Пазарът на IPO отбеляза нов рекорд през второто тримесечие на 2021 г., според доклад, публикуван от Renaissance Capital - 113 IPO-та са събрали 39,9 млрд. долара през второто тримесечие, отбелязвайки „най-силното тримесечие от над две десетилетия“, пише Yahoo Finance.
„След силен старт, по-слабите пазарни условия забавиха активността в средата на тримесечието, преди изпълнението на IPO и новите емитенти се увеличиха през юни в най-натоварения месец от август 2000 г.“, се посочва в доклада.
Въпреки че секторът на здравеопазването, понастоящем доминиран от биотехнологиите, ръководи IPO дейност с 46 IPO-та през тримесечието, технологичният сектор събра по-голямата част от приходите на фона на най-натовареното тримесечие на отделния сектор за поне две десетилетия с 42 IPO-та. Софтуерът и електронната търговия представляват над половината от новите технологични емитенти, като най-голямото IPO за тримесечието идва от китайския гигант DiDi (DIDI).
Здравеопазването е емитирало няколко милиарда долара, като най-голямото IPO в сектора идва от Lyell Immunopharma (LYEL), което се превръща във второто по големина доклинично биотехнологично IPO някога.
„В сектора на здравеопазването участваха и доставчици на здравни услуги, разработчици на здравни технологии и производители на медицински изделия“, се казва в доклада.
Десетте най-големи IPO-та събраха общо 15,6 милиарда долара, което се равнява на 39% от общите приходи за тримесечието. Издателите на технологии създадоха шест от 10-те най-добри имена като AppLovin (APP), UiPath (PATH) и Marqeta (MQ), които завършиха най-големите базирани в САЩ технологични издатели за тримесечието.
Компаниите от потребителския дискреционен сектор като Mister Car Wash (MCW) и Krispy Kreme (DNUT) също бяха публично достояние, тъй като потребителските разходи се забавиха на фона на недостиг на работна ръка, прекъсвания на веригата на доставки и нарастваща инфлация.
Още по темата:
4-те най-добри IPO през 2021 г. досега
Какава е разликата между IPO и директно листване?