Снимка: iStock
Когато Илон Мъск говори, инвеститорите обръщат внимание на това. Главният изпълнителен директор и съосновател на Tesla е доста активен в Twitter (NYSE:TWTR), обсъждайки вижданията си за класове активи, компании и други теми, които го вълнуват. Понастоящем Мъск има над 54 милиона абонати на платформата, коментира Тезджан Гегел от InvestorPlace. Така че тук са 7 акции, които може би са сред любимите на влиятелната фигура. Това са едни от най-добрите акции на Илон Мъск, които могат да бъдат закупени.
В Twitter Мъск нарича себе си „Технокралят на Tesla, императорът на Марс“. Като сериен предприемач, той също е сред най-богатите хора в света. Освен това, когато Мъск лично посещава обществените събирания и събития на Tesla, той бързо се превръща в център на вниманието.
През последните няколко години Tesla се превърна в синоним на електрически автомобили (EV). Освен това TSLA акциите се върнаха с около 274% през последните 12 месеца. Днес пазарната капитализация на компанията е 585 милиарда долара. Много анализатори обаче сега спорят дали текущата цена на акциите вече отразява потенциала за бъдещ растеж. Да не говорим, че TSLA може да бъде нестабилна.
Но тази волатилност не е свързана само с акциите на Tesla. Защо? Защото голяма част от това е свързано със самия „технокрал“. Поради тези причини има и други активи и бизнеси, които вероятно биха могли да се възползват от влиятелните действия и думи на Илон Мъск.
Така че, на този фон, тук са седемте акции, които са в центъра на вниманието благодарение на Илон Мъск:
ARK Space Exploration & Innovation ETF (ARKX)
52-седмичен диапазон: 19.15 – 21.27 долара
Промяна на цените от началото на годината: спад с около 2.7%
Съотношение на разходите: 0.75%, или 75 долара за инвестиция от 10 000 долара годишно.
Първа в този списък на акциите на Илон Мъск, които могат да бъдат закупени, са ARKX акциите. За това име е важно преди всичко да знаете, че Илон Мъск също е основател на Spacex, частна компания, която произвежда и изстрелва ракети и космически кораби. Spacex осъществи първото си успешно изстрелване на човек в космоса през 2020 г. Освен това през последните месеци станаха ясни и плановете на компанията да изгради космически кораб – „напълно използваема транспортна система, способна да транспортира до 100 души“ на Марс. И накрая, CNBC наскоро съобщи, че досега са получени повече от „500 000 поръчки за сателитната интернет услуга Starlink (на Spacex)“.
Следователно тази дискусия е съсредоточена около наскоро стартиралия фонд за обмен (ETF), който също се фокусира върху космоса. Част от семейството на фондовете Ark Invest на Кати Ууд, ETF Ark Space Exploration & Innovation започна да се търгува на 30 март. Този фонд предоставя достъп до орбитални и суборбитални аерокосмически компании, предприятия с благоприятни технологии и други свързани компании.
В момента ARKX има 39 холдинга. От гледна точка на разпределението на индустрията най-голям дял се пада на промишлеността (47.1%), следвана от информационните технологии (22.2%) и потребителските права (13.4%).
Топ 10-те имена в този ETF представляват малко под 54% от нетните му активи от 63 милиона долара. Сред водещите имена в списъка са Trimble (NASDAQ:TRMB), The 3D Printing ETF (BATS:PRNT), JD.com (NASDAQ:JD), Kratos Defense and Security Solutions (NASDAQ:KTOS) и L3harris Technologies (NYSE:LHX). Като цяло, въпреки че ARKX е нов и малък фонд, той може да се хареса на инвеститорите, които споделят визията на Илон Мъск за бъдещето на космическото изследване.
