Снимка: iStock
Иск за авторски права, заведен от Крейг Райт – човекът, който твърди, че е Сатоши Накамото, псевдонимът, използван от създателя на биткойна – най-накрая може да сложи край на дългогодишната тайна за това кой всъщност е измислил многомилиардната криптовалута, пише Том Хъдълстън-младши от CNBC Make It.
Това е така, защото успехът на съдебния процес вероятно ще зависи от това дали Райт ще докаже, че всъщност е автор на „бялата книга“, която първоначално очертава технологията зад биткойна. И този случай може да накара съда в Обединеното кралство да прецени дали Райт е истинският създател на биткойна, съобщава „Ройтерс“.
И всъщност Райт казва, че има доказателства, които могат да установят, че е автор на бялата книга.
Съдебният процес и как Райт може да докаже, че е създал Bitcoin
Върховният съд в Лондон постанови в четвъртък, че Райт, австралийски компютърен учен, който за пръв път заяви през 2016 г., че е създал биткойнът осем години по-рано, може да подаде жалбата си за авторски права срещу анонимния оператор и издател на уебсайта bitcoin.org, съобщава „Ройтерс“.
Съдебният иск на Райт обвинява bitcoin.org в нарушаване на авторските права за показване на копие на небезизвестната бяла книга за биткойн, за която той твърди, че е писал през 2008 г., описвайки какво е биткойн и как работи. Той иска съдът да принуди bitcoin.org да премахне бялата книга от уебсайта.
Bitcoin.org отказа да премахне бялата книга от уебсайта и публикува изявление през януари, в което се казва, че „твърденията на Райт са неоснователни“.
Целта на Райт е да предостави доказателства, че той е автор на бялата книга от 2008 г. и по този начин и че е Сатоши Накамото, псевдонимът, използван от мистериозния създател на биткойн, каза адвокатът му пред „Ройтерс“.
„Предявявайки този иск за нарушаване на авторски права, нашият клиент, д-р Райт, ще представи доказателства в подкрепа на твърдението си, че е автор на бялата книга за биткойните, която той публикува през 2008 г.“, казва Саймън Коен, адвокат от британската адвокатска кантора Ontier, който представлява Райт, в изявление, предоставено на CNBC Make It. „Делото ще зависи от това, дали съдът е убеден, че д-р Райт наистина е автор и собственик на авторските права на бялата книга и, следователно, че той е Сатоши Накамото.“
Райт все още не е разкрил точно какви доказателства планира да представи в подкрепа на твърденията си в съда. Но има убедителен начин да се установи дали Райт е Накамото, казва професор Ерик Чейсън от Юридическо училище „Уилям и Мери“, който изследва криптовалутите.
„Най -голямото доказателство, което г-н Райт би могъл да представи, би било, ако можеше да покаже контрол върху някои ранни биткойни, добити от Сатоши Накамото“, казва Чейсън.
Да, експертите смятат, че създателят (или създателите) на биткойна е получил портфейл с повече от 1 милион биткойни – скривалище, което днес би струвало малко под 50 милиарда долара.
Райт също вероятно ще трябва да разчита на криптографски експерт, за да докажи автентичността на своите доказателства и да спечели одобрението на съда, казва Часън.
И Райт, според Чейсън, може да има други възможности за проучване, за да подкрепи твърдението си за авторски права.
Например, той може да покаже възможността за достъп до акаунта на Накамото в онлайн форуми, където създателят на биткойна е взаимодействал с разработчиците и общността на криптовалутите в първите дни на биткойна.
Или, ако той разполага с компютърни файлове, показващи изследвания или писане на биткойни като концепция, която предшества бялата книга от 2008 г., или дори датирана кореспонденция (като имейл до колега, показващ ранен проект на книгата или биткойн проучване), може да бъде достатъчно, за да повлияе на съда.
„Би било страхотна драма в съдебната зала, ако той можеше просто да отиде в съда и да натисне бутон“, прехвърляйки контрола върху някои от биткойните, за които е известно, че са добивани от Накамото, казва Часон. „Това би било убедителна и доста готина история.“
Как възникна тази мистерия
През 2008 г. бяла книга от девет страници, описваща идеята за биткойна, е публикувана в имейл списък за криптографски ентусиасти от автор, наричащ себе си Сатоши Накамото. В Бялата книга биткойнът е описан като „чисто партньорска версия на електронните парични средства, (която) ще позволи изпращането на онлайн плащания директно от една страна на друга, без да минава през финансова институция“.
След това Накамото официално стартира първата версия на софтуер за биткойни в началото на 2009 г., в партньорство с разработчици на софтуер и програмисти онлайн през следващите няколко години, за подобряване на софтуера. През 2010 г. цената на един биткойн е приблизително 8 цента, а до края на годината общата стойност на криптовалутата надхвърли 1 милион долара.
Никой обаче никога не е знаел истинската самоличност на Накамото, тъй като експертите смятат, че псевдонимът може да представлява един човек или дори група хора.
Мистерията около Накамото само се е увеличила през 2011 г., когато неизвестният създател напълно е спрял да работи над биткойна и, по същество, е изчезнал, прехвърляйки контрола върху отворен код, който позволява използването на биткойн на софтуерния инженер Гавин Андресен – той е сред разработчиците, които помогнаха да усъвършенстват софтуера на биткойна в ранните му дни.
