Снимка: iStock
Легендарният инвеститор Уорън Бъфет предлага на инвеститорите да вложат вярата и капитала си в компании с „широки ровове“, които дават на тези предприятия устойчиви конкурентни предимства, коментира Тезджан Гегел от InvestorPlace.
„Милиардерът инвеститор заяви, че един вид конкурентно предимство е, когато дадена компания е производител с ниски разходи поради икономии от мащаба или по-добър бизнес модел“, съобщи CNBC.com. „Вторият вид конкурентно предимство е, когато дадена компания притежава мощен франчайз или марка за продукти, за които потребителите са готови да платят...“
В допълнение към седемте акции по-долу ето няколко борсово търгувани фонда (ETF), които Бъфет може да хареса. Сред тях са:
Последните изследвания на Сриниди Канури от Университета на Южен Мисисипи в Хатисбърг, Мисисипи и Робърт У. Маклауд от Университета на Алабама в Тускалуса, Алабама, показват: „Компаниите, които имат устойчиви конкурентни предимства, трябва да могат да създадат бариера (ров) за предотвратяване или намаляване на конкуренцията от други фирми. Колкото по-широк е ровът, толкова по-голяма е бариерата и толкова по-надеждна е рентабилността на компанията.“
С тази информация, тук са седем акции с широки ровове:
Bank of America (BAC)
Начело на списъка акциите на Уорън Бъфет, базирана в Шарлот, щата Северна Каролина, Bank of America е една от най-големите финансови институции в САЩ с активи над 2.9 трилиона долара. Тя работи в четири сегмента: потребителско банкиране, управление на глобалното благосъстояние и инвестиции, глобално банкиране и глобални пазари.
Компанията обяви резултатите си за първото тримесечие в средата на април. Общите приходи възлизат на 22.8 милиарда долара. Нетната печалба от 8.1 милиарда долара е преведена в печалба на акция (EPS) от 86 цента. Преди година тези цифри бяха 4.0 милиарда долара и 40 цента.
„Докато ниските лихвени проценти продължават да предизвикват приходи, цената на кредитите се е подобрила и смятаме, че напредъкът в здравната и икономическата криза показва ускоряване на възстановяването“, каза главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан. „Силата на нашия баланс, нашият допълващ и разнообразен набор от предприятия и нашите талантливи съотборници ни позволяват да работим добре в тази среда.“
Акциите на Bank of America на годишна база отчетоха възвръщаемост повече от 42% и наскоро достигнаха многогодишен връх. Авансовите коефициенти на акциите при съотношенията цена-печалба (P/E) и цена-счетоводна стойност (P/B) са съответно 15.20 и 1.45 съответно. Укрепването на икономическото възстановяване вероятно ще даде по-нататъшен тласък на акциите. Потенциалните инвеститори могат да разгледат всеки спад 40 долара като потенциална входна точка, коментира Гегел.
BlackRock (BLK)
BlackRock е най-големият мениджър на активи в света, който управлява повече от 9 трилиона долара. Платформата ETF iShares на компанията поддържа водещ пазарен дял както в страната, така и в световен мащаб. Повече от една трета от управляваните активи идват от инвеститори, живеещи извън САЩ и Канада.
В средата на април BlackRock публикува резултатите за първото тримесечие. Приходите на BLK достигнаха 4.4 милиарда долара, нараствайки с 19% на годишна база. Ръководството посочва силен органичен растеж, по-високи такси за производителност и 12% ръст на приходите от технологични услуги. Нетната печалба е нараснала с 16% на годишна база до 1.2 милиарда долара. Разредената печалба на акция е 7.77 долара. Преди година беше 6.60 долара.
„Получихме рекордните 172 милиарда долара нетен приток през четвъртото поредно тримесечие с повече от 100 милиарда долара нетен приток“, каза изпълнителният директор Лорънс Д. Финк. „Потоците възлизат на 8% годишен органичен актив и 14% годишен ръст на органичната база, тъй като клиентите са допринесли с 59 милиарда долара за активната платформа BlackRock, а търсенето на ETF и пари в брой остава високо. Постоянно високите резултати, включително 14% ръст на органичната база през последните дванадесет месеца, отразяват ползите от нашите инвестиции с течение на времето.“
Анализаторите се съгласиха, че резултатите са впечатляващи. BLK акциите са се увеличили с 22% през 2021 г., достигайки рекорден връх. Авансовите коефициенти на P/E и текущите коефициенти на P/B от 23.64 и 3.78 показват високи резултати по исторически стандарти. Потенциалният спад до 860 долара би подобрил границата на безопасност, коментира Гегел.
eBay (EBAY)
Глобалната платформа за електронна търговия eBay не се нуждае от представяне. Нейните сегменти включват пазар и реклами. С брутните продажби на пазара от 100 милиарда долара през 2020 г. този сегмент осигури повече от 2% от световния пазар на онлайн търговия в размер на 4.3 трилиона долара.