Bitcoin (BTC-USD)
52-седмичен диапазон: 8 719.67 – 64 863.10 долара
Промяна на цените от началото на годината: ръст от около 90%
Сега обаче се обръщаме към криптовалутите. Това беше една незабравима година за биткойн биковете. Тъй като инвеститорите на дребно вярваха в най-важното крипто, институциите също обърнаха внимание на това. Например, JPMorgan Chase (NYSE:JPM) „издаде положително ръководство“ за крипто, докато лидерите на Blackrock (NYSE:BLK) предположиха, че биткойнът може „до голяма степен да заеме мястото на златото“.
Това, което особено привлече вниманието на всички, обаче, беше, когато Tesla купи биткойни на стойност 1.5 милиарда долара в началото на февруари. Сега компанията дори приема криптовалутата като начин на плащане. По това време BTC-USD започна деня с тикер малко под 39 000 долара. Днес криптовалутата струва около 56 000 долара. Пазарната ѝ капитализация е 1.06 трилиона долара.
Въпреки това, краткосрочните колебания в цената на биткойна са широки. Така че заинтересованите инвеститори трябва да могат да бъдат търпеливи с това име чрез такива ежедневни движения. Те също така могат да искат да следват институционалния интерес към тази криптираща валута. Като цяло, в момента има много шум и спекулации в крипто пространството – дори и с този избор на акции на Илон Мъск за закупуване.
Dogecoin (DOGE-USD)
52-седмичен диапазон: 0.0023 – 0.7376 долара
Промяна на цените от началото на годината: ръст от около 8500%
Често се говори за милионерни акции. Но когато дойде 2021 г., не много хора биха могли да предскажат, че този губещ алткойн ще се превърне в крипто за производство милиони.
Доджкойнът започна годината на ниво от около 0.0047 долара. Днес криптовалутата струва около 49 цента, показвайки значително увеличение. С други думи, 1000 долара, инвестирани в DOGE през януари, сега ще струват около 85 000 долара. От тази сутрин пазарната капитализация на криптиращата валута е повече от 63 милиарда долара.
Софтуерните инженери Били Маркъс и Джаксън Палмър първоначално създадоха доджкойна през 2013 г. като платежна система, базирана на мем. Въпреки това, валутата наскоро преживя невероятен попътен вятър към цената си благодарение на интереса на търговците на Reddit, последван от печат на одобрение от самия „кръстник на доджа“ (The Dogefather), Илон Мъск. От началото на годината много пъти Мъск пише за алткойна.
Доджкойнът първоначално е създаден като шега за хората да ги обменят за забавление. Какви промени се случиха за няколко месеца. Все пак е трудно да се предскаже дали DOGE-USD ще продължи да оспорва гравитацията до края на годината. Междувременно последователите на Илон Мъск вероятно ще купят повече шеговитата валута, ако той продължава да я подкрепя. Също така има вероятност скоро да видим други алткойни да станат нискотарифна, високорискова инвестиция с потенциал за значителна печалба.
Etsy (ETSY)
52-седмичен диапазон: 69.35 – 251.86 долара
Промяна на цените от началото на годината: спад с около 4.5%
Следващото име е друг фаворит на Илон Мъск. ETSY акциите бяха в центъра на вниманието по-рано през годината, когато Мъск туитна нещо толкова просто като „обичам Etsy“, позовавайки се на ръчно плетена шапка, която купи за кучето си. Etsy е добре известна със своите пазари, където продавачите предлагат ръчно изработени стоки, както и нови или употребявани стоки. Днес компанията обслужва около 5 милиона продавачи и над 80 милиона купувачи по целия свят.