Междувременно, който и да е Накамото, той може да е изчезнал с около 5% от общата стойност на криптовалутата, която е била добита от 2009 г. насам.
Кой според хората е Сатоши Накамото
През последното десетилетие, когато биткойнът нарасна до обща пазарна стойност от около 1 трилион долара, спекулациите се завъртяха около истинската самоличност на неговия създател.
През 2017 г. главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск публично отрече да е Накамото, след като се появиха публикации в блогове, че той може да стои зад биткойна.
Три години по-рано бе съобщено, че създателят на биткойна е калифорниец на име Дориан Накамото (чието име по рождение е Сатоши), но по-късно той отрече тези твърдения и заяви, че никога дори не е чувал за биткойн.
Други потенциални кандидати включват компютърния инженер Ник Сабо, който е изобретил предшественика на биткойна, наречен Bit Gold в края на 90-те години. Самият Сабо обаче редовно отрича, че е Накамото.
Докато онлайн публикациите на Накамото първоначално го идентифицират като мъж в 30-те години, живеещ в Япония, някои хора посочват ранните публикации на Накамото в онлайн форуми, които използват британски правопис и фрази като „цвят“ (colour) и „ужасно трудно“ (bloody hard), като доказателство, че създателят на биткойна може да е от Англия или от Британската общност.
Крейг Райт вече каза, че е Накамото.
Райт излезе под светлината на прожекторите през 2016 г., за да каже, че е Накамото и създателят на биткойна. В своя блог по това време австралийският компютърен инженер и предприемач благодари на онлайн общността на разработчиците на биткойна и миньорите за насърчаване на масовия растеж на криптовалутата от стартирането ѝ.
„Страстта, интелигентността и постоянството на тази невероятна общност взеха моя малък принос и го отгледаха, укрепиха, вдъхнаха живот в него. Вие дадохте на света велик дар. Благодаря ви“, пише Райт.
Изявленията на Райт получиха подкрепата на някои членове на общността на биткойна, в това число Джон Матонис, съосновател организацията с нестопанска цел Bitcoin Foundation. Андресен обаче, който пое контрола над кода на биткойн от Накамото, но така и не се срещна със създателя (създателите), първоначално подкрепи твърденията на Райт, но по-късно призна, че се съмнява в това дали Райт е Накамото или не, добавяйки, че е възможно Райт го е заблудил, като е създал фалшиви улики, предназначени да докажат, че е Накамото.
Други скептици нарекоха твърденията на Райт „измама“, а изследователите по сигурността заявиха, че Райт е представил измамни криптографски доказателства в подкрепа на твърдението си, че е Накамото. Райт е подписа цифрово съобщение, използвайки криптографски ключове (низ от данни, като букви или цифри), свързани с биткойните на Накамото. Но много изследователи смятат, че Райт просто копира съществуващия криптографски подпис на Накамото и се опитва да го представи като нов и уникален.
В интервю през 2020 г. Райт отвърна на съмненията, заявявайки, че според него те ще бъдат скептични, дори ако той покаже, че контролира биткойна на Накамото. „Хората ще тичат наоколо, казвайки, че съм ги откраднал... или някаква друга глупост“, каза той за технологичния сайт Modern Consensus.
В изявлението си в отговор на съдебния иск за авторски права на Райт операторите на bitcoin.org също пишат: „Сатоши Накамото има известен публичен ключ PGP (вид криптографски ключ), следователно е възможно криптографски някой да се представи като Сатоши Накамото. За съжаление Крейг не успя да го направи.“
Райт не отговори публично на изявлението на bitcoin.org.
Райт всъщност е ангажиран с друго текущо дело в САЩ, където братът на починалия компютърен програмист Дейв Клейман твърди, че Райт е откраднал над 1.1 милиона биткойни, които Райт и Клейман са добивали чрез фирма, създадена заедно през 2011 г., наречена W&K Info Defense Research LLC. Подаден през 2018 г., този иск се очаква да влезе в процес по-късно тази година. (Адвокатите на Райт отговориха в съдебна декларация след завеждане на исковата молба, отричайки твърденията на Клейман и наричайки делото „опит за излишен шум“).
Що се отнася до делото за авторски права върху биткойна , ако Райт може да докаже, че е Накамото, то ще докаже, че е автор на бялата книга и може да се възползва от авторските си права, казва Чейсън.
Още по темата:
Експерт: Отдръпването на биткойна е здравословно
Ск. Майнърд: Биткойнът може да поевтинее с 50% в краткосрочен план
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.05 | ▼0.18% |
USDJPY | 155.90 | ▲0.31% |
GBPUSD | 1.27 | ▼0.17% |
USDCHF | 0.89 | ▲0.32% |
USDCAD | 1.40 | ▲0.31% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 971.00 | ▼0.39% |
S&P 500 | 5 991.92 | ▼0.47% |
Nasdaq 100 | 21 069.30 | ▼0.46% |
DAX 30 | 19 300.10 | ▲1.27% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 89 502.00 | ▼1.18% |
Ethereum | 3 138.08 | ▼1.72% |
Ripple | 0.76 | ▲10.74% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 68.60 | ▲1.08% |
Петрол - брент | 72.58 | ▲0.82% |
Злато | 2 574.16 | ▲0.11% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 531.10 | ▼1.91% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.56 | ▲0.18% |
Germany Bund 10 Year | 132.23 | ▲0.52% |
UK Long Gilt Future | 93.78 | ▲0.62% |