Компанията отчете резултатите от първото тримесечие на 28 април. Приходите възлизат на 3 милиарда долара, нараствайки с 38% на годишна база. Коригираната нетна печалба е била 758 милиона долара, което е с 45% повече от 522 милиона долара през предходната година. Коригираната печалба на разредена акция съставлява 1.09 долара, което е с 59% повече от 69 цента преди година. Компанията генерира 938 милиона долара оперативен паричен поток и 855 милиона долара свободен паричен поток от продължаващи операции.
„Осигурихме още едно силно тримесечие за компанията и отлично начало на годината за нашите купувачи и продавачи“, каза главният изпълнителен директор Джейми Янън. „Имаме огромен обем и печалба, като ръстът на приходите е най-висок от 2005 г. насам.“
Инвеститорите бяха впечатлени от резултатите, получени от паричните потоци и цялостната здравина на баланса. От началото на годината акциите са се увеличили с 27.5% и са достигнали рекордно ниво през април. Авансовите коефициенти на съотношенията P/E и цена-продажби (P/S) на EBAY акциите са 15.04 и 3.74 пъти съответно. Всеки потенциален спад до 60 долара би подобрил профила на риск / възвръщаемост за дългосрочните инвеститори, коментира анализаторът.
General Motors (GM)
Легендарният производител на автомобили General Motors отчете страхотна година в продължение на няколко месеца от пандемията, коментира Гегел. Това е лидер на пазара в САЩ с дял от 17.3% през 2020 г. Компанията произвежда автомобили под марките Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, Baojun и Wuling.
Групата също така планира да пусне 30 модела електрически автомобили (EV) по целия свят до 2025 г. Анализаторите са съгласни, че дъщерното ѝ дружество за автономни превозни средства Cruise също има значителен дългосрочен потенциал. Движението към електрическото бъдеще вероятно ще бъде светска промяна през следващите тримесечия.
В началото на май General Motors отчете силни резултати за първото тримесечие. Приходите са приблизително еднакви на годишна база и възлизат на 32.5 милиарда долара, главно поради производствените ограничения, свързани с недостига на полупроводници. Коригираната нетна печалба е била 4.4 милиарда долара в сравнение с 1.2 милиарда долара през предходното тримесечие. Коригираната печалба за разредена акция съставлява 2.25 долара.
„Тези силни резултати още веднъж демонстрират основната сила на нашия бизнес, особено в Северна Америка и Китай, както и в GM Financial“, каза главният изпълнителен директор Мери Бара. „Ние продължаваме да изпълняваме нашата стратегия и да постигаме значителен напредък в прехода ни към изцяло електрическо бъдеще с възможностите за растеж, които то създава.“
От началото на годината акциите на General Motor отчетоха възвръщаемост повече от 50% и достигнаха рекордно ниво през последните дни. Силните потребителски разходи осигуриха попътен вятър за акциите. Авансовите коефициенти на P/E и P/S на GM акциите са 11.07 и 0.69 пъти съответно. Заинтересованите инвеститори биха могли да обмислят закупуването при спад.
Kellogg (K)
Kellogg е едно от водещите имена в индустрията за потребителски стоки. Тя произвежда зърнени храни, бисквити, бисквити и други пакетирани храни. Нейните стоки се продават в повече от 180 страни. Сред някои от добре познатите марки са Special K, Frosted Flakes, Froot Loops, Pringles, Rice Krispies и Pop-Tarts.
Компанията обяви резултатите си за първото тримесечие в началото на май. Нетните продажби нараснаха с 5.1% до 3.584 милиона долара. Коригираната EPS е 1.07 долара, което показва ръст от 8.1% на годишна база. Оперативният паричен поток възлиза на 235 милиона долара.
„През това тримесечие динамиката в основните марки и категории се запази, растежът на нововъзникващите пазари се ускори“, коментира главният изпълнителен директор Стив Кейхилейн. „Това силно начало на годината ни позволява да увеличим финансовите си перспективи за цялата година и подчертава доверието в способността ни да поддържаме балансирани финансови резултати.“
Затова ръководството преразгледа препоръките си за цялата година. Сега Kellogg очаква фиксиран ръст на органичните продажби през 2021 г. в сравнение с 1-процентов спад в предишната прогноза. Изчислено е, че валутно коригираната EPS ще се увеличи с около 1% до 2% на годишна база в края на 2021 г., коментира анализаторът.
Анализаторите откриха резултатите и нивата на генерираните пари впечатляващи. От началото на годината K акциите отчетоха възвръщаемост повече от 7%. Авансовите коефициенти на P/E и P/S са 16.34 и 1.62 пъти съответно. Тези инвеститори, които търсят дивидентни акции, може да искат да следят Kellogg отблизо. Компанията има достатъчно пари, за да увеличи потенциално дивидентите, както и да намали дълга през следващите години.