На 5 май Etsy публикува резултатите за първото тримесечие. През първото тримесечие консолидираните приходи възлизат на 550.6 милиона долара, което е почти 142% повече в сравнение със същия период на миналата година. Групата също така отчита 132% ръст на консолидираните брутни продажби на стоки (GMS). В допълнение, нетната печалба възлиза на 143,8 милиона, което е с 1048% повече от година по-рано. Разредената печалба на акция (EPS) е 1 долар. И накрая, паричните средства и техните еквиваленти в края на тримесечието възлизат на 1.7 милиарда долара. По отношение на резултатите финансовият директор Рейчъл Глейзър коментира следното:
„GMS на активен купувач на последващ дванадесетмесечен период се е увеличил с 20% в сравнение с предходната година, обусловен от ангажираността сред нашите най-ценни кохорти, по-специално обичайните купувачи, които представляват средно около 40% от GMS на пазара на Etsy и най-бързо растящия ни купувач сегмент.“
ETSY акциите са се увеличили с почти 112% през последните 12 месеца. Освен това, авансовите коефициенти от 47.70 и 9.49 пъти съответно на съотношенията цена-печалба (P/E) и цена-продажби (P/S) на акциите показват високо ниво на оценка. Книжата всъщност се оказаха под натиск през последните седмици. За този избор на акции на Илон Мъск за покупка потенциалните инвеститори биха могли да намерят по-добра цена от около 150 долара или дори по-ниска.
KraneShares CSI China Internet ETF (KWEB)
52-седмичен диапазон: 48.69 – 104.94 долара
Промяна на цените от началото на годината: спад с около 9%
Дивидентна доходност: 0.32%
Съотношение на разходите: 0.73%, или 73 долара за инвестиция от 10 000 долара годишно.
В края на 2019 г. Илон Мъск получи разрешение за строеж на автомобили в Шанхай, Китай, най-гъсто населената страна в света. В резултат на това Tesla вече има достъп до един от най-големите автомобилни пазари в света. Всъщност в края на февруари Canalys съобщи следното:
„(През 2020 г.) в Китай са били продадени рекордните 1.3 милиона автомобили (EV) [...] Китайския EV пазар през 2020 г. се състоеше от две коли: направената в Китай Tesla Model 3, лидер на пазара в първата половина на 2020 г., и Hongguang Mini EV от съвместното предприятие SGMW (SAIC, General Motors и Wuling), лидер на пазара през втората половина на 2020 г., която беше пусната само в средата на годината.“
С други думи, Китай е важен за Илон Мъск. Така че за този списък с акции на Илон Мъск за покупка влиза още един ETF, който инвестира в интернет бизнес с приходи предимно от Китай. Нещо повече, някои от тези фирми са наречени Amazon (NASDAQ:AMZN), Ebay (NASDAQ:EBAY), Alphabet (NASDAQ:GOOG, NASDAQ:GOOGL) или Twitter на Китай.
KWEB акциите, които имат 44 холдинга, проследяват рентабилността на CSI Overseas China Internet index. Фондът започна да търгува през юли 2013 г., а нетните му активи възлизат на 4 милиарда долара. Сред водещите имена в списъка са Tencent (OTCMKTS:TCEHY), Alibaba (NYSE:BABA), Pinduoduo (NASDAQ:PDD), Meituan (OTCMKTS:MPNGF) и Baidu (NASDAQ:BIDU).
Този фонд е нараснал с почти 40% през последните 52 седмици, достигайки рекорден връх в средата на февруари. Вероятно ще видим как тези акции създават много стойностни тримесечия на акционерите в бъдеще. Освен това, след като се понижи до 70 долара, границата на безопасност тук беше подобрена.
PayPal (PYPL)
52-седмичен диапазон: 139.61 – 309.14 долара
Промяна на цените от началото на годината: ръст от около 3%
Следваща в този списък е Paypal.
Илон Мъск помогна за основаването на X.com още в края на 1999 г. По-късно компанията става Paypal, която Мъск напуска през 2000 г. Сега Paypal е уважавана като една от водещите фирми в областта на финансовите технологии. Платежните решения на групата включват едноименната Paypal, популярната Venmo и други.
Нещо повече, сега потребителите от Съединените щати също могат да купуват и продават биткойни на платформата на PYPL. През март компанията стартира услугата „Checkout with Crypto“, която позволява на американските клиенти да използват криптовалути, за да плащат за онлайн търговци.
