▼0.37% |