Lockheed Martin (LMT)
Базирана в Бетезда, Мериленд, Lockheed Martin е една от най-важните глобални компании в областта на сигурността и космическата индустрия. Тя работи в четири бизнес сегмента: аеронавтика, ракети и огнестрелно управление (MFC), ротационни и полетни системи (RMS) и космос.
В продължение на десетилетия ръководството инвестира в технологични иновации, което му даде значително конкурентно предимство, което възпрепятства навлизането на пазара. Компанията има силни отношения с Министерството на отбраната, които осигуряват дългосрочни договори.
Lockheed Martin обяви резултатите си за първото тримесечие на 20 април. Приходите на LMT нараснаха с 4% на годишна база до 16.26 милиарда долара. Нетната печалба от 1.85 милиарда долара бележи ръст от 2.82%. Разредените печалби на акция нараснаха от първото тримесечие на 2020 г. от 6.08 до 6.56 долара през първото тримесечие на 2021 г.
„Lockheed Martin продължава да доставя жизнено важни технологии от следващо поколение, които ще помогнат да се гарантира сигурността на страната и нейните съюзници, а също така насърчава усвояването на космоса, като същевременно гарантира дългосрочна стойност за американските данъкоплатци и за нашите акционери“, каза главният изпълнителен директор Джеймс Тайклет.
След публикуването на отчета за приходите компанията преразгледа прогнозата си за 2021 г. в посока нагоре. Понастоящем нетните продажби се очаква да бъдат в диапазона от 67 300 до 68 700 милиона долара в сравнение с цифрите през 2020 г. от 65 398 милиона долара. Прогнозата за коригираната EPS за цялата година е между 26.40 и 26.70 долара в сравнение с 2020 г. от 24.30 долара.
От началото на годината акциите на отбранителния гигант се отчели възвръщаемост от почти 10%. Авансовите коефициенти на P/E и P/S са съответно 14.39 и 1.62 пъти. Според Гегел, инвестирането в LMT акции на тези нива може да осигури значителен дългосрочен растеж.
Nvidia( NVDA)
Развитието на графичния процесор (GPU) на чип гиганта Nvidia през 1999 г. предизвика растежа на пазара за компютърни игри. Оттогава продуктите на компанията са станали част от компютърната графика, високопроизводителните изчисления и изкуствения интелект (AI). Развитието на AI променя много индустрии, включително транспорта, здравеопазването и производството. В резултат на това чиповете Nvidia се радват на голямо търсене.
В края на май компанията публикува резултатите за първото тримесечие на фискалната 2022 година. За финансова отчетност фискалната година на компанията приключва на 30 януари. Приходите нараснаха с 84% на годишна база до 5.66 милиарда долара. Нетната печалба е нараснала със 107% на годишна база до 2.31 милиарда долара. Коригираната EPS се е увеличила повече от два пъти на годишна база и се е увеличил от нивото от 1.80 долара, достигнато през първото тримесечие на фискалната 2021 г., до 3.66 долара през първото тримесечие на фискалната 2022 г. Паричните средства и техните еквиваленти възлизат на 978 милиона щатски долара.
„Имахме фантастично тримесечие, когато голямото търсене на нашите продукти доведе до рекордни приходи“, каза главният изпълнителен директор Дженсен Хуанг.
През второто тримесечие на фискалната 2022 г. компанията очаква да генерира около 6.30 милиарда долара приходи.
От началото на годината акциите на Nvidia са се увеличили с 30% и са достигнали рекорден връх през юни. Авансовите коефициенти на P/E и P/S са 42.74 и 21.28 пъти съответно. Въпреки че оценката на историческите стандарти е от страна на пяната, инвеститорите са готови да платят за перспективите за растеж на компанията, коментира анализаторът. В края на краищата продукти ѝ са част от глобалната цифрова трансформация, която наблюдаваме.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Как да превърнете детето си в следващия Уорън Бъфет?
3-те най-добри акции в областта на киберсигурността с големи печалби през 2022 г.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.06 | ▼0.07% |
USDJPY | 156.00 | ▲0.38% |
GBPUSD | 1.27 | ▼0.06% |
USDCHF | 0.89 | ▲0.26% |
USDCAD | 1.40 | ▲0.29% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 972.60 | ▼0.39% |
S&P 500 | 5 992.34 | ▼0.46% |
Nasdaq 100 | 21 074.80 | ▼0.43% |
DAX 30 | 19 283.40 | ▲1.18% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 88 930.90 | ▼1.81% |
Ethereum | 3 148.85 | ▼1.38% |
Ripple | 0.74 | ▲7.43% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 68.30 | ▲0.62% |
Петрол - брент | 72.32 | ▲0.46% |
Злато | 2 570.74 | ▼0.03% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 531.38 | ▼1.87% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.66 | ▲0.27% |
Germany Bund 10 Year | 132.27 | ▲0.54% |
UK Long Gilt Future | 93.76 | ▲0.60% |