На 5 май Paypal също публикува данни за първото тримесечие, едно от най-силните в историята ѝ. Приходите възлизат на 6.03 милиарда долара, нараствайки с 29% на годишна база. Оперативна печалба, извън GAAP възлиза на 1.67 милиарда долара. EPS извън GAAP е 1.22 долара, също ръст от 84%. В резултат на това главният изпълнителен директор Дан Шулман каза следното:
„Нашите силни резултати за първото тримесечие показват постоянен тласък в бизнеса ни, тъй като светът се превръща в цифрова икономика. Адресният ни пазар продължава да расте, тъй като пускаме нови продукти и услуги за нашите 392 милиона активни сметки.“
Най-новите данни показват, че „обемът на световния пазар на мобилни плащания се оценява на 1.48 трилиона долара през 2019 г. и се очаква да достигне 12.06 трилиона долара до 2027 г., което представлява увеличение средно с 30.1% от 2020 г. до 2027 г.“ По този начин може да се очаква Paypal да увеличи пазарната си капитализация с 285 милиарда долара през следващите години. Потенциалните инвеститори в PYPL акции биха могли да обмислят закупуването на това име за около 240 долара, коментира Гегел.
Tesla (TSLA)
52-седмичен диапазон: 152.66 – 900.40 долара
Промяна на цената от началото на годината: спад с около 12.5%
Логично е списъкът с „акциите на Илон Мъск, които могат да бъдат закупени“ да завърши с любимата му EV: Tesla. В момента тази компания управлява две EV фабрики, една в Калифорния и една в Шанхай. В допълнение, в ход е изграждането на заводи в Берлин и Тексас.
В края на април Tesla обяви данните за първото тримесечие. За тримесечието приходите възлизат на 10.4 милиарда долара, нараствайки със 74% на годишна база. Нетната печалба с извън GAAP възлиза на почти 1.1 милиарда долара, нараствайки с 363% на годишна база. И накрая, разредената EPS извън GAAP е 93 цента, нараствайки с 304% на годишна база.
Като цяло продажбите на биткойни и кредити през първото тримесечие помогнаха на компанията да компенсира някои от загубите си. Улицата имаше смесени възгледи за тези цифри, които показаха по-голяма възвращаемост от инвестициите в биткойн, отколкото от продажбата на автомобили. По този начин, след публикуването на показателите, TSLA акциите се оказаха под натиск. В разговор за приходите главният изпълнителен директор Илон Мъск каза следното:
„Tesla постигна рекордно производство, доставки и надхвърли 1 милиард долара нетна печалба извън GAAP за първи път [...] Понастоящем продължаваме да увеличаваме производството на Модел Y във Фремонт (Калифорния) и Шанхай. На заден план продължаваме работата - разработка на Semi, Cybertruck, Roadster и други продукти.“
Днес авансовите коефициенти на съотношенията P/E и P/S на TSLA акциите са съответно 139.06 и 12.05 пъти. Въпреки последните смесени резултати, феновете на Tesla вероятно скоро ще започнат обратно да инвестират капитал в акциите.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Кога да очакваме дигитална валута от Фед?
Мъск спира плащането с биткойни за Tesla, криптовалутите се сриват
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.05 | ▲0.31% |
USDJPY | 153.84 | ▼0.36% |
GBPUSD | 1.26 | ▲0.15% |
USDCHF | 0.89 | ▼0.20% |
USDCAD | 1.41 | ▲0.08% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 838.10 | ▲0.26% |
S&P 500 | 6 008.40 | ▲0.26% |
Nasdaq 100 | 20 900.10 | ▲0.34% |
DAX 30 | 19 345.80 | ▼0.45% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 94 410.70 | ▲1.47% |
Ethereum | 3 430.21 | ▲0.57% |
Ripple | 1.44 | ▲2.24% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 69.16 | ▲0.79% |
Петрол - брент | 72.66 | ▲0.17% |
Злато | 2 626.83 | ▲0.63% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 534.25 | ▼0.12% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 110.42 | ▲0.06% |
Germany Bund 10 Year | 135.19 | ▲0.47% |
UK Long Gilt Future | 94.98 | ▲0.49% |